Անցած շաբաթ Արցախում սահմանային խախտման 4 դեպք է արձանագրվել․ Ադրբեջանը կրակ է բացել խաղաղ բնակիչների ուղղությամբ
Մարտի 27-ից ապրիլի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում Արցախի ՆԳՆ ոստիկանության կենտրոնական ու տարածքային ստորաբաժանումների հերթապահ մասերում հանցագործությունների և իրավախախտումների վերաբերյալ գրանցվել է 51 հաղորդում, որից 25-ը՝ հանցագործության վերաբերյալ: Դրանցից 22-ը ոստիկանության ծառայողների կողմից բացահայտվել և քննության փուլում է:
Դիտավորությամբ առողջությանը վնաս պատճառելու 5 դեպք է արձանագրվել: Ոստիկանության ծառայողների կողմից բացահայտվել է անձնական ունեցվածքի գողության և գույքի դիտավորությամբ ոչնչացման մեկական դեպքեր, ապօրինի ծառահատման 2, ինչպես նաև նախկինում կատարված 2 հանցագործություն: Միջոցներ են ձեռնարկվում այլ հանցատեսակների նախականխման, կանխման, հանցագործությունների բացահայտման և խափանման ուղղությամբ:
Ոստիկանության քրեական հետախուզության վարչությունը՝ տարածքային ստորաբաժանումների ծառայողների հետ համատեղ, շարունակում են թմրամիջոցների, դրանց ապօրինի շրջանառության, աճեցման և իրացման դեմ պայքարը: Անցած շաբաթվա ընթացքում բացահայտվել է 3 դեպք:
Յոթ օրվա ընթացքում սահմանային խախտման 4 դեպք է արձանագրվել: Ադրբեջանական զինուժը մարտական դիրքերից կրակ է բացել Արցախի խաղաղ բնակիչների ուղղությամբ: Վերջիններս Մարտունու շրջանի Թաղավարդ, Կարմիր Շուկա և Բերդաշեն համայնքների հողատարածքներում զբաղվում էին գյուղատնտեսական աշխատանքներով: Ոչ ոք չի տուժել: Հերթական անգամ դադարեցվել է գյուղատնտեսական աշխատանքները:
Մարտի 31-ին Ստեփանակերտ քաղաքի Թումանյան փողոցի հյուրատներից մեկում հայտնաբերել է 1950 թվականին ծնված տղամարդու դի: Ոստիկանության ծառայողները պարզել են, որ նրա առողջական վիճակը կտրուկ վատթարանալու հետևանքով նշված հյուրատան խոհանոցում հանկարծամահ է եղել: Դիակի արտաքին զննությամբ բռնության հետքեր չեն հայտնաբերվել:
Ճանապարհային ոստիկանության օպերատիվ կառավարման կենտրոնում գրանցվել է ՃՏ 10 պատահար, որից 6-ը նյութական վնասով, 4-ը՝ մարմնական: Բուժհաստատություն է դիմել 6 քաղաքացի:
Նշված ժամանակահատվածում առանց վարորդական վկայականի տրանսպորտային միջոց է շահագործել 9 վարորդ, 9-ը եղել է անսթափ վիճակում, 2 վարորդ գերազանցել է սահմանված արագությունը:
Ոստիկանության պետի հրամանով` կենտրոնական և տարածքային ստորաբաժանումների ծառայողների մասնակցությամբ, համակարգում շարունակվում են ամենամյա դասընթացներն ու պարապմունքները, որոնք միտված են կատարելագործելու ոստիկանության ծառայողների մասնագիտական գիտելիքներն ու ունակությունները:

На прошлой неделе в Арцахе зафиксировано 4 случая нарушения границы:МВД Республики Арцах
В период с 27 марта по 3 апреля 2023 года в дежурных частях центральных и районных подразделений МВД Республики Арцах зарегистрировано 51 сообщение о преступлениях и правонарушениях, из них 25 относительно преступлений. 22 из них уже раскрыты и находятся в стадии следствия.
"Зарегистрировано 5 случаев умышленного причинения вреда здоровью. За неделю сотрудники полиции раскрыли 1 случай кражи личного имущества , 1 случай умышленного уничтожения имущества, 2 случая незаконной вырубки деревьев, также 2 преступления, совершенных в прошлом. Принимаются меры по предупреждению, выявлению и пресечению других преступлений.
Управление уголовного розыска полиции совместно с сотрудниками районных подразделений продолжают борьбу с наркотиками, их незаконным оборотом, выращиванием и сбытом. В течении прошедшей недели были раскрыты 3 случая.
За семь дней зафиксировано 4 случая нарушения границы. Вооруженные силы Азербайджана с боевых позиций открыли огонь в направлении мирных жителей Арцаха. Последние занимались сельскохозяйственными работами на землях сел Тагавард, Кармир шука и Бердашен Мартунинского района. Никто не пострадал. Сельскохозяйственные работы в очередной раз были приостановлены.
31 марта в одном из гостевых домов, расположенном на улице Туманяна города Степанакерта, было обнаружено тело мужчины 1950 года рождения. Сотрудники полиции установили, что он скоропостижно скончался на кухне гостевого дома в результате резкого ухудшения состояния здоровья. Внешний осмотр тела не выявил следов насилия.
В центре оперативного управления дорожной полиции зарегистрировано 10 дорожно-транспортных происшествий, из них 6 с причинением материального ущерба, 4 с причинением телесных повреждений. В медучреждение обратились 6 граждан.
За указанный период 9 водителей управляли транспортным средством без водительских прав, 9 находились в состоянии алкогольного опьянения, 2 водителей превысили установленную скорость.
Приказом начальника полиции, в целях повышения профессиональных знаний и квалификации сотрудников полиции, продолжаются ежегодные курсы и занятия с участием сотрудников центральных и территориальных подразделений", - говорится в сообщении МВД Арцаха.