Վարչապետը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի հոգևոր առաջնորդին և Իրանի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեիին և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիին՝ Նոուրուզի կապակցությամբ:
Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդին ուղղված ուղերձում նշված է.
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարեկամ ժողովրդին իրանական ամանորի՝ Նոուրուզի կապակցությամբ։ Մաղթում եմ, որ գալիք տարին հարևան և բարեկամ Իրանի համար նշանավորվի յուրատիպ հաջողություններով և խաղաղությամբ։
Դարերի հազարամյա խորքից եկող հայ-իրանական հարաբերությունները՝ թրծված փոխվստահության ու հարգանքի ջերմ մթնոլորտում, առանձնահատուկ նշանակություն ունեն Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի համար:
Լիահույս եմ, որ առաջիկայում ականատես կլինենք երկկողմ բազմաշերտ օրակարգի ընդլայնմանը, որը խթան կդառնա մեր բարեկամական հարաբերությունների առավել խորացմանն ու աճին՝ ի շահ հայ և իրանցի ժողովուրդների բարօրության և տարածաշրջանային խաղաղության:
Առիթը պատեհ համարելով՝ մաղթում եմ Ձեզ արևշատություն, իսկ Իրանի ժողովրդին՝ հարատև բարօրություն»։
Իրանի նախագահին ուղղված ուղերձում ասված է.
Իմ ջերմագին և անկեղծ շնորհավորանքն եմ հղում Ձեզ և Իրանի բարեկամ ժողովրդին Նոուրուզի՝ բնության զարթոնքի գեղեցիկ տոնի կապակցությամբ։ Մաղթում եմ, որ Արեգակնային տոմարով նոր տարին հարևան Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար անսասան խաղաղության և հարաճուն ձեռքբերումների տարի լինի։
Հայ-իրանական հարաբերությունների պատմամշակութային բազմադարյա հարուստ փորձը յուրատիպ հիմք է ներկայիս բարեկամական մթնոլորտի, բազմատարր փոխգործակցության և հայ ու իրանցի բարեկամ ժողովուրդների միջև ջերմ շփումների համար:
Աներկբայորեն կարող եմ նշել, որ շարունակելով համագործակցության անշեղ ուղին՝ ընթացիկ տարում նոր վերելք կհաղորդենք հայ-իրանական բազմաշերտ օրակարգին՝ ի շահ մեր երկու ժողովուրդների և պետությունների բարեկեցության:
Առիթը պատեհ համարելով՝ մաղթում եմ Ձեզ նորանոր հաջողություններ և քաջառողջություն, իսկ Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարեկամ ժողովրդին՝ բարօրություն և խաղաղություն»։

Пашинян направил поздравительные послания Али Хаменеи и Эбрахиму Раиси
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительные послания верховному лидеру Исламской революции Али Хаменеи и президенту Исламской Республики Иран Сейеду Эбрахиму Раиси по случаю Новруза.
В послании верховному лидеру Исламской революции Ирана говорится:
Сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Исламской Республики Иран по случаю иранского Нового года - Новруза. Желаю, чтобы наступающий год был отмечен уникальными успехами и миром для нашего соседа и друга Ирана.
Исходящие из глубины тысячелетий, закаленные в теплой атмосфере взаимного доверия и уважения армяно-иранские отношения имеют особое значение для Республики Армения и армянского народа.
Надеюсь, что в ближайшем будущем мы станем свидетелями расширения двусторонней многоплановой повестки дня, что станет стимулом для еще большего углубления и роста наших дружественных отношений на благо армянского и иранского народов и регионального мира.
Пользуясь случаем, желаю Вам долгих лет жизни, а народу Ирана - устойчивого процветания".
В поздравительном послании президенту Ирана говорится:
Направляю Вам и дружественному народу Ирана свои теплые и искренние поздравления по случаю Навруза, прекрасного праздника пробуждения природы. Желаю, чтобы Новый год по солнечному календарю стал для соседней Исламской Республики Иран годом незыблемого мира и прогрессирующих достижений.
Богатый многовековой культурно-исторический опыт армяно-иранских отношений является уникальной основой для нынешней дружественной атмосферы, многопрофильного взаимодействия и теплых контактов между дружественными армянским и иранским народами.
Могу несомненно подчеркнуть, что, продолжая неуклонный путь сотрудничества, мы в текущем году придадим новый импульс армяно-иранской многоплановой повестке дня на благо двух наших народов и государств.
Пользуясь случаем, желаю Вам новых успехов и крепкого здоровья, а дружественному народу Исламской Республики Иран - процветания и мира