Բանակցություններ կարող են լինել միայն միջազգային ձևաչափով, իսկ կարևորագույն բաղադրիչը պետք է լինեն ստանձնած պարտավորությունների կատարման երաշխիքները. Սերգեյ Ղազարյան
Ադրբեջանի հետ բանակցություններ կարող են լինել միայն միջազգային ձևաչափով, իսկ կարևորագույն բաղադրիչը պետք էլինի ստանձնած պարտավորությունների կատարման երաշխիքները:
«Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ այս մասին ասել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը այսօր՝ մարտի 23-ին կայացած հեռուստակամրջի ընթացքում:
«Քառասունչորսօրյա պատերազմից հետո ռուսական խաղապահների միջնորդությամբ եղել են  հանդիպումներ հումանիտար, տեխնիկական հարցերի շուրջ: Վերջին հանդիպումները և դրանց օրակարգն ադրբեջանական կողմը փորձել էր խեղաթյուրել:
Սակայն ինչպես նշել ենք՝ այդ հանդիպման նպատակը կայանում էր նրանում, որպեսզի քննարկվեն ապաշրջափակման, էլեկտրամատակարարման գազամատակարարման խափանումների հետ կապված հարցերը: Ադրբեջանական կողմի խեղաթյուրումն անթույլատրելի է:
Միևնույն ժամանակ մենք պատրաստակամ ենք նույն ձևաչափով ռուսական խաղապահների միջնորդությամբ նշված հարցերի լուծման համար հանդիպումներ ունենալ: Ինչ վերաբերում է լիարժեք բանակցային գործընթացին, ապա բազմիցս մենք նշել ենք, որ միայն միջազգային ձևաչափում կարող են տեղի ունենալ նման հանդիպումներ:
Մեր հիմնավորումները բավականին պարզ են. հաշվի առնելով, որ անգամ  երեք խոշոր երկրների՝ Ֆրանսիա, ԱՄՆ, ՌԴ  ընդգրկմամբ Մինսկի խմբի ձևաչափով մասնակցության ձևաչափով ձեռքբերված պայմանավորվածությունները ադրբեջանական կողմը խախտում էր, ապա ինչպես կարող է մեր երկկողմ ձևաչափում՝ չխախտել»,-նշել է Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարը:

Переговоры могут проходить только в международном формате: глава МИД Арцаха
Переговоры с Азербайджаном могут проходить только в международном формате, и важнейшей составляющей должны быть гарантии выполнения взятых на себя обязательств.
Как сообщает "Арцахпресс", об этом в ходе телемоста, состоявшегося сегодня, 23 марта, заявил министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян.
"После 44-дневной войны были встречи по гуманитарным и техническим вопросам при посредничестве российских миротворцев. Азербайджанская сторона попыталась исказить последние встречи и их повестку дня.
Однако, как мы уже упоминали, целью этой встречи было обсуждение вопросов, связанных с разблокированием, перебоями в подаче электроэнергии и газа. Искажение азербайджанской стороной недопустимо.
При этом мы готовы проводить встречи в таком же формате для решения указанных вопросов при посредничестве российских миротворцев. Что касается полноценного переговорного процесса, то мы неоднократно заявляли, что такие встречи могут проходить только в международном формате.
Наши рассуждения довольно просты: учитывая, что азербайджанская сторона нарушила договоренности, достигнутые в формате Минской группы с включением трех крупных стран: Франции, США, России, как она может не нарушать в нашем двустороннем формате?",- отметил министр иностранных дел Республики Арцах.