Հաագայի դատարանի որոշումից հետո ԵՄ-ն կրկին դիմել է Ադրբեջանին
Եվրամիությունն ի գիտություն է ընդունում Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ընդունված պարտավորեցնող միջոցը, որում նշվում է, որ Ադրբեջանը պետք է ձեռնարկի իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները՝ ապահովելու մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղություններով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է տարածել ԵՄ դիվանագիտական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Պիտեր Ստանոն:
«ԵՄ-ին շարունակում են մտահոգել Լաչինի միջանցքում շարունակվող խոչընդոտները և դրանց պատճառով տեղի քաղաքացիական բնակչության համար առաջացած մարդասիրական հետևանքները: Միջանցքի օգտագործման վերաբերյալ Ադրբեջանի բոլոր մտահոգությունները կարող են և պետք է լուծվեն բացառապես երկխոսության միջոցով», - նշված է հաղորդագրությունում։
ԵՄ-ն կրկնել է իր կոչը Ադրբեջանի իշխանություններին և բոլոր պատասխանատուներին՝ «երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը՝ համաձայն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների»:
«Մենք նաև ընդգծում ենք տուժած բնակչությանը գազի, էլեկտրաէներգիայի և այլ ծառայությունների անխափան մատակարարումն ապահովելու կենսական անհրաժեշտությունը», - նշված է ԵՄ արտաքին գերատեսչության տարածած հայտարարությունում։
«ԵՄ-ն շարունակում է ներգրավված մնալ, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով՝ աջակցելու Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերին», - եզրափակել է Պիտեր Ստանոն:

После решения Гаагского суда ЕС вновь обратился к Азербайджану
Европейский Союз принял к сведению промежуточную меру, принятую Международным судом ООН, согласно которой, Азербайджан должен принять все имеющиеся в его распоряжении меры для обеспечения беспрепятственного передвижения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях. Как сообщает Арменпресс, такое заявление сделал официальный представитель дипломатического ведомства ЕС Петер Стано.
''ЕС по-прежнему обеспокоен сохраняющимися препятствиями в Лачинском коридоре и вытекающими из этого гуманитарными последствиями для местного гражданского населения. Все опасения Азербайджана относительно использования коридора могут и должны решаться исключительно путем диалога'', - говорится в сообщении.
ЕС вновь призвал власти Азербайджана и всех ответственных лиц ''гарантировать свободу и безопасность передвижения по Лачинскому коридору в соответствии с обязательствами, взятые на себя Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года''.
''Мы также подчеркиваем жизненную необходимость обеспечения бесперебойной поставки газа, электроэнергии и других услуг пострадавшему населению'', - говорится в заявлении ЕС.
''ЕС остается вовлеченным, в том числе на самом высоком уровне, в поддержку усилий по укреплению мира и безопасности на Южном Кавказе'', - заключил Петер Стано.