Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ, տեղեկանում ենք վարչապետի պաշտոնական կայքից։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով շարունակվող ճգնաժամային իրավիճակին։ Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի, խաղաղության պայմանագրի, տարածաշրջանի հաղորդուղիների վերագործարկման հարցերի շուրջ։
Վարչապետը մտահոգություն է հայտնել վերջին շրջանում Ադրբեջանի աճող ագրեսիվ հռետորաբանության և սադրիչ գործելակերպի առնչությամբ, ինչը խոչընդոտում է կայունությանն ու խաղաղությանը միտված ջանքերին։
Եվրոպական խորհրդի նախագահը վերահաստատել է ԵՄ պատրաստակամությունը՝ նպաստելու տարածաշրջանում երկխոսությանն ու խաղաղությանը։

Премьер-министр Никол Пашинян провел телефонный разговор с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем.
Собеседники коснулись продолжающейся кризисной ситуации в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Состоялся обмен мнениями по процессу урегулирования армяно-азербайджанских отношений, вопросам мирного договора и возобновления эксплуатации региональных коммуникаций.
Премьер-министр выразил обеспокоенность нарастающей в последнее время агрессивной риторикой и провокационными действиями Азербайджана, которые препятствуют усилиям по достижению стабильности и мира.
Председатель Европейского совета подтвердил готовность ЕС способствовать диалогу и миру в регионе.
- Основные посылы визита Лаврова в Баку В целом визит Лаврова можно охарактеризовать как попытку вернуть в сферу влияния РФ как отдельно Азербайджан,...