Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն արձագանքել է ՄԱԿ-ի մանդատակիրների կողմից Ադրբեջանին ուղղված նամակին, որով Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջվում է բացատրություններ ներկայացնել Հայաստանի դեմ հարձակման ժամանակ Ադրբեջանի զինված ուժերի իրականացրած պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ: Թեմայի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի հարցին պատասխանել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը:
Հարց. ՄԱԿ մանդատակիրների կողմից վերջերս հրապարակվել է Ադրբեջանին ուղղված նամակը, որը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջում է բացատրություններ ներկայացնել 2022թ.-ի սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության դեմ սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի ժամանակ Ադրբեջանի զինված ուժերի կատարված պատերազմական հանցագործությունների դեպքերի վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվում նաև 2020թ.-ի նոյեմբերին կրակի դադարից հետո ռազմագերիների ազատ չարձակման հարցին: Ադրբեջանը, սակայն նախատեսված ժամանակահատվածում որևէ կերպ չի արձագանքել ՄԱԿ մանդատակիրներին: Ի՞նչ մեկնաբանություն ունեք այս առումով:
Պատասխան. Մենք բազմիցս բարձրաձայնել ենք Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների պատշաճ միջազգային հետաքննության անհարժեշտության մասին և պահանջել հանցագործությունների մեղավորներին ու կազմակերպիչներին պատասխանատվության ենթարկել, այդ թվում՝ միջազգային պատժամիջոցների կիրառմամբ։
Նամակ-պահանջագրում ՄԱԿ մանդատակիրները խորը մտահոգություն են հայտնում տեղի ունեցածի վերաբերյալ և Ադրբեջանին կոչ են անում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները դադարեցնելու նման խախտումները, կանխարգելելու դրանց կրկնությունը և ապահովելու ցանկացած անձի կամ անձանց պատիժը, որոնք պատասխանատու են այս հանցագործությունների կատարման համար։
Կհիշեք, որ միջազգային հանրության զայրույթը մեղմելու և ուշադրությունը շեղելու նպատակով Ադրբեջանը անցած տարվա աշնանը հայտարարեց իր ԶՈՒ կատարած պատերազմական հանցագործությունների կապակցությամբ հետաքննություն սկսելու մասին: Ինչպես ցույց է տալիս ՄԱԿ-ի մանդատակիրների պահանջագիր-նամակի անտեսումը, այդ այսպես կոչված հետաքննությունը ընդամենը կեղծիք էր՝ խնդիրը կոծկելու նպատակով:
ՄԱԿ-ի մանդատակիրները պատասխան չեն ստացել նաև 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանում անօրինական պատանդառության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց, ինչպես նաև բռնի անհետացումների դեպքերի վերաբերյալ իրենց հարցադրումներին:
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ Ադրբեջանը՝ լինելով մարդու իրավունքների վերաբերյալ ՄԱԿ-ի հիմնարար փաստաթղթերի անդամ, կոպտորեն խախտում է դրանք, հաշվի չի առնում ՄԱԿ-ի մարմինների կողմից իրեն տրված հանձնարարականները և չի համագործակցում ՄԱԿ մարդու իրավունքների ապահովումը վերահսկող այնպիսի կարևոր մարմինների հետ, ինչպիսիք են մանդատակիրները (հատուկ զեկուցողներն ու անկախ փորձագետները):
Այս իրավիճակում հրամայական է Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունները միջազգային պատշաճ հետաքննության իրականացումը, մեղավորներին ու կազմակերպիչներին պատասխանատվության ենթարկելը: Բացի այդ, միջազգային հանրությունը պարտավոր է մեծացնել ճնշումը՝ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման, բռնի անհետացումների և անհետ կորածների ճակատագրերի բացահայտման համար։
Բարձր գնահատելով համագործակցությունը ՄԱԿ կառույցների, այդ թվում` հատուկ ընթացակարգերի հետ` Հայաստանը նաև ցանկանում է ուշադրություն հրավիրել այն փաստի վրա, որ վերջին շրջանում Ադրբեջանը որդեգրել է ՄԱԿ կառույցներին ահաբեկելու և ճնշում գործադրելու միջոցով վերջիններիս ստիպելու չբարձրաձայնել Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների աղաղակող խախտումներին վերաբերող դեպքերը և ավելին, նույնիսկ վերախմբագրել ՄԱԿ կողմից նախկինում արված հայտարարությունները: Այս ամենին ականատես ենք լինում Լաչինի միջանցքը փակելու և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին շրջափակման մեջ պահելու վերաբերյալ հայտարարությունների համատեքստում:
Չնայած ադրբեջանական գործողություններին՝ վստահ ենք, որ ՄԱԿ բոլոր մարմինները, այդ թվում` առաջին հերթին մարդու իրավունքների խնդիրներով զբաղվող կառույցները, կշարունակեն իրականացնել իրենց աշխատանքը ՄԱԿ կանոնադրության ոգուն և տառին համապատասխան:

Azerbaijan’s announcement of investigation into war crimes committed by its military was just a sham: MFA
The Armenian Foreign Ministry reacted to the letter by UN mandate-holders (Special Rapporteurs) addressed to Azerbaijan which demanded explanations from the government of Azerbaijan regarding the cases of war crimes committed by the armed forces of Azerbaijan during the military aggression unleashed against the Republic of Armenia on September 13, 2022.
Ministry of Foreign Affairs spokesperson Vahan Hunanyan answered to a question from ARMENPRESS news agency on the topic.
Question: The UN mandate-holders (Special Rapporteurs) have recently published a letter addressed to Azerbaijan, demanding explanations from the government of Azerbaijan regarding the cases of war crimes committed by the armed forces of Azerbaijan during the military aggression unleashed against the Republic of Armenia on September 13, 2022. The issue of holding the prisoners of war in the wake of the ceasefire in November 2020 was also touched upon. Azerbaijan, however, did not respond to the UN mandate-holders in any way during the scheduled period. How would you comment on this?
Answer: We have repeatedly raised the need for a proper international investigation of the war crimes committed by Azerbaijan and demanded accountability of perpetrators and organisers of the crimes, including through the adoption of international sanctions.
In the letter of demand, the UN mandate-holders express deep concern over the events and call on Azerbaijan to undertake all necessary measures towards stopping similar violations, preventing their recurrence and ensuring the punishment of any person or persons responsible for committing these crimes.
You may remember that in order to alleviate the anger of the international community and divert attention, last autumn Azerbaijan announced the initiation of an investigation into the war crimes committed by its armed forces. As follows from the disregard of the UN mandate-holders’ letter of demand, the so-called investigation was just a sham to cover up the problem.
The UN mandate-holders did not receive a response to their requests on the cases of Armenian prisoners of war and other detained persons held illegally in Azerbaijan, as well as enforced disappearances after the 44-day war.
Thus, we can state that Azerbaijan, being a member of UN fundamental documents on human rights, grossly violates them, does not take into account the assignments given to it by the UN bodies and does not cooperate with such important bodies that monitor the provision of UN human rights, such as the mandate-holders (special rapporteurs and independent experts).
In this situation, it is imperative to carry out a proper international investigation of the war crimes committed by the Azerbaijani side, holding the perpetrators and organisers accountable. Besides, the international community is obliged to increase the pressure for the immediate repatriation of all Armenian prisoners of war and civilians illegally held in Azerbaijan, for the disclosure of enforced disappearances and the fates of the missing persons.
Highly appreciating the cooperation with the UN bodies, including the special procedures, Armenia wants to draw attention to the fact that recently Azerbaijan adopted the method of intimidation and pressure on the UN bodies to force them not to raise the cases of flagrant violations of human rights by Azerbaijan and even more re-editing statements previously made by the UN. We are witnessing all this in the context of the announcements on the blockade of the Lachin corridor and keeping the people of Nagorno-Karabakh under siege.
Despite Azerbaijan's actions, we are convinced that all UN bodies, including those primarily dealing with human rights issues, will continue to carry out their work in accordance with the letter and spirit of the UN Charter.