Հայտնի են այն 5 երկրները, որոնք կկարողանան վերապրել միջուկային ձմեռը
Օտագոյի (Նոր Զելանդիա) համալսարանի գիտնականները պարզել են, թե որ երկրները գոյատևելու առավելագույն շանսեր ունենում, եթե մոլորակի վրա ատոմային զենքի կիրառմամբ դիմակայության արդյունքում միջուկային ձմեռ տեղի ունենա, NEWS.am-ի փոխանցմամբ հաղորդում է Planet-today-ը:
Հետազոտությունը, որի արդյունքները հրապարակվել են Risk Analysis ամսագրում, նվիրված է եղել միջուկային պատերազմից հետո գոյատևման հնարավորություններին: Նոր Զելանդիայից գիտնականները վստահ են, որ ամենաբարձր շանսերն ունեն այն երկրները, որոնք մյուսներից ավելի արագ կկարողանան կարգավորել գյուղատնտեսությունը նոր պայմաններում։
Եթե միջուկային զենքի օգտագործումը տեղի ունենա լայն մասշտաբով, փոշու ամպերը, հրդեհներից մուրը կբարձրանան երկինք: Վտանգ կա, որ դրանք երկար ժամանակ կփակեն կամ զգալիորեն կնվազեցնեն արևի ճառագայթների մուտքը մոլորակի մակերես։
Առանց արևի, ինչպես հայտնի է, բուսաբուծությունն անհնար է։ Գիտնականները հաշվարկել են, որ առաջատար միջուկային տերությունների հարվածների լուրջ փոխանակման դեպքում հետևանքներն աղետալի կլինեն. մի քանի տարվա ընթացքում հարավային կիսագնդում կոչնչացվի գյուղատնտեսական մշակաբույսերի և վայրի բույսերի շուրջ 80 տոկոսը, իսկ ավելի շատ՝ հյուսիսային կիսագնդում:
Գոյատևման հնարավորություններ կան միայն այնտեղ, որտեղ արևը՝ չնայած նվազ, կարող է ճեղքել ամպերի միջով: Սրանք հինգ կղզային պետություններ են՝ Ավստրալիա, Իսլանդիա, Նոր Զելանդիա, Սողոմոնյան կղզիներ, Վանուատու: Նրանք նաև շահում են նրանով, որ մեկուսացված են և արդեն ի սկզբանե հարմարեցված են ինքնավար կյանքի համար։

Named 5 countries that can survive the nuclear winter
Scientists from New Zealand have named countries that can survive a hypothetical global nuclear war. There are five of them in total, they are located on the skeletons. According to Time.News the study publishes the journal Risk Analysis.
Scientists at the University of Otago assessed the impact on agriculture of a sharp decrease in solar radiation due to nuclear war, as well as in the event of a large asteroid impact or a powerful volcanic eruption.
It is noted that in the event of a nuclear war between Russia and NATO, the atmosphere may be polluted with 150 teragrams of soot (during the detonation of most warheads in the world). This can reduce agricultural production on the planet by 80%, and in the Northern Hemisphere by 100%.
The devastating effects of a nuclear winter will last from 5 to 10 years. New Zealand, Australia, Iceland, Vanuatu and the Solomon Islands will be able to independently produce agricultural products, despite the decrease in temperature and the amount of sunlight, scientists say. This means that these countries have a chance to survive the nuclear winter and feed the population.