Շոլցը հաստատել է, որ Ուկրաինան Գերմանիայից 18 Leopard 2A6 տանկ է ստացել
Ուկրաինայի զինված ուժերը ստացել են գերմանական Leopard 2A6 18 ժամանակակից տանկ։ Այս մասին երկուշաբթի հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը Ռոտերդամում Նիդեռլանդների վարչապետ Մարկ Ռյուտեի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք հանձնել ենք [տանկերը] այնպես, ինչպես հայտարարվել է», - ասել է Շոլցը՝ ի պատասխան հարակից հարցի։
Այսպիսով, կառավարության ղեկավարը հաստատել է Der Spiegel ամսագրի տեղեկությունը, որն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Գերմանիայի իշխանությունների կողմից խոստացված 18 Leopard 2A6 տանկ են տեղափոխվել Կիև։
Միևնույն ժամանակ Շոլցը կրկին հիշեցրել է, որ Բեռլինը լայնածավալ համապարփակ աջակցություն է ցուցաբերում Կիևին և արդեն մատակարարել է տարբեր ժամանակակից սպառազինության համակարգեր։ Բացի այդ, նա ընդգծել է, որ եվրոպացի գործընկերների հետ քննարկվում է Լեհաստանում, Ռումինիայում և Սլովակիայում զինամթերքի արտադրության ընդլայնման և սարքավորումների վերանորոգման կենտրոններ ստեղծելու հարցը։

Шольц подтвердил, что Украина получила 18 танков Leopard 2A6 из Германии
Вооруженные силы Украины (ВСУ) получили 18 германских современных танков Leopard 2A6. Об этом заявил канцлер ФРГ Олаф Шольц в понедельник на пресс-конференции в Роттердаме по итогам переговоров с премьер-министром Нидерландов Марком Рютте, передает ТАСС.
"Мы доставили [танки], как было объявлено", - сказал Шольц, отвечая на соответствующий вопрос. Таким образом, глава правительства подтвердил информацию журнала Der Spiegel, который ранее сообщил, что Киеву были переданы 18 обещанных властями ФРГ танков Leopard 2A6.\
В то же время Шольц вновь напомнил, что Берлин оказывает масштабную всестороннюю поддержку Киеву и уже поставил различные современные системы вооружений. Кроме того, он подчеркнул, что вместе с европейскими партнерами обсуждается вопрос расширения производства боеприпасов и создания центров для ремонта техники в Польше, Румынии и Словакии. "И это также является частью работы, которую мы в настоящее время проводим", - резюмировал канцлер ФРГ.