Նախքան օրակարգի քննարկումը՝ վարչապետն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարման խողովակը երեկ կրկին փակելուն և նշել, որ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղին գազ մատակարարող խողովակի հետ կատարել է նմանատիպ շուրջ 27 գործողություն, ինչը հանգեցրել է հումանիտար և բնապահպանական ճգնաժամի: Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
Երեկ Ադրբեջանը կրկին փակել է Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարման խողովակը, մինչդեռ գազամատակարարումը վերականգնվել էր 1 օր առաջ: Մինչ այդ, Ադրբեջանը խողովակը բացել էր 7 օր առաջ, իսկ փակել՝ դրանից 4 օր առաջ: Դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարումը դադարեցրել է 7 անգամ, ընդ որում՝ այս վիճակագրությունը չի արտահայտում ամբողջ պատկերը, որովհետև գազամատակարարման դադարեցումների և վերականգնումների արանքում էլ տեղի են ունենում այլազան իրադարձություններ. ասենք, օրինակ, գազամատակարարումը դադարեցվում է ոչ թե ամբողջությամբ, այլ 50 տոկոսով, հետո մատակարարվող գազի ծավալը դառնում է 70 տոկոս, հետո իջնում-հասնում 10 տոկոսի, հաջորդ պահին դառնում 30 տոկոս, հետո վերականգնվում ամբողջությամբ, հետո նորից իջնում-դառնում 40 տոկոս և այսպես շարունակ: Նման վայրիվերումները երբեմն օրվա մեջ կարող են տեղի ունենալ մի քանի անգամ կամ մի քանի օրը մեկ: Ընդ որում՝ սա արդեն ոչ թե «բնապահպաններն» են, այլ պետականորեն իրականացվող գործողություն, որովհետև եթե «բնապահպանները» Լաչինի միջանցքում ներկա են և տեսանելի, գազախողովակում նրանք չեն նկատվել:
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղին գազ մատակարարող խողովակի հետ կատարել է նմանատիպ շուրջ 27 գործողություն: Պետք է ընդգծել, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, որը «բնապահպանական» քողարկում ունի, Լեռնային Ղարաբաղում հանգեցրել է իրական բնապահպանական խնդիրների, որովհետև, ինչպես տեղյակ եք, Ադրբեջանն արգելափակել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի էլեկտրական հոսանքի մատակարարումը, ու քանի որ էլեկտրական էներգիա արտադրելու տեղական հզորությունները բավարար չեն, Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններն ստիպված են էլեկտրական հոսանքի հովհարային անջատումներ իրականացնել օրական 6, 8, 10 ժամ՝ կախված եղանակից: Այս պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցներն ստիպված են իրենց տները տաքացնելու համար փայտանյութ օգտագործել, որն իր հերթին բերում է անտառային հատումների, ինչը բնապահպանական լուրջ աղետի վերածվելու պոտենցիալ ունի, մանավանդ եթե հաշվի առնենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում ձյուն է տեղացել, և գիշերը օդի ջերմաստիճանը նվազում է մինչև 5 աստիճան 0-ից ցածր:
Սրանով, ըստ այդմ, ևս մեկ անգամ հօդս են ցնդում Ադրբեջանի իբր բնապահպանական նպատակադրումները, որովհետև Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, որն սկսել է 60 օր առաջ, բացի հումանիտար ճգնաժամից, Լեռնային Ղարաբաղում հանգեցրել է նաև բնապահպանական ճգնաժամի:
Ադրբեջանի այս գործողությունները մեկ նպատակ ունեն՝ կոտրել սեփական հայրենիքում ապրելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կամքը, ինչը, հավատում ենք, որ անկոտրում է: Այսուհանդերձ, մենք պիտի ավելի ու ավելի մեծացնենք մեր ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղում ծայր առած հումանիտար, հիմա արդեն նաև բնապահպական ճգնաժամի վրա միջազգային ուշադրություն կենտրոնացնելու վրա, որն Ադրբեջանի ագրեսիվ և սադրիչ գործողությունների արդյունք է:
Միևնույն ժամանակ, ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այն միջազգային կազմակերպություններին և երկրներին, որոնք այս ընթացքում օբյեկտիվ դիրքորոշում են հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող հումանիտար ճգնաժամի մասին: Մեր միջազգային ջանքերը պետք է ուղղվեն բնապահպանական ծագող ճգնաժամը նույնպես միջազգային լայն քննարկման առարկա դարձնելուն: Եվ, կարծում եմ, անհրաժեշտ է, որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար և բնապահպանական ճգնաժամն ավելի ինստիտուցիոնալ միջազգային քննարկման առարկա դառնան, որովհետև միայն միջազգային հանրության չնվազող ակտիվությունն է Ադրբեջանի ագրեսիվությունը և սադրիչ գործելակերպը զսպելու եղանակը: Շնորհակալություն»:

Before discussing the agenda, the Prime Minister referred to the blocking of the pipeline supplying gas to Nagorno Karabakh by Azerbaijan again yesterday and noted that since December 12, 2022, Azerbaijan has carried out about 27 similar operations with the pipeline supplying gas to Nagorno Karabakh, which has led to a humanitarian and environmental crisis. In his speech, Nikol Pashinyan noted:
Yesterday, Azerbaijan again blocked the gas supply pipeline to Nagorno Karabakh, while the gas supply had been restored just a day ago. Before that, Azerbaijan had opened the pipeline 7 days ago and had closed it 4 days before that. Since December 12, Azerbaijan has blocked the gas supply to Nagorno Karabakh 7 times, moreover, this statistic does not express the whole picture, because various events take place in the period between gas supply stops and restorations, for example, the gas supply is stopped not completely, but at 50 percent, then the volume of supplied gas becomes 70 percent, then drops to 10 percent, the next moment becomes 30 percent, then recovers completely, then drops again to 40 percent and so on continuously. Such fluctuations can sometimes occur several times a day or every few days. Moreover, this is no longer an action of the "eco-activists", but a state action, because if the "eco-activists" are present and visible in the Lachin corridor, they have not been noticed at the section of the gas pipeline.
Since December 12, 2022, Azerbaijan has carried out about 27 similar operations with the pipeline supplying gas to Nagorno Karabakh. It should be emphasized that Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor, which has an "environmental" guise, has led to real environmental problems in Nagorno-Karabakh, because, as you know, Azerbaijan has also blocked the supply of electricity to Nagorno-Karabakh, and because local power generation capacities are not enough, the authorities of Nagorno-Karabakh have to carry out electricity outages for 6, 8, 10 hours a day, depending on the weather. In these conditions, our compatriots in Nagorno-Karabakh are forced to use wood to heat their homes, which in turn leads to deforestation, which has the potential to turn into a serious environmental disaster, especially if we consider that snow has fallen in Nagorno-Karabakh, and the air temperature at night drops to 5 degrees below zero.
By this, Azerbaijan's alleged environmental goals are once again vanished, because Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor, which began 60 days ago, has led to an environmental crisis in Nagorno-Karabakh, in addition to a humanitarian crisis.
These actions of Azerbaijan have one goal: to break the will of the people of Nagorno-Karabakh to live in their homeland, which, we believe, is unbreakable. However, we must increase our efforts to focus international attention on the humanitarian and now also environmental crisis in Nagorno-Karabakh, which is the result of aggressive and provocative actions of Azerbaijan.
At the same time, I want to thank those international organizations and countries that have expressed an objective position about the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh. Our international efforts should be aimed at making the rising environmental crisis a subject of wide international discussion as well. And, I think, it is necessary that the illegal blockade of the Lachin Corridor, the humanitarian and environmental crises in Nagorno-Karabakh become the subject of a more institutionalized international discussion, because only the unabated activity of the international community is the way to curb Azerbaijan's aggressiveness and provocative behaviour. Thank you."