ԱՀԿ-ն կոչ է անում Չինաստանին հրապարակել COVID-19 համավարակի առաջացման վերաբերյալ բոլոր առկա տեղեկությունները
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) խորհրդականները Չինաստանին կոչ են արել հրապարակել COVID-19 համավարակի ծագման հետ կապված բոլոր տեղեկությունները այն բանից հետո, երբ նոր տվյալներ են կարճ ժամանակով տեղադրվել են տվյալների միջազգային բազայում, որն օգտագործվում է պաթոգեններին հետևելու համար, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
SARS-CoV-2 վիրուսի նոր գենետիկական տվյալները, ինչպես նաև 2020 թվականին Չինաստանի Ուհան քաղաքի ողջ կենդանիների շուկայից վերցված նմուշների վրա հիմնված լրացուցիչ գենոմային տվյալները չինացի գիտնականներն այս տարվա սկզբին կարճ ժամանակով վերբեռնել են բաց հասանելիության GISAID տվյալների բազայում, ինչը թույլ է տվել այլ երկրների մասնագետներին ծանոթանալ դրանց, ասվում է ԱՀԿ նոր պաթոգենների ծագմամբ զբաղվող Գիտախորհրդատվական խմբի (SAGO) շաբաթօրյա հայտարարության մեջ։
GISAID-ի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ տվյալները «հետ են կանչվել» և «ներկայումս թարմացվում են նոր և լրացուցիչ տվյալներով՝ այժմ պատրաստվող հրապարակման շրջանակներում»:
Հիվանդությունների վերահսկման չինական կենտրոնը նախատեսում է տվյալները կրկին ներկայացնել Nature գիտական ամսագրում, ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ԱՀԿ-ի ներկայացուցիչներն ասում են, որ նման տեղեկատվությունը կարևոր օղակ է COVID-ի ծագման հետաքննության մեջ և պետք է անհապաղ տրամադրվեր:
«Այս տվյալները վերջնական պատասխան չեն տալիս այն հարցին, թե ինչպես է սկսվել համավարակը, բայց յուրաքանչյուր տվյալ կարևոր է մեզ այդ պատասխանին մեզ ավելի մոտեցնելու համար,- ուրբաթ ասել է ԱՀԿ-ի գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադանոմ Գեբրեեսուսը,- Այս տվյալները կարող էին և պետք է տրվեին երեք տարի առաջ»:
«Մենք շարունակում ենք Չինաստանին կոչ անել թափանցիկ լինել տվյալների փոխանցման հարցում, անցկացնել անհրաժեշտ հետաքննություն և կիսել արդյունքները»,- ասել է նա:
ԱՀԿ-ն և այլ գիտնականներ նաև նշել են, որ չեն կարող բացառել այն հավանականությունը, որ վիրուսը ծագել է Ուհանի լաբորատորիայում, որտեղ ուսումնասիրվում են վտանգավոր պաթոգենները: Չինաստանը հերքում է նման կապը։
2022 թվականի հրապարակումը նշում է, որ շուկայում և շրջակայքում գտնվող տաղավարներից և կոյուղիներից հավաքված 923 նմուշների մի փոքր մասը դրական է եղել վիրուսի համար։ Հետազոտված կենդանիների 457 նմուշներում վիրուսը չի հայտնաբերվել։ Սկզբում հրապարակման մեջ նշվում էր, որ նմուշներ չեն հավաքվել ջրարջատիպ շներից։
Նոր վերլուծությունը ենթադրում է, որ «ջրարջատիպ շները և այլ կենդանիներ կարող էին ներկա լինել մինչև շուկայի մաքրումը հանրային առողջության ջանքերի շրջանակներում»,- ասվում է SAGO-ի հայտարարության մեջ:
ԱՀԿ-ն հրահանգել է SAGO-ին շարունակել հետաքննել համավարակի ծագումը, որն ամբողջ աշխարհում սպանել է մոտ 7 միլիոն մարդու:

ВОЗ призвала КНР опубликовать всю имеющуюся информацию о возникновении пандемии COVID-19
Новые данные о возможном присутствии енотовидных собак на рынке в Ухане были размещены в международной базе данных по отслеживанию патогенов, а затем исключены из нее, об этом пишет Голос Америки
Советники Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) призвали Китай опубликовать всю информацию, связанную с происхождением пандемии COVID-19, после того, как новые данные были ненадолго размещены в международной базе данных, используемой для отслеживания патогенов.
Новые генетические данные вируса SARS-CoV-2, а также дополнительные геномные данные, основанные на образцах, взятых с рынка живых животных в Ухане, Китай, в 2020 году, были ненадолго загружены китайскими учеными в базу данных GISAID с открытым доступом в начале этого года, что позволило исследователям других стран ознакомиться с ними, говорится в субботнем заявлении Научно-консультативной группы ВОЗ по происхождению новых патогенов (SAGO).
Эти генетические данные вируса позволили предположить, что на рынке присутствовали енотовидные собаки, которые также могли быть инфицированы коронавирусом, что дало новый ключ к выяснению цепочки передачи инфекции.
Представитель GISAID заявил, что данные были "отозваны" и "в настоящее время обновляются новыми и дополнительными данными в рамках публикации, которая сейчас находится на рассмотрении".
Китайский Центр по контролю за заболеваниями планирует повторно представить данные в научном журнале Nature, говорится в заявлении.
Представители ВОЗ говорят, что такая информация представляет собой важное звено в расследовании происхождения COVID и должна была быть немедленно предоставлена.
"Эти данные не дают окончательного ответа на вопрос о том, как началась пандемия, но каждая часть данных важна для того, чтобы приблизить нас к этому ответу, – заявил в пятницу генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус. – Эти данные могли – и должны были – быть предоставлены три года назад".
"Мы продолжаем призывать Китай к транспарентности в передаче данных, провести необходимые расследования и поделиться результатами", – сказал он.
ВОЗ и другие ученые также заявили, что не могут исключить возможность того, что вирус появился в лаборатории в Ухане, где изучаются опасные патогены. Китай отрицает любую подобную связь.
В публикации 2022 года отмечается, что небольшая часть из 923 образцов, собранных с прилавков и канализационных систем на рынке и вокруг него, дала положительный результат на вирус; в 457 исследованных образцах животных вирус обнаружен не был. Первоначально в публикации говорилось, что у енотовидных собак образцы не собирались.
Новый анализ предполагает, что "енотовидные собаки и другие животные могли присутствовать до того, как рынок был очищен в рамках мероприятий по охране здоровья населения", – говорится в заявлении SAGO.
ВОЗ поручила SAGO продолжить расследование происхождения пандемии, унесшей жизни почти 7 миллионов человек по всему миру.