Այսօր ողջ քաղաքականությունը հիմնված է հետևյալ սկզբունքի վրա՝ ով բարձր է գոռում, դրանից պետք է փախնել. Բեքարյան
«1988 թվականի այս օրը Ազատության հրապարակում կար ոգի, լուրջ էներգետիկա, արդարության համար պայքարի մղում, միմյանց թիկունք լինելու զգացողություն, իրոք համաժողովրդական շարժում էր և անկախ խնդիրներից կար բավականին լուրջ հույս և տեսլական, իսկ հիմա ուղիղ հակառակն է»,- «Ղարաբաղյան պրոֆիլ» խորագրով համաժողովի ժամանակ ասաց քաղաքագետ Կարեն Բեքարյանը, հայտնում է Panorama։
Նրա խոսքով՝ նորանկախ Հայաստանը, չճանաչված Արցախն այս ժամանակ փորձում էին հնարավոր բոլոր եղանակներով աշխարհին հաղորդել այն ուղերձը, որ իրականում մենք գործ ունենք ոչ թե տարածքի համար մղվող պատերազմի, այլ մարդու իրավունքների, արդարության և արդարության խախտման նախկին փորձի, արժեքային դաշտից բխող մի շարք հարցերի հետ։
«Իսկ ի՞նչ ունենք հիմա։ Այսօր աշխարհի հետ հարաբերակցումը որևէ կերպ այս ամենը չունի և Հայաստանի իշխանությունների մոտ կա տպավորություն, որ վատագույն դեպքում պետք էր ազատվել բեռից՝ Արցախից, հետո ազատվեր Հայաստանի Հանրապետությունից, հետո՝ արտագաղթել և մի տեղ շատ գեղեցիկ ապրել։ Իսկ լավագույն դեպքում՝ ինչ գլխացավից ուզում ես ազատվել,  պետք է այն հանձնես. պետք է Արցախը հանձնես, Թուրքիային առնչվող հարցերից  հրաժարվես, վրադ ճչացին, նոր բան ուզեցին՝ պիտի տաս, այսինքն՝ հնարավոր ամեն ինչ պիտի տաս՝ մտքում ունենալով այն, որ ինչ էլ որ մնա կսկսեմ հանգիստ ապրել»,- նշեց Կարեն Բեքարյանը։
Ըստ քաղաքագետի՝ մեր տարածաշրջանում ցանկացած անհարկի զիջողականություն ընկալվում է ոչ թե վաղվա բարեկեցիկ տեսլական, այլ որպես թուլություն։
Կարեն Բեքարյանը նշեց, որ Հայաստանի անկախությունից ի վեր իրար հաջորդած բոլոր իշխանությունները մինչև 2018 թ-ն ունեցել են կարևոր գերակայություն՝ ստեղծել, ձևավորել, զարգացնել արտաքին քաղաքականություն, որը պետք է հիմնված լինի ուժային կենտրոնների և տարբեր դերակատարների շահերի հատման, բայց ոչ երբեք բախման վրա։
«Այսինքն՝ կար հստակ գիտակցումը, որ փոքր ենք այնքան, որ եթե փորձենք մտնել ավանտյուրայի, շահերի բախման վրա քաղաքականություն սարքելու մեջ, կարող ենք ոտնատակ գնալ։
2018թ-ից պատկերը փոխվեց։ Սկսվեց ընթացք՝ իբրև ձևավորող արտաքին քաղաքականության։ Իրականում սա մեծագույն կոմպլիմենտ է իշխող քաղաքական ուժին, որ իրենք ունակ են որևէ քաղաքականություն ձևավորել՝ թեկուզ անգամ բախման վրա։ Այսօր ողջ քաղաքականությունը հիմնված է հետևյալ սկզբունքի վրա՝ ով բարձր է գոռում, ապա դրանից պետք է փախնել։ Թուրքերն են բարձր գոռում, փախնենք նրանցից, հետո ադրբեջանցիներից։ Վատ միտում կա՝ այդ երկուսը մեկ-մեկ իրար հետ են գոռում, իսկ այդ ժամանակ կատարվում է այն, ինչին ականատես ենք այսօր»,- նշեց քաղաքագետը։

Любой ненужный компромисс в нашем регионе воспринимается не как благополучное видение завтрашнего дня, а как слабость: Бекарян
"В этот день в 1988 году на площади Свободы был дух, мощная энергия, стремление борьбы за справедливость, чувство поддержки, это было действительно национальное движение и, независимо от проблем, была серьезная вера и видение, а сейчас – все ровно наоборот", – заявил политолог Карен Бекарян в ходе конференции на тему "Карабахский профиль", передает Panorama.am.
По его словам, независимая Армения, непризнанный Арцах в то время пытались всевозможными путями передать миру месседж, согласно которому, армяне имеют дело не с войной за территории, а с вопросами, вытекающими из прошлого опыта по нарушению прав человека, справедливости и системы ценностей.
"А что мы имеем сейчас? У властей Армении сложилось впечатление, что в худшем случае следует освободиться от груза – Арцаха, потом – от Республики Армения, потом – мигрировать и жить прекрасно где-то в другом месте. В лучшем случае, нужно сдать Арцах, при требовании сдать ещё что-то, то есть сдать всё возможное, при этом, имея в виду, что можно жить спокойно с тем, что останется", – отметил К. Бекарян.
По словам политолога, любой ненужный компромисс в этом регионе воспринимается не как благополучное видение завтрашнего дня, а как слабость.
Карен Бекарян отметил, что с момента обретения независимости Армении и до 2018 года, у всех находящихся у власти был один приоритет – создать, сформировать, развивать внешнюю политику, которая будет основана на пересечении интересов различных акторов и силовых центров, но никогда на столкновении.
"Иными словами, было четкое осознание, что мы настолько небольшое государство, что, если попытаемся вести политику, основанную на столкновении интересов, то потерпим поражение.
В 2018 году картина изменилась. Начался процесс, якобы по формированию внешней политики. На самом деле это большой комплимент действующим властям, что они способны сформировать какую-либо политику, даже – на основе столкновения интересов. Вся политика сегодня основана на следующем принципе: нужно бежать от того, кто громче кричит. Турки громко кричат, тогда нужно бежать от них, потом от азербайджанцев. Прослеживается плохая тенденция, поскольку они иногда кричат вдвоем, и тогда уже происходит то, очевидцами чего мы являемся", – отметил политолог.