Արցախի անկախության միջազգային ճանաչումը միջոց է կանգնեցնելու Արցախի ժողովրդի իրավունքների խախտումները. Արցախի ԱԳ նախարար
Արցախի միջազգային իրավական ճանաչումը միշտ եղել և շարունակում է արդիական մնալ Արցախի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների շարքում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամաբ՝ այս մասին փետրվարի 24-ին «Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման հրամայականը» խորագրով գիտագործնական համաժողովում իր ելույթում հայտարարեց Արցախի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը:
Նրա խոսքով՝ Արցախի միջազգային ճանաչման հիմքերը իրավական, քաղաքական, պատմական տեսանկյունից ավելի քան բավարար են. «Արցախի ինքնորոշման և անկախության անցած ճանապարհը լիովին համապատասխանում է թե՛ միջազգային իրավունքի, թե՛ ԽՍՀՄ-ի ժամանակ գործող իրավական նորմերին: 32 տարի առաջ Հանրապետության հռչակումը միակ միջոցն էր՝ ապահովելու Արցախի ժողովրդի գոյությունը: 1991-ի դեկտեմբերի 10-ին էլ Արցախի ժողովուրդն իրացրել է իր ինքնորոշման իրավունքը: Հետագայում Ադրբեջանը, փորձելով բռնի ուժով ճնշել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, երեք անգամ դիմել է հակամարտության ուժային լուծման՝ այդպիսով խախտելով միջազգային  իրավունքի և ՄԱԿ-ի կանոնադրության պահանջները»,- ասաց Սերգեյ Ղազարյանը:
Նա ընդգծեց, որ նույնիսկ  հարաբերական խաղաղության շրջանում  Ադրբեջանը հետևողականորեն վարել է էթնիկ ատելություն բորբոքող և խտրականության քաղաքականություն:
«Զուգահեռաբար,  պաշտոնական Բաքուն 30 տարի շարունակ սաբոտաժի է ենթարկել միջազգային միջնորդների, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների միջազգային նորմերի հիման վրա ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բոլոր փորձերը՝ ամեն անգամ վերջին պահին հրաժարվելով փոխզիջումային լուծման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից»,-ասաց Ղազարյանը:
Նախարարը շեշտեց, որ Արցախի և նրա 120 հազար բնակչության՝ ավելի քան 70 օր շարունակվող շրջափակումը Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականության հերթական  օրինակն է:
Արցախի ԱԳ նախարարը  հավելեց, որ Ադրբեջանի խտրական քաղաքականության վարման փաստը հաստատվել է նաև ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից, որի որոշումներն արձանագրեցին Ադրբեջանի կողմից հայերի դեմ տարվող  ռասսայական ատելության և խտրականության հրահրումն ու քարոզչությունը. «Դատարանի  եզրակացությունները թույլ են տալիս Ադրբեջանի քաղաքականությունը, այդ թվում՝ Արցախի շրջափակումը, բնորոշել որպես Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից միտումնավոր  իրականացվող խտրական գործողությունների դրսևորում: Միջազգային հանրության կողմից Արցախի անկախության ճանաչումը միջոց է՝ կանգնեցնելու Արցախի ժողովրդի իրավունքների զանգվածային  և պարբերաբար խախտումները»,- եզրափակեց նա:

Международное признание независимости Арцаха - способ остановить нарушения прав народа Арцаха: министр ИД Арцаха
Международное правовое признание Арцаха всегда было и остается актуальным из всех приоритетов внешней политики Республики Арцах.
Как сообщает "Арменпресс", об этом в своем выступлении на научной конференции "Императив международного признания Республики Арцах", проходящей 24 февраля, заявил министр иностранных дел Арцаха Сергей Казарян.
По его словам, оснований для международного признания Арцаха более чем достаточно с правовой, политической и с исторической точек зрения. "Путь самоопределения и независимости Арцаха полностью соответствует международному праву и правовым нормам, действовавшим во времена СССР. Провозглашение республики 32 года назад было единственным способом обеспечить существование народа Арцаха. 10 декабря 1991 года народ Арцаха осуществил свое право на самоопределение. Позднее Азербайджан, пытаясь силой подавить право народа Арцаха на самоопределение, трижды прибегал к силовому решению конфликта, нарушая тем самым требования международного права и Устава ООН", - сказал Сергей Казарян.
Он подчеркнул, что даже в период относительного мира Азербайджан последовательно проводил политику разжигания межнациональной розни и дискриминации.
"В то же время официальный Баку на протяжении 30 лет саботировал все попытки международных посредников, в частности стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на урегулирование азербайджано-карабахского конфликта на основе международных норм, каждый раз, в последний момент, отказываясь от достигнутых договоренностей по компромиссному решению", - заметил Казарян.
Министр Казарян подчеркнул, что блокада Арцаха и его 120-тысячного населения в течение более 70 дней является еще одним примером проводимой Азербайджаном политики этнических чисток.
Министр иностранных дел Арцаха добавил, что факт дискриминационной политики Азербайджана подтвердил и Международный суд ООН, решения которого зафиксировали разжигание и пропаганду расовой ненависти и дискриминации в отношении армян со стороны Азербайджана.
"Выводы, сделанные судом, позволяют охарактеризовать политику Азербайджана, в том числе и блокаду Арцаха, как проявление дискриминационных действий, умышленно осуществляемых властями Азербайджана. Признание независимости Арцаха международным сообществом - это способ остановить массовые и регулярные нарушения прав народа Арцаха", - подчеркнул министр ИД Арцаха.