Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին իրավիճակը հղի է ապակայունացմամբ. ՀԱՊԿ
Իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի գոտում հղի է լուրջ ապակայունացմամբ: Այդ մասին ուրբաթ հայտարարել են ՀԱՊԿ քարտուղարությունում, գրում է ТАСС-ը:
«ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ իրավիճակը Հարավային Կովկասում շարունակում է հղի լինել լուրջ ապակայունացմամբ: Լեռնային Ղարաբաղում և հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի հետ կապված ռիսկերը մնում են արդիական»,- նշել է քարտուղարությունը:
«Կովկասյան տարածաշրջանում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածությունը պահպանվում է երկար տարիների հակասությունների հետևանքով»,- ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը։
Հինգշաբթի Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ իր զինված ուժերը վերահսկողության տակ են վերցրել Հայաստանի հետ սահմանին գտնվող Լաչինի շրջանի բարձունքներն ու տարածքները, հաղորդում է Armradio.am։

Генсек ОДКБ заявил, что ситуация в Нагорном Карабахе чревата серьезной дестабилизацией
Обстановка на армяно-азербайджанской границе и в зоне Нагорного Карабаха чревата серьезной дестабилизацией. Как передает ТАСС, об этом сообщили в пятницу в Секретариате ОДКБ по итогам расширенного совещания руководящего состава в штабе организации.
"По оценке Генерального секретаря ОДКБ, чреватой серьезной дестабилизацией остается ситуация на Южном Кавказе. Сохраняют актуальность риски, связанные с обстановкой в Нагорном Карабахе и на армяно-азербайджанской границе", - отметили в секретариате.
Напряженность в кавказском регионе между Арменией и Азербайджаном сохраняется как следствие многолетних противоречий, заявил генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов.
"Сохраняется напряженность в кавказском регионе, как следствие многолетних противоречий между Арменией и Азербайджаном", - сказал он на расширенном совещании руководящего состава Секретариата и Объединенного штаба организации.