Վարչապետն ընդունել է Գերմանիա-Հարավային Կովկաս պատգամավորական պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս պատգամավորական խմբի անդամներին՝ խմբի փոխնախագահ Թաբեա Ռյոսների գլխավորությամբ:
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Գերմանիայի հետ գործընկերությունը, և իր՝ ս.թ. մարտի 2-3-ը ԳԴՀ այցից կարճ ժամանակ անց Բունդեսթագի պատվիրակության այցը Հայաստան վկայում է, որ երկու երկրների փոխհարաբերությունները դինամիկ զարգանում են: Անդրադառնալով ԳԴՀ իր կատարած այցին՝ Նիկոլ Փաշինյանն արդյունավետ է գնահատել այն և նշել, որ Բեռլինից վերադարձել է ջերմ տպավորություններով:
Թաբեա Ռյոսների խոսքով՝ Բունդեսթագի պատգամավորների այցը ՀՀ արդյունավետ երկխոսության շարունակականության դրսևորում է, որի շրջանակում իրենք արդեն իսկ հանդիպումներ են ունեցել խորհրդարանական գործընկերների, կառավարության ներկայացուցիչների հետ:
Զրուցակիցները կարևորել են միջխորհրդարանական կապերի դերը ՀՀ-ԳԴՀ համագործակցության զարգացման առումով և քննարկել երկկողմ օրակարգի հարցեր:
Վարչապետն անդրադարձել է մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումներին, արձանագրվող տնտեսական բարձր ցուցանիշներին և կարևորել Եվրոպական միության, Գերմանիայի օժանդակությունը ՀՀ ժողովրդավարական օրակարգին: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, անկախ դատական համակարգի կայացումը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, թափանցիկության ապահովումը Կառավարության առօրյա աշխատանքի օրակարգում գտնվող առաջնահերթություններ են, և մեր երկիրն առաջ է շարժվում բարձր նշաձող ապահովելու ուղիով: Թաբեա Ռյոսներն էլ հավելել է, որ Գերմանիան կուղեկցի Հայաստանին այդ ճանապարհին: Արծարծվել են կանանց ներգրավվածության խթանմանը, վերականգնվող էներգետիկայի, շրջակա միջավայրի ոլորտներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր ևս:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային իրավիճակի, անվտանգային մարտահրավերների, խաղաղության օրակարգի շուրջ: Այս համատեքստում վարչապետը կարևորել է ԵՄ երկարաժամկետ դիտորդական առաքելության դերը:
Անդրադարձ է եղել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված ճգնաժամին: Խնդրի կարգավորման առումով կարևորվել է միջազգային հանրության հետևողական հասցեական արձագանքը, Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ ս.թ. փետրվարի 22-ին հրապարակված որոշման կատարումը Ադրբեջանի կողմից:

Пашинян принял делегацию парламентской группы дружбы Германия-Южный Кавказ Бундестага Германии
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с заместителем председателя парламентской группы дружбы Германия-Южный Кавказ Бундестага Германии Табеа Рёснер (Tabea Rößner).
Премьер-министр отметил, что Армения придает большое значение партнерству с Германией, и состоявшийся вскоре после его визита в ФРГ (2-3 марта) визит делегации Бундестага в Армению свидетельствует о динамичном развитии отношений между двумя странами. Коснувшись своего визита в ФРГ, Никол Пашинян назвал его эффективным и отметил, что вернулся из Берлина с теплыми впечатлениями.
По словам Табеа Рёснер, визит депутатов Бундестага является проявлением продолжительности эффективного диалога с Республикой Армения, и в рамках визита у них уже состоялись встречи с парламентскими коллегами и представителями правительства.
Собеседники подчеркнули важность межпарламентских связей в развитии сотрудничества Армения-Германия и обсудили вопросы двусторонней повестки дня.
Премьер-министр коснулся проводимых в нашей стране реформ и зафиксированных высоких экономических показателей, а также подчеркнул важность поддержки со стороны ЕС и Германии демократической повестки Армении. Никол Пашинян подчеркнул, что защита прав человека, становление независимой судебной системы, борьба с коррупцией и обеспечение прозрачности являются приоритетами в ежедневной повестке правительства, и наша страна движется вперед по пути установления высокой планки.
Табеа Рёснер отметила, что Германия будет сопровождать Армению на этом пути. Были затронуты также вопросы поощрения участия женщин, сотрудничества в области возобновляемых источников энергии и охраны окружающей среды.
Стороны обменялись мнениями по региональной ситуации, вызовам безопасности, мирной повестке дня. В этом контексте премьер-министр подчеркнул важную роль долгосрочной наблюдательной миссии ЕС.
Был затронут также кризис, возникший в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора. В контексте урегулирования проблемы была подчеркнута важность последовательной адресной реакции международного сообщества и выполнения Азербайджаном решения Международного суда от 22 февраля 2023 года.