Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ընդունումը չի կարող հակասել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացմանը․ ՀՀԿ
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության Գործադիր մարմնի հայտարարությունը.
«Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության Գործադիր մարմինը, ի արձագանք Նիկոլ Փաշինյանի կողմից այսօր ԱԺ-ում հնչեցրած մոտեցումների, այն է. «Հայաստանի Հանրապետությունը լիարժեք ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, եւ ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանը նույնը կանի՝ Հայկական ԽՍՀ ամբողջ տարածքը ճանաչելով որպես Հայաստանի Հանրապետություն» և « …որ պայմանագրին կցվեն Հայկական եւ Ադրբեջանական ԽՍՀ-ների՝ ԽՍՀՄ կողմից հաստատված քարտեզները՝ որպես երկու երկրների տարածքային ամբողջականության հիմք»,
Հայտարարում է՝
1. Հայաստանի Հանրապետությունը երբեք տարածքային նկրտումներ չի ունեցել Ադրբեջանական Հանրապետության նկատմամբ և երբեք նրա տարածքային ամբողջականությունը հարցականի տակ չի դրել:
2. Ադրբեջանական Սովետական Սոցիալիստական Հանրապետության տարածքում այդ պահին գործող ԽՍՀՄ օրենսդրության համաձայն ստեղծվել են 2 պետություններ՝ Ադրբեջանական Հանրապետություն և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն:
3. «Պետական անկախության մասին» Ադրբեջանական Հանրապետության Սահմանադրական ակտով Ադրբեջանական Հանրապետությունը չի հանդիսանում Ադրբեջանական Սովետական Սոցիալիստական Հանրապետության իրավահաջորդը:
4. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը թե՛ իրավական առումով, թե՛ փաստացի երբեք Ադրբեջանական Հանրապետության կազմում չի եղել:
5. 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ի Ալմաթայի հռչակագրով Հայաստանի Հանրապետությունը միացել է 1991 թվականի դեկտեմբերի 8-ի ԱՊՀ ստեղծման մասին համաձայնագրին, որը ՝
• պարունակում է ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքների մասին դրույթ:
• ՀՀ Գերագույն Խորհրդի կողմից վավերացվել է վերապահումներով, որոնք վերաբերում են ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին:
• չի կարող հիմք հանդիսանալ Ադրբեջանական Հանրապետության սահմաններն Ադրբեջանական Սովետական Սոցիալիստական Հանրապետության սահմաններում ճանաչելու համար:
6. Տարածքային ամբողջականությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման առաջարկված, բազմիցս արձանագրված հիմնարար սկզբունքներից մեկն է՝ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի և ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման հետ մեկտեղ, այնինչ այս ընթացքում  միջազգային հանրության կողմից առաջարկված խաղաղ կարգավորման գործընթացը ոտնահարվել է՝
• Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ ուժի կիրառմամբ՝ 44-օրյա պատերազմով:
• Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության խախտմամբ:
• Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի անտեսմամբ՝ ներկայիս բանակցային գործընթացում:
7. Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցային գործընթացում հայաստանա-ադրբեջանական հարաբերությունները Լեռնային Ղարաբաղի խնդրից Ադրբեջանի հարկադրանքով տարանջատելը, Արցախի Հանրապետությանը միայնակ թողնելն ու նրա անվտանգության երաշխավորի պարտականությունից հրաժարվելը անթույլատրելի, դավաճանությանը հավասարազոր քայլ է, ինչի մասին քանիցս զգուշացրել ենք:
Ուստի Ադրբեջանական Հանրապետության տարածքային ամբողջականության ընդունումը չի կարող հակասել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի երաշխավորման, իրացման և ընթացող բանակցություններում փաստաթղթավորված բովանդակությամբ արտահայտվելու հրամայականին»:

Признание территориальной целостности Азербайджана не может противоречить реализации права народа Нагорного Карабаха на самоопределение: РПА
Исполнительный орган Республиканской партии Армении распространил заявление, передает Aysor.am.
"Исполнительный орган Республиканской партии Армении,  в ответ на подходы, высказанные Николом Пашиняном сегодня в Национальном Собрании, т.е. "Республика Армения полностью признает территориальную целостность Азербайджана, и мы ожидаем, что Азербайджан сделает то же самое, признав всю территорию Армянской ССР Республикой Армения" и "...что карты Армянской и Азербайджанской К договору будут присоединены ССР, утвержденные СССР как территории обеих стран "на основе целостности", заявляет։
1. Республика Армения никогда не имела территориальных претензий к Азербайджанской Республике и никогда не ставила под сомнение ее территориальную целостность.
2. На территории Азербайджанской ССР по действовавшему в то время законодательству СССР были созданы 2 государства: Азербайджанская Республика и Нагорно-Карабахская Республика.
3. Согласно Конституционному акту Азербайджанской Республики "О государственной независимости" Азербайджанская Республика не является правопреемницей Азербайджанской Советской Социалистической Республики.
4. Нагорно-Карабахская Республика никогда ни юридически, ни фактически не входила в состав Азербайджанской Республики.
5. Алматинской декларацией от 21 декабря 1991 года Республика Армения присоединилась к Договору об образовании СНГ от 8 декабря 1991 года, который:
• содержит положение о праве народов на самоопределение.
• Ратифицирован Верховным Советом РА с оговорками в отношении права народа на самоопределение.
• не может быть основанием для признания границ Азербайджанской Республики в границах Азербайджанской ССР.
6. Территориальная целостность является одним из основополагающих принципов, предложенных сопредседателями Минской группы ОБСЕ для урегулирования Арцахской проблемы, что неоднократно фиксировалось, наряду с правом народов на самоопределение и неиспользованием силы или угрозы силой, в связи с чем за это время был нарушен предложенный мировым сообществом процесс мирного урегулирования:
• Применение силы против народа Нагорного Карабаха в 44-дневной войне.
• Нарушение территориальной целостности Нагорно-Карабахской Республики.
• Пренебрежение правом на самоопределение народа Нагорного Карабаха в нынешнем переговорном процессе.
7. Отделение под принуждением Азербайджана армяно-азербайджанских отношений от Нагорно-карабахского вопроса в переговорном процессе между Арменией и Азербайджаном, оставление Республики Арцах в одиночестве и отказ от ответственности ее гаранта безопасности является недопустимым шагом, равносильным государственной измене, как мы предупреждали. много раз.
Поэтому признание территориальной целостности Азербайджанской Республики не может противоречить императиву гарантирования, реализации права народа Нагорного Карабаха на самоопределение и его документального содержания в ведущихся переговорах", - отмечается в заявлении.