ՌԴ և Արևմուտքի մրցակցող միջնորդության հնարավոր տրանսֆորմացիան
Ակնհայտ է, որ Արևմուտքն ու Ռուսաստանն ակտիվ ջանքեր են գործադրում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ բանակցությունները վերսկսելու ուղղությամբ: Երկար դադարից հետո այդ ուղղությամբ առաջին գործուն քայլն եղավ Մյունխենում Փաշինյան-Ալիև հանդիպումը ԱՄՆ պետքարտուղարի միջնորդությամբ, որի ժամանակ հայտարարվեց, որ հետագա բանակցությունները կշարունակվեն «Բրյուսելյան ձևաչափով»՝ ԵՄ միջնորդությամբ:
Մյունխենի հանդիպումից անմիջապես հետո ականատես ենք լինում այս ուղղությամբ ԵՄ ակտիվ ջանքերին, այդ թվում՝ ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի արդեն երկրորդ այցին տարածաշրջան: Ուշագրավ է, որ այս օրերին զուգահեռ տարածաշրջանում են գտնվում նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների հարցով թե՛ Ֆրանսիայի, թե՛ ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները:
Մյունխենի հանդիպումից հետո ականատես եղանք նաև ՌԴ ակտիվացմանը, այդ թվում՝ տեղի ունեցավ ՌԴ արտգործնախարարի այցը տարածաշրջան: ՌԴ-ն վերահաստատեց Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպում կազմակերպելու իր հրավերի դեռ արդիական լինելը:
Չնայած ակնհայտ է այսօր Արևմուտքի և ՌԴ-ի մրցակցությունը տարածաշրջանում իրենց ազդեցության և հենց իրենց միջնորդությամբ բանակցային գործընթացն առաջ մղելու համար, զուգահեռ նկատվում են որոշակի նոր միտումներ:
Մասնավորապես, ՌԴ և Արևմուտքի մրցակցող նախաձեռնությունները կողմերի համար մանևրելու, ստանձնած պարտավորություններից խուսափելու ուղիներ փնտրելու հնարավորություն է ստեղծում: Եվ չի բացառվում, որ թե՛ Արևմուտքը, թե՛ ՌԴ-ն սկսեն այդ մանևրի դաշտը փոքրացնելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել:
Չնայած Հայաստանում ԵՄ առաքելության տեղակայումից հետո ՌԴ-ից հնչած սուր քննադատությանը՝ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Բաքվում հայտարարել էր, որ ՌԴ-ն դեմ չէ, «որ այլ կողմերը օգնեն այս հարցերի լուծմանը, ամենից առաջ՝ խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցմանը, այն գիտակցումով, որ դա անկեղծ է արվելու, ելնելով ամուր խաղաղության հաստատման, բոլոր ժողովուրդների հետագա զարգացման համար պայմանանների ստեղծման շահագրգռվածությունից»:
Ուշագրավ է, որ երեկ նմանատիպ հայտարարությամբ է հանդես եկել նաև ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը: Վերջինս հայտարարել է, որ իրենք չեն պատրաստվում կողմերին հարկադրել ինչ-որ միջնորդություններ, կողմերն իրենք պիտի որոշեն։ «Սա հենց կողմերի հարցն է, և մենք չենք պատրաստվում դեմ լինել միջնորդության որևէ այլ առաջարկի: Իրականում մենք միջնորդ չենք, այլ գործընկեր ենք երկու երկրների համար»,- ասել է նա։
Թե՛ Մոսկվայից, թե՛ Վաշինգտոնից նմանատիպ այս ուղերձները հուշում են, եթե նույնիսկ այս երկու միջնորդները չեն պատրաստվում վերականգնել համագործակցությունը, ապա չի բացառվում, որ որոշ հարցերում գնան կողմերին սահմանափակելու համաձայնեցված քայլերի:

Очевидно, что Запад и Россия прилагают активные усилия для возобновления прямых переговоров между Арменией и Азербайджаном. После длительной паузы первым действенным шагом в этом направлении стала встреча Пашиняна и Алиева в Мюнхене при посредничестве госсекретаря США, после которой Энтони Блинкен заявил, что переговоры будут продолжены в "брюссельском формате" при посредничестве ЕС.
Сразу после мюнхенской встречи наблюдаются активные усилия ЕС в этом направлении, и в этом контексте можно отметить уже два визита в регион спецпредставителя ЕС Тайво Клаара. Примечательно, что параллельно с этим в регионе находятся представители Франции и США по вопросам переговоров между Арменией и Азербайджаном.
После мюнхенской встречи мы также стали свидетелями активизации России, в том числе визита в регион министра иностранных дел Сергея Лаврова. Россия снова заявила, что приглашение провести встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Москве остается в силе.
Хотя конкуренция между Западом и Российской Федерацией за влияние в нашем регионе и продвижение своего собственного посредничества в переговорном процессе продолжается, в то же время наблюдаются и некоторые новые тенденции.
В частности, конкурирующие инициативы РФ и Запада создают пространство для маневров для сторон конфликта и возможности для уклонения от взятых на себя обязательств. Не исключено, что и Запад, и РФ начнут предпринимать шаги по сокращению этого пространства.
Несмотря на резкие заявления со стороны России после размещения мониторинговой миссии ЕС в Армении, министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил в Баку: "Не имеем ничего против того, чтобы другие стороны помогали решить все эти вопросы, прежде всего достижение договоренностей по мирному договору, при понимании, что это будет делаться искренне, исходя из заинтересованности в установлении прочного мира, обеспечении условий для дальнейшего развития всех народов".
Примечательно, что вчера с аналогичным заявлением выступил официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс. Он заявил, что США не собираются возражать против каких-либо инициатив других сторон, решение должны будут принимать сами стороны. "Это дело самих сторон, и мы не собираемся возражать против каких-либо других предложений посредничества. По сути, мы не посредники, а партнеры для обеих стран", - сказал он.
Подобные сообщения как из Москвы, так и из Вашингтона позволяют предположить, что даже если эти два посредника не собираются восстанавливать сотрудничество, не исключено, что они предпримут согласованные шаги по ограничению сторон карабахского конфликта в определенных вопросах.