ՌԴ-ն չեղյալ Է հայտարարել ԱՊՀ երկրների զինծառայողների կենսաթոշակների մասին համաձայնագրերը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ստորագրել է ԱՊՀ երկրների զինծառայողների կենսաթոշակային ապահովման կարգի մասին համաձայնագիրը և ԱՊՀ երկրների Սահմանապահ զորքերի զինծառայողների կենսաթոշակային ապահովման կարգի մասին համաձայնագիրը չեղյալ հայտարարելու օրենքը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Փաստաթուղթը հրապարակվել է այսօր։ Համաձայնագրերն ստորագրվել էին 1992 թվականի մայիսի 15-ին Տաշքենդում։ Ինչպես պարզաբանվում է Դաշնային խորհրդի կայքում զետեղված անոտացիայում, այդ փաստաթղթերի հիմնական խնդիրն էր նախկին ԽՍՀՄ զինծառայողների կենսաթոշակային իրավունքների ապահովումը: Համաձայնանագրերը հիմնված էին տարածքային սկզբունքի վրա. եթե թոշակառուն մշտական բնակության էր տեղափոխվում այլ պետություն, նրան նշանակվում էր կենսաթոշակ՝ բնակության պետության օրենսդրությամբ։
«Հաշվի առնելով, որ ԱՊՀ-ում ձևավորվել է կենսաթոշակային նոր օրենսդրություն, երկրները ​​կենսաթոշակային ապահովման պետական համակարգից անցել են վճարվող ապահովագրական  մուծումների հիման վրա պարտադիր կենսաթոշակային ապահովագրության ձևավորման՝ առաջարկվում է չեղյալ հայտարարել հիշյալ համաձայնագրերը, որոնք կորցրել են իրենց արդիականությունը», - ասված է անոտացիայում։
Նշվում է, որ համաձայնագրերի չեղյալ հայտարարումը չի ազդի զինվորական թոշակառուների կենսաթոշակային իրավունքների վրա. նրանք, ում արդեն նշանակվել են կենսաթոշակներ, կշարունակեն դրանք ստանալ նույն կարգով, ինչպես նախկինում։ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիներին, որոնք տեղափոխվել են ԱՊՀ այլ երկրներ, կենսաթոշակների վճարումը կիրականացվի ՌԴ սահմաններից դուրս մշտական ​​բնակության են մեկնող անձանց ապահովագրական կենսաթոշակի վճարման կարգի համաձայն:

Россия денонсировала соглашения о пенсиях военнослужащих стран СНГ
Президент РФ Владимир Путин подписал закон о денонсации Соглашения о порядке пенсионного обеспечения военнослужащих стран СНГ и Соглашения о порядке пенсионного обеспечения военнослужащих Пограничных войск стран СНГ. Документ опубликован в понедельник, передает ТАСС.
Соглашения были подписаны в Ташкенте 15 мая 1992 года. Как поясняется в аннотации на сайте Совфеда, основной задачей этих документов было обеспечение пенсионных прав военнослужащих бывшего СССР. Соглашения основывались на территориальном принципе, при переселении на постоянное жительство в другое государство пенсионеру назначалась пенсия по законодательству государства проживания.
"Учитывая, что в СНГ сформировалось новое пенсионное законодательство, страны перешли от государственной системы пенсионного обеспечения к формированию пенсий на основе уплаченных страховых взносов на обязательное пенсионное страхование, предлагается денонсировать указанные соглашения, которые утратили свою актуальность", - говорится в аннотации.
Отмечается, что денонсация соглашений не повлияет на пенсионные права военных пенсионеров: те, кому пенсии уже назначены, продолжат ее получать в том же порядке, как и раньше. Российским гражданам, переехавшим в другие страны СНГ, выплата пенсий будет осуществляться в соответствии с положением о порядке выплаты страховой пенсии лицам, выезжающим на постоянное жительство за пределы РФ.