Ադրբեջանը վարում է Արցախի ժողովրդի ինքորոշման իրավունքն ուժի միջոցով ճնշելու հետևողական քաղաքականություն․ Արցախի ԱԳՆ
Արցախի ԱԳ նախարարության հայտարարությունը Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի մասին։
«Արդեն 100 օր է, ինչ շարունակվում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի անօրինական շրջափակումը, որի վերջնական նպատակն է ոչնչացնել Արցախի ժողովրդին որպես այդպիսին՝ վտարելով նրան պատմական հայրենիքից: Ուղեկցելով իր գործողություններն ուժի կիրառմամբ և ահաբեկչությամբ՝ Ադրբեջանը վարում է Արցախի ժողովրդի ինքորոշման իրավունքն ուժի միջոցով ճնշելու հետևողական քաղաքականություն: Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանի իշխանությունները բացահայտ ձևով ցույց են տալիս, որ մերժում են բանակցությունները՝ որպես որևէ խնդրի լուծում գտնելու միջոց։
Հարկ է նշել, որ արդեն մի քանի տասնամյակ Ադրբեջանը ձգտում է ազատվել Արցախի ժողովրդից և ուժի միջոցով լուծել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը: Նման հանցավոր քաղաքականության առաջին զոհը դարձան, մասնավորապես, խորհրդային տարիներին Ադրբեջանում ապրող հայերը։ 1988-1990 թթ. տեղի իշխանությունների կողմից կազմակերպված Ադրբեջանից հայերի զանգվածային տեղահանումները, որոնք ուղեկցվում էին կոտորածներով, խոշտանգումներով և ջարդերով, նախանշեցին Ադրբեջանի հայահալած քաղաքականության նոր փուլի սկիզբը։ Արդեն 1991 թվականին Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակեցին հայերի տեղահանություններն Արցախից, որը տարբեր դրսևորումներով շարունակվում է առ այսօր։
Հետագայում Ադրբեջանը, խախտելով ՄԱԿ-ի կանոնադրությունն ու միջազգային իրավունքի նորմերն ու սկզբունքները, Արցախի դեմ ուղիղ ռազմական ագրեսիա սանձազերծելու միջոցով երեք անգամ դիմել է հակամարտության ուժային լուծման՝ փորձելով ազատվել Արցախի ժողովրդից և ճնշել նրա ազատության ու ինքնորոշման իրավունքը։ Արցախի դեմ սանձազերծված բոլոր երեք պատերազմներն ուղեկցվել են մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներով և պատերազմական հանցագործություններով, այդ թվում՝ խաղաղ բնակչության կանխամտածված սպանություններով, ռազմագերիների և խաղաղ բնակիչների արտադատական մահապատիժներով և խոշտանգումներով, ոչ ընտրողական բնույթի հարձակումներով, միջազգային կոնվենցիաներով արգելված զինաամթերքի կիրառմամբ, կենսական նշանակության քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորմամբ։
2020 թ.  սանձազերծված ագրեսիայի և Արցախի տարածքի զգալի մասի օկուպացիայի հետևանքով հանրապետության շուրջ 40 հազար բնակիչներ  ենթարկվել են բռնի տեղահանության։ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում մնացած խաղաղ բնակիչները դաժանաբար սպանվել են Ադրբեջանի զինծառայողների կողմից։ Ադրբեջանի սադրանքներն ու Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ հարձակումները, ներառյալ՝ կանխամտածված սպանությունները, շարունակվում են նույնիսկ 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո։
Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների համատարած և սիստեմատիկ խախտումները, այդ թվում՝ զանգվածային սպանությունները, տեղահանությունները, խոշտանգումները և այլ անմարդկային արարքները, ոչ միայն խրախուսվում, այլ նաև ուղղորդվում են պետական մակարդակով։ Ադրբեջանի իշխանությունները նույնիսկ չեն թաքցնում Արցախի նկատմամբ էթնիկ զտում և ցեղասպանություն իրականացնելու իրենց հանցավոր նպատակները: Այդ մասին են վկայում Ադրբեջանի նախագահի բազմաթիվ հանրային հայտարարությունները: Վերջին նման հայտարարությունը նա արել է 2023 թվականի մարտի 18-ին՝ 44-օրյա ագրեսիայի ընթացքում օկուպացված հայկական Թալիշ գյուղ  կատարած ցուցադրական և սադրիչ այցի ժամանակ, որի ողջ բնակչությունը ենթարկվել է բռնի տեղահանման: Ինչպես այցը, այդպես էլ դրա ընթացքում Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից արված ագրեսիվ և ռազմատենչ հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ պաշտոնական Բաքուն ծրագրում է օկուպացված Թալիշ գյուղում իրականացրած սցենարը կիրառել Արցախի ողջ տարածքում:
Միաժամանակ, 90-ական թվականներից ի վեր՝ հակամարտության կողմերի միջև բանակցությունների ողջ ընթացքում, Ադրբեջանը սաբոտաժի էր ենթարկում միջազգային միջնորդների, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների բոլոր ջանքերը՝ ուղղված միջազգային իրավունքի նորմերի հիման վրա ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ամեն անգամ վերջին պահին հրաժարվելով փոխզիջումային լուծման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից: Ավելին՝ 2020 թ․ ագրեսիայից հետո Ադրբեջանի իշխանություններն ընդհանրապես հրաժարվում են խաղաղ բանակցություններից՝ Արցախի ժողովրդի կյանքի և իրավունքների հարցը որակելով որպես իրենց ներքին գործը։
Արցախի ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ զտման Ադրբեջանի նպատակաուղղված քաղաքականությունը վկայում է միջազգային հանրության կողմից Արցախի կարգավիճակի և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորման վերաբերյալ մոտեցումների վերանայման անհրաժեշտության մասին։ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ պետական մակարդակով  իրականացվող հանցագործությունների մասշտաբն ու ծանրությունը և շարունակվող ցեղասպան քաղաքականությունը պահանջում են միջազգային հանրության, այդ թվում՝ միջազգային խաղաղության և անվտանգության ապահովման համար պատասխանատու մարմինների կողմից վճռական և անհետաձգելի միջոցների ձեռնարկում:
Համոզված ենք, որ այս փուլում հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ լրացուցիչ իրավաբանորեն պարտադիր  պարտավորությունների մշակումը, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման սկզբունքների ամրագրումը որպես բանակցությունների հիմք, ինչպես նաև Արցախի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ բանակցությունների միջազգային մեխանիզմի վերականգնումը բխում են միջազգային իրավունքի պահանջներից և ամբողջ աշխարհում մարդու իրավունքների պաշտպանության համընդհանուր հանձնառությունից: Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի համընդհանուր ճանաչումն ամենաարդյունավետ միջոցն է, որով միջազգային հանրությունը կարող է երաշխավորել Արցախում մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանությունը։
Հիշեցնում ենք, որ միջազգային իրավունքի և միջազգային պրակտիկայի համաձայն՝ ինքնորոշման իրավունքի ժխտումը և բռնի ճնշումը, որն ուղեկցվում է մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներով, ինչպես նաև բանակցությունների մերժումը՝ որպես հակամարտության կարգավորման միջոց, բավարար հիմք են՝  ճանաչելու անկախ պետություն ստեղծելու ժողովրդի իրավունքը»,–ասված է հաղորդագրության մեջ։

Азербайджан открыто демонстрирует отказ от переговоров с Арцахом: заявление МИД Республики Арцах
Уже 100 дней как продолжается незаконная блокада Арцаха со стороны Азербайджана, окончательной целью которой является уничтожение народа Арцаха как такового путем его изгнания со своей исторической родины. Сопровождая свои действия применением силы и актами террора, Азербайджан ведет последовательную политику, направленную на силовое подавление права народа Арцаха на самоопределение. Одновременно азербайджанские власти открыто демонстрируют отрицание переговоров как средства нахождения решений каких-либо вопросов. Об этом говорится в заявлении МИД Республики Арцах.
"Следует отметить, что на протяжении нескольких десятилетий Азербайджан стремится избавиться от народа Арцаха и решить азербайджано-карабахский конфликт с помощью силы. Первыми жертвами подобной преступной политики стали, в частности, армяне, проживавшие в Азербайджане в советский период. Организованные местными властями депортации армян из Азербайджана в 1988-1990 гг., сопровождавшиеся резней, пытками и погромами, положили начало новому этапу в политике Азербайджана по преследованию армян. Уже в 1991 г. азербайджанские власти продолжили депортации армян из Арцаха, что в разных проявлениях продолжается по сей день.
В последующем Азербайджан, в нарушение норм и принципов международного права и Устава ООН, в попытке избавиться от народа Арцаха и подавить его право на свободу и самоопределение, трижды прибегал к силе для разрешения конфликта путем прямой военной агрессии против Арцаха. Все три развязанные против Арцаха войны сопровождались массовыми нарушениями прав человека и военными преступлениями, в том числе преднамеренными убийствами мирного населения, внесудебными казнями и пытками военнопленных и мирных жителей, нападениями неизбирательного характера, применением запрещенных международными конвенциями боеприпасов, атаками на критически важную гражданскую инфраструктуру.
В результате агрессии против Арцаха в 2020 г. и оккупации обширной части его территории около 40 тысяч населения республики стали насильственно перемещенными лицами. Все мирные жители, оставшиеся на территориях, перешедших под контроль Азербайджана, были жестоко убиты азербайджанскими военнослужащими. Провокации и нападения Азербайджана на мирных жителей Арцаха, в том числе преднамеренные убийства, продолжаются даже после подписания трехстороннего заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 г.
Широкомасштабные и систематические нарушения Азербайджаном прав народа Арцаха, в том числе массовые убийства, депортации, пытки и иные бесчеловечные деяния, не только поощряются, но и координируются на государственном уровне. Власти Азербайджана даже не скрывают своих преступных намерений по осуществлению этнической чистки и геноцида в отношении Арцаха. Об этом свидетельствуют многочисленные публичные заявления президента Азербайджана. Последнее подобное заявление было сделано в ходе его демонстративно провокационной поездки 18 марта 2023 года в оккупированное в ходе 44-дневной агрессии армянское село Талиш, все население которого было подвергнуто насильственному перемещению. Сам визит, так и сделанные в ходе него агрессивные и воинственные заявления высшего руководства Азербайджана, указывают на то, что официальный Баку планирует распространить сценарий, осуществленный в селе Талиш, на весь Арцах.
Наряду с этим Азербайджан, начиная с 1990-х годов, на протяжении всего периода переговорного процесса между сторонами конфликта саботировал все усилия международных посредников, в частности, стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, по мирному урегулированию азербайджано-карабахского конфликта на основе норм международного права, каждый раз в последний момент отказываясь от  договоренностей относительно компромиссного решения, а после агрессии 2020 года азербайджанские власти и вовсе отказываются от мирных переговоров, объявив вопрос жизни и прав народа Арцаха своим внутренним делом.
Целенаправленная политика Азербайджана по этнической чистке в отношении народа Арцаха указывает на необходимость пересмотра международным сообществом подходов к вопросу статуса Арцаха и политического урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. Масштабы и тяжесть совершаемых Азербайджаном на государственном уровне преступлений против народа Арцаха и продолжающаяся в настоящий момент геноцидальная политика требуют принятия решительных и неотложных мер со стороны международного сообщества, в том числе органов, ответственных за поддержание международного мира и безопасности.
Уверены, что на данном этапе выработка дополнительных юридически связывающих обязательств по урегулированию конфликта мирным путем, закрепление принципов неприменения силы или угрозы силой, равноправия и самоопределения народов в качестве основы для переговоров, а также восстановление международного механизма прямых переговоров между Арцахом и Азербайджаном исходят из требований международного права и всеобщей приверженности защите прав человека во всем мире. Всеобщее признание неотъемлемого права народа Арцаха на самоопределение является наиболее эффективным способом, которым международное сообщество может гарантировать защиту прав и основных свобод человека в Арцахе.
Напоминаем, что согласно международному праву и международной практике, отрицание и силовое подавление права на самоопределение, сопровождаемое массовыми нарушениями прав человека, а также отказ от переговоров как средства урегулирования конфликта являются достаточным основанием для признания права народа на создание независимого государства.