Հայտնի են այն 5 երկրները, որոնք կկարողանան վերապրել միջուկային ձմեռը
Օտագոյի (Նոր Զելանդիա) համալսարանի գիտնականները պարզել են, թե որ երկրները գոյատևելու առավելագույն շանսեր ունենում, եթե մոլորակի վրա ատոմային զենքի կիրառմամբ դիմակայության արդյունքում միջուկային ձմեռ տեղի ունենա, NEWS.am-ի փոխանցմամբ հաղորդում է Planet-today-ը:
Հետազոտությունը, որի արդյունքները հրապարակվել են Risk Analysis ամսագրում, նվիրված է եղել միջուկային պատերազմից հետո գոյատևման հնարավորություններին: Նոր Զելանդիայից գիտնականները վստահ են, որ ամենաբարձր շանսերն ունեն այն երկրները, որոնք մյուսներից ավելի արագ կկարողանան կարգավորել գյուղատնտեսությունը նոր պայմաններում։
Եթե միջուկային զենքի օգտագործումը տեղի ունենա լայն մասշտաբով, փոշու ամպերը, հրդեհներից մուրը կբարձրանան երկինք: Վտանգ կա, որ դրանք երկար ժամանակ կփակեն կամ զգալիորեն կնվազեցնեն արևի ճառագայթների մուտքը մոլորակի մակերես։
Առանց արևի, ինչպես հայտնի է, բուսաբուծությունն անհնար է։ Գիտնականները հաշվարկել են, որ առաջատար միջուկային տերությունների հարվածների լուրջ փոխանակման դեպքում հետևանքներն աղետալի կլինեն. մի քանի տարվա ընթացքում հարավային կիսագնդում կոչնչացվի գյուղատնտեսական մշակաբույսերի և վայրի բույսերի շուրջ 80 տոկոսը, իսկ ավելի շատ՝ հյուսիսային կիսագնդում:
Գոյատևման հնարավորություններ կան միայն այնտեղ, որտեղ արևը՝ չնայած նվազ, կարող է ճեղքել ամպերի միջով: Սրանք հինգ կղզային պետություններ են՝ Ավստրալիա, Իսլանդիա, Նոր Զելանդիա, Սողոմոնյան կղզիներ, Վանուատու: Նրանք նաև շահում են նրանով, որ մեկուսացված են և արդեն ի սկզբանե հարմարեցված են ինքնավար կյանքի համար։

Названы 5 стран, которые смогут пережить ядерную зиму
Ученые Университета Отаго (Новая Зеландия) выявили, какие страны имеют больше всего шансов на выживание, если на планете в результате противостояния с применением атомного оружия случится ядерная зима, передает Planet- today.
Исследование, результаты которого опубликованы в журнале Risk Analysis, было посвящено возможностям выживания после ядерной войны. Ученые из Новой Зеландии уверены, что самые высокие шансы у тех стран, которые быстрее других смогут отладить сельское хозяйство в новых условиях.
Если случится применение ядерного оружия в широких масштабах, в небо поднимутся тучи пыли, копоти от пожаров. Есть опасность, что они надолго перекроют или в значительной мере уменьшат доступ солнечных лучей на поверхность планеты.
Без солнца, как известно, растениеводство невозможно. Как рассчитали ученые, при серьезном обмене ударами ведущих ядерных держав последствия будут катастрофическими: в течение нескольких лет погибнет порядка 80% сельскохозяйственных культур и диких растений в южном полушарии, и еще больше - в северном.
Шансы на выживание есть лишь там, где солнышко, хоть и скудное, сможет пробиться сквозь тучи. Это пятерка островных государств: Австралия, Исландия, Новая Зеландия, Соломоновы острова, Вануату. Они выигрывают еще и в том, что обособленны и уже изначально приспособлены для жизни автономно.