Նոր մարտահրավերներ ու ռիսկեր. ի՞նչ է տեղի ունենում Արցախում ու Արցախի շուրջ
Արցախում և Արցախի շուրջ զարգացումներն ակտիվանում են: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հրամանով պաշտոնից ազատվեց պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը: Պետնախարարի պաշտոնը լքելու մասին լուրերը տևական ժամանակ է շրջանառվում էին և շրջանառվում էին առավելապես Բաքվի պահանջները բավարարելու տրամաբանության ներքո: Այս ամենի ֆոնին խիստ մտահոգիչ էր, որ հրամանագիրը ստորագրվեց Մյունխենում Ադրբեջանի նախագահի այն հայտարարությունից հետո, թե իրենք պատրաստ են Ստեփանակերտի հետ երկխոսության, բայց Ռուբեն Վարդանյանը պետք է հեռանա: Մի կողմ դնելով Արայիկ Հարությունյանի որոշման իրական պատճառները՝ միայն ժամանակագրական առումով այս համընկնումն արդեն խնդրահարույց ու մտահոգիչ է:
Այն, թե ինչպես կանդրադառնա պետնախարարի փոփոխությունն Արցախի ներքաղաքական կյանքի և Արցախի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումների վրա, ցույց կտա ժամանակը: Այսօր շատ վաղ է այս ուղղությամբ դատողություններ անել: Բայց միաժամանակ ստիպված ենք ընդունել, որ Ռուբեն Վարդանյանի պաշտոնավարման ընթացքում որոշ ուղղություններով բավական դրական դինամիկա կար, որի շարունակականությունն այսօր էապես վտանգված է: Խոսքն այս դեպքում թե՛ Արցախի ներսում որոշակի կոնսոլիդացիա ապահովելու, թե՛ միջազգային հանրությանը Արցախի խնդիրը, շրջափակման խնդիրը ներկայացնելու մասին է: Հատկապես վերջինիս հետ կապված զգալի աշխատանք է իրականացվել անձամբ Ռուբեն Վարդանյանի կողմից՝ բազմաթիվ հարցազրույցներ, հոդվածներ, հեռուստահաղորդումներ և այլն: Անշուշտ, սա հնարավոր անելիքների ամբողջ ծավալը չէր, բայց էական ու զգալի աշխատանք էր:
Ինչ վերաբերում է Արցախի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին, ապա այստեղ ուշագրավ են Ստեփանակերտ-Բաքու ուղիղ երկխոսության ձևավորմանն ուղղված ջանքերը: Այս մասին տևական ժամանակ է խոսում են Հայաստանի իշխանությունները, ընդ որում՝ պնդում են, որ իրենց դիտարկմամբ Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության միջազգային ձևաչափ պիտի լինի, երաշխավորներ պիտի լինեն: Ադրբեջանի մոտեցումն էապես տարբերվում է. Բաքվից հայտարարում են, որ դեմ չեն երկխոսությանը, բայց որևէ միջազգային ձևաչափի մասին խոսք լինել չի կարող: Նրանց ընկալմամբ դա պիտի լինի երկխոսություն իրենց երկրի ներսում: Արցախի նախագահը ևս խոսեց Ադրբեջանի հետ բանակցելու, երկխոսելու մասին՝ իր ուղերձով նշելով Ստեփանակերտի կարմիր գծերը, որոնցում կարևոր էին ինքնորոշման իրավունքի, ստատուս քվոյի պահպանման հարցերը:
Առաջին հայացքից  կողմերի մոտեցումներն էապես տարբերվում են, բայց կա մի շատ կարևոր ընդհանրություն՝ Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության փաստի, դրա անհրաժեշտության ընկալումը: Հետևաբար, հայկական կողմերի համար այսօր առաջնային խնդիրը այդ երկխոսությանը իրապես պատրաստ լինելն է, սեփական շահերի առաջմղումն է, սպասվող գործընթացների ներքո Արցախի սուբյեկտայնության պահպանումն է: Շատ կարևոր է հասկանալ ու ամրագրել, թե ինչ կարգավիճակով է լինելու այդ երկխոսությունը, ինչ օրակարգ է դրվելու սեղանին, ով կամ ովքեր են լինելու միջնորդները: Առանց այս հարցերի շուրջ վերջնական պայմանավորվածության առկայության Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսությունն ընդունելը կարող է վերածվել արկածախնդրության և Արցախի սուբյեկտայնությունը կորցնելու վերջին քայլի:

Новые вызовы и риски: что происходит в Арцахе и вокруг него?
События в Арцахе и вокруг него набирают обороты. Государственный министр Рубен Варданян освобожден с занимаемой должности по распоряжению президента Арцаха Араика Арутюняна. Слухи об отставке госминистра ходили давно и распространялись в основном в контексте удовлетворения требований Баку. На фоне всего этого очень настораживало, что указ был подписан после заявления президента Азербайджана в Мюнхене о готовности к диалогу со Степанакертом с предусловием, что Рубен Варданян должен уйти. Если оставить в стороне реальные причины решения Араика Арутюняна, то даже хронологическое совпадение этих двух эпизодов уже проблематично.
Время покажет, как повлияет смена госминистра на внутриполитическую жизнь Арцаха и происходящие вокруг него события. Сегодня об этом рано говорить. Но в то же время приходится признать, что в период работы Рубена Варданяна по некоторым направлениям наблюдалась вполне положительная динамика, преемственность которой сегодня находится под серьезной угрозой. В данном случае речь идет об обеспечении определенной консолидации внутри Арцаха и обеспечении международной огласки проблемы Арцаха и блокады Лачинского коридора. Сам Рубен Варданян проделал большую работу, связанную с последним - давал многочисленные интервью мировым СМИ, был гостем разных каналов, телепередач и т.д. Конечно, это был не весь объем того, что можно и нужно было сделать, но это была работа содержательная и значительная.
Что касается событий, происходящих вокруг Арцаха, то примечательны усилия, направленные на формирование прямого диалога между Степанакертом и Баку. Власти Армении давно говорят об этом и настаивают на том, что диалог Степанакерт-Баку должен иметь международный формат, должны быть международные гаранты и посредники такого диалога. Подход Азербайджана существенно отличается. В Баку заявляют, что не против диалога, но ни о каком международном формате не может быть и речи. По их мнению, это должен быть «внутренний» диалог. Президент Арцаха также говорил о переговорах с Азербайджаном и в своем послании упомянул о красных линиях Степанакерта, в которых важны вопросы права на самоопределение, сохранения статус-кво и т. д.
На первый взгляд, подходы сторон существенно различаются, но очень важная общая деталь - принятие необходимости прямого диалога между Баку и Степанакертом. Поэтому первоочередная задача для армянских сторон сегодня – быть действительно готовыми к этому диалогу, продвигать свои интересы, сохранять субъектность Арцаха в рамках ожидаемых процессов. Очень важно понять и зафиксировать статус этого диалога, какая повестка будет вынесена на стол, кто будет посредником или посредниками процесса. В обратном случае диалог Степанакерт-Баку без окончательной договоренности по всем вышеуказанным вопросам может превратиться в авантюру и грозит стать последним шагом к потере субъектности Арцаха.