Ճապոնիան պատրաստ է նպաստել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին. Ճապոնիայի դեսպան
Ճապոնիան առաջին երկրներից էր, որ արձագանքեց 2020 թվականի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամին: Այս մասին մարտի 24-ին ասել է Հայաստան-Ճապոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Բաբկեն Թունյանը ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մասանորի Ֆուկուշիմայի հետ հանդիպման ընթացքում: Այս մասին հայտնում են ԱԺ լրատվական բաժնից:
Ողջունելով հյուրին` բարեկամական խմբի ղեկավարը  բարձր է գնահատել դեսպանի գործունեությունը մեր երկրում: Նա շնորհակալություն է հայտնել Ճապոնիային Հայաստանին ցուցաբերած աջակցության համար` կարևորելով երկու երկրների փոխհամագործակցության խորացումն ինչպես տնտեսական, այնպես էլ մյուս ոլորտներում:
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը և դրա պատճառով առաջացած հումանիտար հետևանքներին և հիմնախնդիրներին` Բաբկեն Թունյանը նշել է, որ 120 հազար մեր հայրենակից գտնվում է փաստացի շրջափակման մեջ: Նա անդրադարձել է նաև Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հարցին:
Մասանորի Ֆուկուշիման ընդգծել է, որ Ճապոնիան կարևորում է Հայաստանի հետ փոխհամագործակցությունը: Նա նշել է, որ Ճապոնիան պատրաստ է նպաստել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին թե' դեմոկրատական ինստիտուտների կայացման, թե' թվայնացման և այլ ուղղություններով: Դեսպանի խոսքով այս ընթացքում տեղի են ունեցել բավականին ակտիվ մշակութային միջոցառումներ: Մասանորի Ֆուկուշիման կարևորել է փոխադարձ այցելությունները թե' բարեկամական խմբերի և թե' գործարար համայնքների միջև:
Դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու Հայաստանի ճանաչելիության մեծացմանը Ճապոնիայի գործարարների շրջանակում:

“Япония одной из первых стран отреагировала на гуманитарный кризис, вызванный азербайджанской агрессией в 2020 г.”, - отметил руководитель группы дружбы Армения-Япония Б.Тунян 24 марта в ходе встречи с Чрезвычайным и Полномочным послом Японии в РА Масанори Фукушимой.
Приветствуя гостя, руководитель группы дружбы высоко оценил деятельность посла в РА. Он поблагодарил Японию за поддержку Армении, подчеркнув углубление взаимодействия между двумя странами как в экономической, так и в других сферах.
Коснувшись блокады Лачинского коридора и вызванных ею гуманитарных последствий и проблем, Б.Тунян отметил, что 120 тысяч наших соотечественников находятся в фактической блокаде. Он также поднял вопрос армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане.
Масанори Фукушима подчеркнул, что Япония придает большое значение сотрудничеству с Арменией. Он отметил, что Япония готова внести свой вклад в реализуемые в Армении реформы в сферах становления демократических институтов, цифровизации и других направлениях. По словам посла, в этот период происходили достаточно активные культурные мероприятия. Г-н Фукушима подчеркнул важность взаимных визитов как между группами дружбы, так и бизнес-сообществом.
Посол выразил готовность способствовать повышению популярности Армении среди японских предпринимателей.