Բայդենը բյուջեից 37,7 միլիարդ դոլար է խնդրել՝ 2024 թվականին միջուկային զսպման համար
ԱՄՆ-ում հրապարակվել է 2024 թվականի դաշնային բյուջեի նախագիծը, որը պատրաստվում է նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի կողմից և հաստատվում Կոնգրեսի կողմից։
Փաստաթղթի համաձայն՝ ԱՄՆ նախագահը խնդրում է Կոնգրեսին հաստատել 6 միլիարդ դոլարի հատկացումը Ուկրաինային, ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներին և Եվրոպայում ԱՄՆ-ի գործընկեր այլ երկրներին աջակցելու համար։
Առաջարկվում է հաջորդ տարի պաշտպանության համար հատկացնել 842 մլրդ դոլար, ինչը 3,2%-ով ավելի է, քան հատկացվել էր նախորդ տարի։
Եվս 753 մլն դոլար է պահանջվել «Ուկրաինայում Ռուսաստանի ազդեցությանը հակազդելու համար, իսկ 400 մլն դոլարը պետք է ուղղվի Չինաստանին զսպելուն»։
Բացի այդ, Սպիտակ տունը պահանջել է ռեկորդային 37,7 միլիարդ դոլար՝ միջուկային զսպման միջոցները պահպանելու համար և ևս 23,8 միլիարդ դոլար՝ միջուկային համալիրի արդիականացման համար, հաղորդում է «МК.ru»-ն։

Байден запросил из бюджета $37,7 млрд на поддержание ядерного сдерживания в 2024 году
В США опубликован проект федерального бюджета на 2024 год, который готовит администрация президента Джо Байдена, а утверждает Конгресс, передает МК.ru
Как вытекает из документа, президент США просит Конгресс одобрить выделение 6 миллиардов долларов на поддержку Украины, союзников по НАТО и иных стран-партнеров США в Европе.
На оборону в следующем году предлагается выделить 842 млрд долларов, что на 3,2% больше, чем выделялось в предыдущем году.
Еще 753 миллиона долларов запрошено на "противодействие влиянию РФ на Украине, а в фонд "сдерживания Китая" должно поступить 400 миллионов долларов.
Кроме этого Белый дом запросил рекордные $37,7 млрд на поддержание потенциала ядерного сдерживания и еще $23,8 млрд на модернизацию атомного комплекса.