Աճել է այն երկրների թիվը, որոնք ցանկանում են միանալ ԲՐԻԿՍ-ին և ՇՀԿ-ին. Լավրով
ԲՐԻԿՍ-ին և ՇՀԿ-ին միանալ ցանկացող երկրների թիվը կտրուկ աճել է, այժմ դրանք մոտ 20-ն են, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։ Այս մասին հայտում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Հատկանշական է, որ վերջին մի քանի տարվա ընթացքում, այդ թվում՝ հատուկ ռազմական գործողության անցած առաջին տարում, կտրուկ աճել է այն երկրների թիվը, որոնք ցանկանում են միանալ BRICS-ին, Շանհայի համագործակցության կազմակերպությանը. այժմ դրանց թիվը շուրջ երկու տասնյակ Է»,-ասել է Լավրովը՝ ելույթ ունենալով Ռուսաստանի Դաշնության սուբյեկտներում Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի տարածքային մարմինների ղեկավարների հետ խորհրդակցության բացմանը։
Նա նաև հավելել է, որ խոսքը գնում է այն երկրների մասին, որոնք իրենց տարածաշրջաններում էական դերակատարում ունեն՝ Եգիպտոս, Թուրքիան, Սաուդյան Արաբիան, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Ինդոնեզիան, Մեքսիկան և աֆրիկյան մի շարք երկրներ։

Выросло число стран, желающих присоединиться к БРИКС и ШОС, заявил Лавров
Количество стран, желающих присоединиться к БРИКС и ШОС, резко возросло, сейчас их около 20, как передает РИА Новости об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
"Показательно, что именно за последние пару лет, включая истекший первый год проведения специальной военной операции, количество стран, которые хотят присоединиться к БРИКС, Шанхайской организации сотрудничества, резко возросло, их сейчас около двух десятков", - сказал Лавров, выступая на открытии совещания с главами территориальных органов-представителей МИД России в субъектах РФ.
Он добавил, что речь идет о странах, играющих заметную роль в своих регионах - Египет, Турция, Саудовская Аравия, Объединенные Арабские Эмираты, Индонезия, Мексика и ряд африканских стран.