Հայաստանը մասնակցել է ՀԱՊԿ զորավարժությունների նախապատրաստման բանակցություններին
ՀԱՊԿ միացյալ շտաբում կայացել են 2023 թվականին նախատեսված ՀԱՊԿ հավաքական ուժերի հետ համատեղ զորավարժությունների նախապատրաստման առաջին շտաբային բանակցությունները։ Տեղեկությունը հայտնում է շտաբի մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է Sputnik-ը։
Մարտի 28-30 անցկացված բանակցություններին մասնակցել են Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի շահագրգիռ նախարարությունների և գերատեսչությունների, ինչպես նաև ՀԱՊԿ քարտուղարության և Միացյալ շտաբի ներկայացուցիչները:
2023 թվականին ՀԱՊԿ զորքերի հետ զորավարժությունները կանցկացվեն «Մարտական եղբայրություն» համատեղ օպերատիվ-ռազմավարական զորավարժության տեսքով։ Նշվում է, որ սա կազմակերպության ձևաչափով համատեղ պատրաստության բարձրագույն ձևն է:
«ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտու տարբեր շրջաններում կգործարկվեն Հավաքական անվտանգության համակարգի բոլոր տարրերը»,- հայտնել են մամուլի ծառայությունից։
Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են համատեղ զորավարժությունների անցկացման մտահղացումները, զորավարժություններին ներգրավվող կառավարման մարմինների և զորքերի կազմը, ղեկավարման կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր:
«Մարտական եղբայրություն-2023» համատեղ օպերատիվ-ռազմավարական զորավարժության շրջանակներում պլանավորվել են համալիր միջոցառումներ։
Հաղորդագրության մեջ նշված է, որ նախատեսվում է Բելառուսի տարածքում առաջին անգամ անցկացնել ճառագայթային, քիմիական և կենսաբանական պաշտպանության «Արգելապատնեշ-2023» հատուկ վարժանքը։
Հավաքական անվտանգության Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում «Մարտական եղբայրություն-2023» համատեղ օպերատիվ-ռազմավարական զորավարժության ավարտական փուլում նախատեսվում է ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի հետ համատեղ «Անխախտ եղբայրություն-2023» զորավարժության անցկացումը:
Ղրղզստանի տարածքում կմշակվեն ճգնաժամային գոտում հետկոնֆլիկտային կարգավորման խնդիրները՝ խաղաղապահ գործողության անցկացմամբ։
Հիշեցնենք` ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ երկրի պաշտպանության նախարարությունը ՀԱՊԿ-ին տեղեկացրել է ՀՀ-ում ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորակազմի «Անխախտ եղբայրություն-2023» զորավարժությունների անցկացման աննպատակահարմարության մասին: Փետրվարի կեսերին ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ Անատոլի Սիդորովը հայտնել էր, որ զորավարժությունները կանցկացվեն Ղրղզստանում:

В Объединенном штабе ОДКБ состоялись первые штабные переговоры по подготовке совместных учений с коллективными силами ОДКБ, запланированными в 2023 году, сообщила пресс-служба штаба.
Штабные переговоры прошли 28-30 марта. В переговорах приняли участие представители заинтересованных министерств и ведомств Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана, а также Секретариата и Объединенного штаба ОДКБ, передает Sputnik.
"В 2023 году комплекс учений с войсками (Коллективными силами) ОДКБ будет проведен в форме совместного оперативно-стратегического учения "Боевое братство", которое является высшей формой совместной подготовки в формате Организации. В разных регионах зоны ответственности ОДКБ будут задействованы все элементы системы коллективной безопасности", - сообщили в пресс-службе.
В ходе переговоров были рассмотрены основы замыслов проведения совместных учений, составы привлекаемых на учения органов управления и войск, вопросы организации руководства, а также всестороннего обеспечения совместных и специальных учений.
В рамках проведения совместного оперативно-стратегического учения "Боевое братство-2023" спланирован комплекс мероприятий.
В частности, на территории Беларуси спланированы совместные и специальные учения, объединяющие подготовку различных компонентов войск (Коллективных Сил) ОДКБ, в том числе, совместное учение с коллективными силами оперативного реагирования ОДКБ "Взаимодействие-2023" с отработкой задач в целях урегулирования кризисной ситуации в Восточно-Европейском регионе коллективной безопасности ОДКБ.
"На территории Республики Беларусь будет впервые проведено специальное учение с совместным формированием радиационной, химической и биологической защиты и медицинского обеспечения "Барьер-2023", - отметили в пресс-службе.
На завершающем этапе совместного оперативно-стратегического учения "Боевое братство-2023" в Центрально-Азиатском регионе коллективной безопасности планируется проведение совместного учения с Миротворческими силами ОДКБ "Нерушимое братство-2023".
На территории Кыргызстана будут отрабатываться задачи постконфликтного урегулирования в кризисной зоне проведением миротворческой операции с применением сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ в интересах поддержания мира и безопасности.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что минобороны страны проинформировало ОДКБ о нецелесообразности проведения в стране учения миротворческих контингентов ОДКБ "Нерушимое братство-2023". В середине февраля начальник объединенного штаба ОДКБ Анатолий Сидоров сообщил, что учения "Нерушимое братство" пройдут в Кыргызстане.