Գերմանիայում գործադուլ են անում մի քանի օդանավակայանների աշխատակիցներ
Համբուրգի օդանավակայանում կիրակի օրը՝ մարտի 12-ի երեկոյան, սկսվել է ցամաքային ծառայությունների աշխատակիցների նախազգուշական գործադուլը։ Սպասվում Է, որ մարտի 13-ին օդանավակայանում կչեղարկվեն բոլոր 123 պլանավորված թռիչքները և պլանավորված 121 վայրէջքներից առնվազն 50-ը, բազմաթիվ չվերթներ կիրականացվեն ուշացումներով։ Այդ մասին տեղեկացնում է Արմենպրես-ը վկայակոչելով Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությանը:
Բացի այդ, գործադուլի պատճառով մարտի 14-ին մեկնող ուղևորները չեն կարողանա մարտի 13-ի երեկոյան նախապես գրանցվել չվերթի համար։ Այն ուղևորներին, որոնց չվերթների վրա ազդել Է գործադուլը, օդանավակայանի ղեկավարությունը խնդրել է չներկայանալ։
dpa գործակալությանը տված հարցազրույցում Ver.di արհմիության քարտուղար Լարս Ստուբեն հայտնել է, որ արհմիությունը կոչ է արել օդանավակայանի շուրջ 2 հազար աշխատակցի մասնակցել գործադուլին, որը կտևի մինչև մարտի 13-ի երեկո: dpa-ի գնահատմամբ՝ դրա հետևանքները կարող են ազդել տասնյակ հազարավոր ավիաուղևորների վրա՝ հաշվի առնելով, որ Համբուրգի դպրոցներում այժմ գարնանային արձակուրդներ են:
Մարտի 13-ի առավոտյան Համբուրգի իրենց գործընկերներին են միացել նաև Հանովերի օդանավակայանի և Բեռլինի BER օդանավակայանի աշխատակիցները։
Ver.di արհմիությունը պահանջում է 10,5 %-ով և ամսական առնվազն 500 եվրոյով բարձրացնել հանրային ծառայությունների աշխատակիցների աշխատավարձերը դաշնային և համայնքային մակարդակներում:
Գործատուներն իրենց հերթին առաջարկում են երկու փուլով աշխատավարձերի աստիճանական բարձրացում՝ 5 %-ով և աշխատակիցներին միանվագ վճարումներ՝ 2500 եվրոյի չափով։ Կողմերի միջև բանակցությունների երրորդ փուլը կանցկացվի Պոտսդամում, մարտի 27-ից 29-ը։

В Германии бастуют сотрудники нескольких аэропортов
В аэропорту Гамбурга вечером в воскресенье, 12 марта, началась предупредительная забастовка сотрудников наземных служб.  Как передает Арменпресс, об этом сообщил секретарь профсоюза Ver.di Ларс Штуббе (Lars Stubbe) в интервью агентству dpa. Ожидается, что 13 марта в аэропорту будут отменены все 123 запланированных вылета и как минимум 50 из запланированной 121 посадки, многие рейсы будут проведены с опозданиями.
Кроме того, из-за забастовки пассажиры, вылетающие 14 марта, не смогут зарегистрироваться на рейс заранее, вечером 13 марта. Пассажиров, чьи рейсы затронула стачка, руководство аэропорта попросило не приезжать в него.
Забастовка, к участию в которой Verdi призвал около 2000 сотрудников аэропорта, продлится до вечера 13 марта. По оценке dpa, ее последствия могут затронуть десятки тысяч авиапассажиров, учитывая, что сейчас в школах Гамбурга весенние каникулы.
Утром 13 марта к гамбургским коллегам присоединились также сотрудники ганноверского аэропорта и берлинской воздушной гавани BER.
Профсоюз Ver.di  требует повысить на 10,5 процента и как минимум на 500 евро в месяц зарплаты сотрудников общественных служб федерального и коммунального уровней. В свою очередь работодатели предлагают провести в два этапа постепенное повышение зарплат на 5 процентов и обеспечить однократные выплаты сотрудникам в объеме 2500 евро.