Հայաստանը դուրս է եկել ԳՐԵԿՈ-ի գնահատման անհամապատասխանության գործընթացից՝ չհամարվելով «համընդհանուր անբավարար» կատարողական ունեցող երկիր
Եվրոպայի Խորհրդի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խումբը (ԳՐԵԿՈ) իրականացրել է Հայաստանում դատավորների, պատգամավորների և դատախազների շրջանում կոռուպցիայի կանխարգելման հերթական գնահատումը (Հայաստանը դեռևս 2015 թվականից անցնում է այս գնահատումը)։ Այս մասին հայտնեցին ՀՀ արդարադատության նախարարությունից։
2019թ․-ից ի վեր ԳՐԵԿՈ-ի հանձնարարականների կատարման ցածր մակարդակի պատճառով Հայաստանի կատարողականը գնահատվում էր «համընդհանուր անբավարար» (18 ընդհանուր ներկայացված հանձնարարականներից 11-ը մնալով չկատարված)։
2022թ․ իրականացված լայնածավալ հակակոռուպցիոն և դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների, ինչպես նաև սույն թվականի մարտի 20-ից 24-ը Ստրասբուրգ քաղաքում կայացած ԳՐԵԿՈ-ի 93-րդ լիագումար նիստի ընթացքում Հայաստանի մշտական պատվիրակության լրացուցիչ քննարկումների արդյունքում թվով ևս երկու հանձնարարական՝ գնահատվել է կատարված։ Արդյունքում Հայաստանը վերջապես դուրս եկավ ԳՐԵԿՈ-ի գնահատման անհամապատասխանության գործընթացից՝ այլևս չհամարվելով «համընդհանուր անբավարար» կատարողական ունեցող երկիր:
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը հետևողական է լինելու կոռուպցիայի դեմ պայքարի շարունակականության հարցում՝ հետամուտ լինելով ԳՐԵԿՈ-ի հանձնարարականների լիարժեք կատարումն ապահովելուն։
Եվրոպայի Խորհրդի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խումբը ԵԽ անդամ պետությունների հակակոռուպցիոն ստանդարտների պահպանման մոնիթորինգի համար ստեղծված մարմին է, որը գործում է 1999 թվականից: Հայաստանի Հանրապետությունը անդամակցում է ԳՐԵԿՈ-ին 2004 թվականից ի վեր և պարբերաբար ենթարկվում է գնահատման՝ ԳՐԵԿՈ-ի հանձնարարականների կատարման համատեքստում։

GRECO положительно оценила достижения Армении в области предотвращения коррупции среди судей, депутатов и прокуроров
Группа государств по борьбе с коррупцией Совета Европы (GRECO) опубликовала данные регулярной оценки предотвращения коррупции среди судей, депутатов и прокуроров в Армении (эта оценка проводится в Армении с 2015 года). "Арменпресс" об этом сообщили в Министерстве юстиции РА.
С 2019 года вследствие низкого уровня выполнения рекомендаций GRECO работа Армении оценивалась  "в целом неудовлетворительно" (11 из 18 представленных рекомендаций оставались невыполненными).
В результате масштабных антикоррупционных и судебных реформ 2022 года, а также дополнительных обсуждений постоянного представительства Армении в ходе 93-го пленарного заседания GRECO, состоявшегося в Страсбурге с 20 по 24 марта с. г., еще две рекомендации были оценены как выполненные. В результате Армения, наконец, вышла из процесса оценки несоответствия требованиям GRECO и уже не оценивается как страна "в целом с неудовлетворительными" показателями.
Министерство юстиции РА будет последовательно в вопросе продолжения борьбы с коррупцией, стремясь обеспечить полное выполнение рекомендаций GRECO.
Группа государств по борьбе с коррупцией Совета Европы (GRECO) - орган, созданный для мониторинга антикоррупционных стандартов государств-членов Совета Европы, который действует с 1999 года. Республика Армения является членом GRECO с 2004 года и регулярно оценивается в контексте выполнения рекомендаций GRECO.