Էրդողանը մտադիր է Պուտինի հետ քննարկել ռուսական հացահատիկից Աֆրիկա ալյուրի մատակարարման հարցը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չորեքշաբթի ասել է, որ ցանկանում է մոտ օրերս ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկել աֆրիկյան երկրներ ալյուր մատակարարելու հնարավորությունը, որը հանրապետությունը կվերամշակի ռուսական հացահատիկից։ Այս մասին նա հայտարարել է թուրքական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում, որը հեռարձակվել է Twitter-ի իր էջում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Պարոն Պուտինն արդեն մատնանշել է, որ հացահատիկը մատակարարվում է ոչ թե աֆրիկյան երկրներ, այլ Եվրոպա։ Նա ասաց. «Եկեք հացահատիկ ուղարկենք աֆրիկյան թերզարգացած երկրներ»։ Ես նրան պատասխանեցի. «Դուք հացահատիկ ուղարկեք, մենք ալյուր կպատրաստենք ու կուղարկենք թերզարգացած երկրներ»։ Մենք ունենք նման պայմանավորվածություն։  2-3 օրից մենք բանակցություններ կանցկացնենք, դա կքննարկենք»,- ընդգծել է Թուրքիայի նախագահը։
Էրդողանի խոսքով՝ Թուրքիան պատրաստ է աջակցել Ռուսաստանից պարարտանյութերի մատակարարումը համաշխարհային շուկա սկսելու հարցում։

Эрдоган намерен обсудить с Путиным поставки в Африку муки из российского зерна
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил в среду о желании обсудить в ближайшие дни с российским президентом Владимиром Путиным возможность поставок в страны Африки муки, которая бы перерабатывалась республикой из российского зерна. Об этом он сообщил в интервью турецким СМИ, которое транслировалось на его странице в Twitter, передает ТАСС
"Господин Путин уже указывал на то, что зерно поставляется не в страны Африки, а в Европу. Он сказал: "Давайте отправим зерно в слаборазвитые африканские страны". Я ему ответил: "Вы отправляйте зерно, а мы сделаем из него муку и отправим в слаборазвитые страны". У нас есть такое соглашение. Через 2-3 дня у нас будут переговоры, мы это обсудим", - подчеркнул турецкий президент.
По словам Эрдогана, Турция готова оказать содействие для начала поставки удобрений из России на мировые рынки.
"В мире есть потребность в удобрениях. Мы приложим усилия, чтобы отправить их [из России] в нуждающиеся в них страны", - подчеркнул турецкий лидер.