Թուրքիայի աղետի գոտում իրավիճակը բավականին ծանր է. հարցազրույց Բագրատ Էստուկյանի հետ (բացառիկ)
Երկրաշարժերից հետո Թուրքիայում տիրող իրավիճակի, Թուրքիայում սպասվող նախագահական ընտրությունների շուրջ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է «Ակոս» շաբաթաթերթի հայերեն բաժնի խմբագիր Բագրատ Էստուկյանի հետ:
Հարցազրույցը իրականացվել է արևմտահայերենով: Սղագրված տարբերակը ներկայացված է արևելահայերենով:
-Պարո՛ն Էստուկյան, ավերիչ երկրաշարժերից այսքան օր անց ինչպիսի՞ն է իրավիճակը Թուրքիայում: Ի՞նչ տրամադրություններ են տիրում հասարակության շրջանում:
-Նախ նշեմ, որ աղետի գոտում իրավիճակը բավականին ծանր է: Այդ շրջանների բնակիչները ներկայումս ծանր կացության մեջ են հայտնվել՝ նրանք մինչ այսօր բնակարաններով ապահովված չեն: Շատ տեղերում էլ վրանների, ինչպես նաև կոնտեյներային տնակների կարիք կա: Բացի երկրաշարժից այդ նույն վայրերում մեկ այլ աղետ էլ պատահեց: Մեկ շաբաթ առաջ ջրհեղեղ տեղի ունեցավ Շանլըուրֆա և Ադըյաման նահանգներոմ, ինչի հետևանքով ևս 20 քաղաքացի մահացավ: Սակայն բացի զոհերից, բավականին մեծ թվով վրաններ անգործածելի դարձան: Ավելին՝ միլիոնավոր մարդիկ գաղթեցին այդ տարածքներից դեպի այլ քաղաքներ:
Ինչ վերաբերվում է նրան, թե ինչ տրամադրություններ են հասարակության շրջանում տիրում, ապա օրակարգի առաջնահերթությունը ներկայումս ընտրություններն են դարձել: Այսինքն՝ ժողովրդի ուշադրությունը երկրաշարժի թողած հետևանքներից հետզհետե շեղեցին դեպի ընտրություններ և հասարակությունն ավելի շատ սկսել է ընտրություններից խոսել: Թեկնածուներ են հայտնվում: Այս պահին նախագահական ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 11 թեկնածու, ինչն էլ տարակարծությունների պատճառ է դարձել: Հայտնի է,  որ այդ 11 թեկնածուից հիմնական մրցակիցները երկուսն են լինելու՝ ընդդիմադիրների թեկնածուն և իշխանության թեկնածուն: Իշխանության թեկնածուն ներկայիս գործող նախագահն է, իսկ ընդդիմադիրներն էլ համաձայնության են եկել մեկ միասնական թեկնածուի շուրջ՝ ի դեմս Ժողովրդահանրապետական ​​կուսակցության առաջնորդի: Իսկ մնացած թեկնածուների մասնակցությունը քվեները նվազեցնելու նպատակ է հետապնդում: Սա է դարձել գլխավոր օրակարգը:
-Կա՞ հստակ տեղեկատվություն, թե  քանի՞ զոհ կա հայերի շրջանում: Ի՞նչ տեղեկություններ կան վիրավորների մասին և ընդհանուր առմամբ ի՞նչ իրավիճակում են գտնվում երկրաշարժից տուժած հայերը:
-Թուրքիայի հայ համայնքը երկրաշարժի հետևանքով ունեցել է 13 զոհ: Վիրավորվածների թիվը բավական քիչ էր, և ներկայումս նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում: Ընդհակառակը ապաքինման փուլում են:
Հայ համայնքի հետ կապված այլ մտահոգիչ երևույթներ տեղի ունեցան: Հատկապես դպրոցական տարիքի երեխա ունեցող ընտանիքներ տեղափոխվեցին Ստամբուլ, որպեսզի իրենց զավակները հայկական վարժարաններ հաճախեն:
Երկրորդ՝ միակ հայկական Վագըֆ գյուղը (Մուսա լեռան լանջին է գտնվում)  երկրորդ երկրաշարժի հետևանքով ծանր վնասներ կրեց՝ 20-ից ավելի տներ փլուզվեցին կամ էապես վնասվեցին: Դրանք անգամ նորոգման ենթակա չեն, պետք է նորովի վերակառուցվեն: Մեծապես տուժել է նաև գյուղի եկեղեցին: Այդ բոլորը վերականգնելու աշխատանքներ ծրագրվում են այս պահին: Ինչ վերաբերվում է զոհերին, ապա, բարեբախտաբար, երկու երկրաշարժերի հետևանքով գյուղում մարդկային կորուստներ չենք ունեցել:
-Նշեցիք, որ այդ բոլորը վերականգնելու աշխատանքներ են ծրագրվում, իսկ հստակ գործողություններ դեռ չեն իրականցվո՞ւմ այդ ուղղությամբ:
-Ոչ, այս պահին չեն իրականացվում, սակայն առնվազն կարող եմ ասել, որ գյուղի համար բնակարանի խնդիր չկա: Գյուղն արդեն ապահովված է 20 տնակներով, ինչը բավականաչափ է տեղի բնակիչների կարիքները հոգալու համար: Եթե հաշվի ենք առնում այն, թե քանի ընտանիք է տեղափոխվել Ստամբուլ, ապա մնացածների համար այդ քսան տնակները բավարար պետք է լինեն: Սակայն մյուս կողմից էլ, ինչպես արդեն նշեցի, պետք է վերաշինության արշավ սկսվի:
-Երկրաշարժի արդյունքում կլինե՞ն արդյոք փոփոխություններ Թուրքիայի իշխանությունների արտաքին քաղաքական օրակարգում:
-Չեմ կարծում: Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունն արդեն իսկ ձևավորված է: Հնարավոր փոփոխություններ կարող են տեղի ունենալ ընտրությունների շրջանում: Այսինքն՝ ընտրությունների արդյունքով եթե ենթադրենք իշխանափոխություն տեղի ունենա, ապա այդ ժամանակ միայն կարող ենք միջազգային հարաբերություններում փոփոխություններ ակնկալել: Իսկ եթե իշխանափոխություն տեղի չունենա, ապա նախագահ Էրդողանը լարախաղացի նման դիրքորոշում պետք է պահի՝ հակասությունների պետք է մատնվի: Վերջին շրջանում հենց այդպիսին է նրա ռազմավարությունը արտաքին քաղաքական հարաբերություններում: Ստիպված եղավ երկխոսել, սակայն այս անգամ զրուցակիցներն են մերժում: Այդպիսի օրինակ է Սիրիայի նախագահ Ասադի պատասխանը: Երբ Պուտինի միջնորդությամբ փորձ արվեց Ասադ-Էրդողան հանդիպում կազմակերպել, Ասադը նախապայման առաջ քաշեց առ այն, որ Թուրքիան իր զորքերը հետ քաշի Սիրիայի տարածքից և հրաժարվի ահաբեկիչներին աջակցելուց: Թուրքիան այդ պայմանը անպատասխան թողեց և այդ երկխոսությունը տեղի չունեցավ Ասադի մերժման պատճառով: Իմ կարծիքով, Սիրիայի նախագահի նման վարքագիծը տեղին էր:
-Ընդամենը երկու ամսից Թուրքիայում նախատեսված են նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ: Ի՞նչ հնարավորություններ ունի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։ Ի՞նչ  քաղաքական հետևանքներ կարող են թողնել երկրաշարժի հետևանքով սրված սոցիալ-տնտեսական խնդիրները:
-Մինչև երկրաշարժն արդեն իսկ բավական ծանր տնտեսական վիճակ էր տիրում երկրի ներսում: Թուրքիայի ազգային արժույթը՝ լիրան սոսկալի արժեզրկում ապրեց վերջերս և այդ արժեզրկումն էլ անմիջապես իր դրսևորումն ունեցավ շուկայի գների վրա: Մարդկանց համար դժվար էր նույնիսկ առաջին անհրաժեշտության սննդամթերք ապահովել: Նվազագույն աշխատավարձով հնարավոր չէր նույնիսկ սովի սահմաններից դուրս գալ: Այդպիսի երևույթ արդեն կար տնտեսական առումով և երկրաշարժը նոր բեռ ավելացրեց դրա վրա: Սակայն մյուս կողմից ականատես ենք լինում Արևմուտքի աջակցությանը Թուրքիայի՝ մասնավորապես Էրդողանի հանդեպ: Վերջերս Եվրոպական Միությունը մեծ գումարներ է սկսել խոստանալ Թուրքիային երկրաշարժի աղետի պատճառած վնասները մասամբ վերացնելու համար: Թե դա որքանով օգուտ կտա, չեմ կարող ասել, սակայն գաղտնիք չէ, որ թե՛ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, թե՛ եվրոպական երկրների, թե՛  նույնիսկ Միացյալ Նահանգների համար Էրդողանը մշտապես նախընտրելի գործընկեր է:
Ինչ վերաբերվում է Էրդողանի հնարավորություններին, ապա վերջինիս ողջ քարոզչությունը հիմնված է հասարակության ամենանուրբ զգացմունքները շահագործելու վրա: Եվ հենց այդ ուղղություններով էլ շարունակելու է գործել: Նա իր բոլոր հակառակորդներին ներկայացնում է որպես ազգի դավաճան կամ ահաբեկիչ, կամ հավատքի թշնամի՝ անհավատներ: Իսկ այս առաջ քաշվող թեզերին հավատացող մարդիկ կան: Այսինքն՝ այս միջոցով է Էրդողանը ցանկանում նրանց աջակցությունը պահել: Սակայն թե որքանով կհաջողի, դեռ պարզ չէ, որովհետև մասնավորապես այս վերջին երկու տարվա ընթացքում  Էրդողանի վարկանիշը բավական ընկել է:

Как пострадала армянская община Турции после землетрясения: интервью с армянским редактором "Акос" Багратом Эстукяном
Собеседник ИАА "Армедиа" - редактор армянской версии издаваемого в Турции еженедельника "Акос" Баграт ЭСТУКЯН.
- Господин Эстукян, какова ситуация в Турции после разрушительных землетрясений? Какие настроения царят в обществе?
- Прежде всего, должен отметить, что ситуация в зоне бедствия достаточно сложная. Жители пострадавших регионов в настоящее время находятся в тяжелом положении. Они до сих пор не обеспечены жильем. Во многих местах не хватает палаток и контейнерных домов. Помимо землетрясения, в тех же местах произошло еще одно бедствие. Неделю назад  в провинциях Шанлыурфа и Адыяман произошло наводнение, в результате которого погибли еще 20 граждан. Но, помимо жертв, было повреждено довольно большое количество палаток. Более того, миллионы людей были переселены из этих районов в другие города.
Что касается настроений в обществе, то приоритетом сегодняшней повестки являются предстоящие выборы. Другими словами, внимание людей постепенно переключилось с последствий землетрясения на выборы, и главной темой общественных дискуссий стали уже выборы.
- Есть ли четкая информация о том, сколько жертв среди армян? Какая информация есть о пострадавших армянах, каково в целом положение армян, пострадавших от землетрясения?
- 13 армян погибли в результате разрушительного землетрясения, произошедшего в Турции. Число пострадавших было совсем небольшим, и в настоящее время их жизни ничего не угрожает. Напротив, они находятся на стадии восстановления.
Произошли другие тревожные явления, связанные с армянской общиной. Так, семьи с детьми школьного возраста переехали в Стамбул, чтоб дети могли учиться в армянских школах. Во-вторых, единственное армянонаселенное село Вагыф (расположенное на склонах горы Муса) сильно пострадало от второго землетрясения. Более 20 домов рухнули или получили серьезные повреждения. Их нужно отстраивать заново. Также сильно пострадала сельская церковь. В настоящее время планируются работы по восстановлению всех этих разрушенных сооружений. Что касается пострадавших, то, к счастью, в селе после двух землетрясений пострадавших нет.
- Вы упомянули, что планируются работы по восстановлению всех этих строений, но четких действий в этом направлении пока не предпринимается, так?
- Нет, на данный момент восстановительные работы пока не ведутся, но, по крайней мере, могу сказать, что жилищной проблемы для сельчан нет. В поселке уже размещены 20 контейнерных домов, которых достаточно для удовлетворения потребностей местных жителей. Если учесть, сколько семей переехало в Стамбул, то этих двадцати домиков должно хватить на остальных. Но, с другой стороны, как я уже говорил, надо уже приступать к восстановительным работам.
- Всего через два месяца в Турции назначены президентские и парламентские выборы. Какие возможности есть у президента Турции Эрдогана? Какие политические последствия могут оказать социально-экономические проблемы, обострившиеся в результате землетрясения?
- До землетрясения внутри страны уже была достаточно сложная экономическая ситуация. Национальная валюта Турции, лира, недавно пережила страшную девальвацию, и эта девальвация немедленно отразилась на рыночных ценах. Людям было трудно обеспечить себя даже самыми необходимыми продуктами питания. Фактически, к такой тяжелой экономической ситуации приплюсовались и последствия землетрясения. Однако, с другой стороны, сегодня мы наблюдаем также поддержку со стороны Запада в адрес Турции, в частности - Эрдогана. Недавно Европейский Союз обещал Турции крупные суммы для частичного устранения ущерба, причиненного землетрясением. Не могу сказать, насколько все это окажет поддержку Эрдогану, но не секрет, что Эрдоган всегда был предпочтительным партнером и для президента России Владимира Путина, и для стран Европы, и даже для США.
Что же касается возможностей Эрдогана, то вся его предвыборная кампания построена на эксплуатации чувств самых уязвимых слоев общества. И он будет продолжать действовать в этом направлении. Всех своих противников он называет предателями нации или террористами, или врагами веры, неверными. И есть люди, которые верят в подобные тезисы. Другими словами, именно так Эрдоган хочет сохранить их поддержку. Однако насколько это удастся, пока неясно, ведь рейтинг Эрдогана сильно упал за последние два года.