Պահանջում ենք ՀՀ իշխանություններից կասկածի տակ չդնել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը․ Արցախի ԱԺ խմբակցություններ
Արցախի ԱԺ խմբակցությունները հանդես են եկել հայտարարությամբ․
«Մի քանի օրից կլրանա Արցախի Հանրապետության 120 հազար բնակչությանը Ադրբեջանի կողմից շրջափակելու 100 օրը: Արհամարհելով Արցախի ապաշրջափակման վերաբերյալ Հաագայի միջազգային դատարանի որոշումը` Ադրբեջանի ղեկավարությունն ուժի սպառնալիքով և կիրառմամբ շարունակում է Արցախը հայաթափելու քաղաքական ուղեգիծը:
Արցախի Հանրապետությունն իրեն բռնակցելու մտադրության մեջ Ադրբեջանը չի խորշում հակամարդկային միջոցներից և ահաբեկչական գործողություններից: Բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խափանումները, խաղաղ բնակչության ահաբեկումն ու ազատ տեղաշարժի սահմանափակումները, իսկ վերջերս էլ՝ մարտի 5-ին, իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելու ժամանակ ոստիկաններին գնդակահարելու փաստը գալիս են ապացուցելու, որ նման պայմաններում անընդունելի են ուղիղ երկխոսության մասին խոսակցությունները:
Միևնույն ժամանակ, համոզված ենք, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը, որպես միջազգային օրակարգի հարց, պետք է լուծվի բանակցությունների միջոցով համապատասխան միջազգային կառույցների միջնորդությամբ ու երաշխիքներով, մասնավորապես, այդպիսի լիազորությամբ օժտված Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ներգրավմամբ:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը քարոզչական տարբեր հնարքներով ապատեղեկացնում է սեփական հանրությանն ու միջազգային կառույցներին՝ նպատակ ունենալով Արցախի ժողովրդի դեմ կիրառվող հումանիտար ճնշումների և ահաբեկումների պայմաններում պատրանք ստեղծել «՛խաղաղության դարաշրջանի» մասին:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները, արտահայտելով ժողովրդի կամքն ու դիրքորոշումը, պահանջում են  Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններից հավատարիմ մնալ   ՀՀ Գերագույն խորհրդի 1992թ. հուլիսի 8-ի որոշմանը և կասկածի տակ չդնել  Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Արցախի խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունները վերահաստատում են իրենց հավատարմությունը մեր ժողովրդի կամքն արտահայտող հիմնարար փաստաթղթերին և շարունակելու են առաջնորդվել դրանցից բխող գաղափարներով և սկզբունքներով:

Требуем у властей Армении не ставить под сомнение право народа Арцаха на самоопределение: парламент Нагорного Карабаха
Через несколько дней исполнится 100 дней блокады Азербайджаном 120 тысяч жителей Республики Арцах. Игнорируя решение Международного суда Гааги о разблокировании Арцаха, руководство Азербайджана, угрожая и применяя силу, продолжает политический курс по выселению армян из Арцаха. Об этом говорится в совместном заявлении фракций парламента Нагорного Карабаха, передает News.am
''Азербайджан не гнушается антигуманными средствами и террористическими действиями в своем намерении аннексировать Республику Арцах. Перебои с поставками природного газа и электроэнергии, запугивание мирного населения и ограничения свободы передвижения, расстрел полицейских при исполнении служебных обязанностей 5 марта доказывают, что в таких условиях неприемлемы разговоры о прямом диалоге.
В то же время мы убеждены, что карабахский конфликт, как вопрос международной повестки, должен быть решен путем переговоров при посредничестве и гарантиях соответствующих международных структур, в частности, с привлечением стран-сопредседателей Минской группы, наделенных полномочиями.
Военно-политическое руководство Азербайджана посредством различных пропагандистских уловок дезинформирует собственное общество и международные структуры, преследуя цель создать иллюзию «эпохи мира» в условиях гуманитарного давления и запугивания народа Арцаха.
Фракции Национального собрания Республики Арцах, выражая волю и позицию народа, требуют от властей Республики Армения оставаться верными решению Верховного Совета Республики Армения от 8 июля 1992 года. и не ставить под сомнение право народа Арцаха на самоопределение.
Все фракции парламента Арцаха подтверждают свою приверженность основополагающим документам, выражающим волю нашего народа, и продолжат руководствоваться вытекающими из них идеями и принципами'', - говорится в заявлении.