Ոչ ոք իրավունք չունի միջամտելու Պեկինի և Մոսկվայի երկկողմ հարաբերություններին․ Չինաստանի ԱԳՆ
Երրորդ կողմերն իրավունք չունեն միջամտելու Չինաստանի և Ռուսաստանի երկկողմ հարաբերություններին, ուրբաթ ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Չինաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Վան Վենբինը։
«Չինաստանն ու Ռուսաստանը միշտ հավատարիմ են մնացել չմիավորվելու, առճակատումից խուսափելու և երրորդ կողմերին չթիրախավորելու սկզբունքներին և զարգացրել են խոշոր երկրների միջև նոր տեսակի հարաբերություններ ՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի, խաղաղ գոյակցության և փոխշահավետ համագործակցության վրա»,- ասել է դիվանագետը։
Վան Վենբինն ընդգծել է, որ Պեկինի և Մոսկվայի հարաբերությունները արմատապես տարբերվում են «փոքր շրջանակներից» և «դաշինքային առճակատումից», որով զբաղվում է ԱՄՆ-ն։
«Ոչ մի պետություն իրավունք չունի միջամտելու (Ռուսաստանի և Չինաստանի հարաբերություններին)»,- ասել է նա։
Դիվանագետը նշել է, որ Չինաստանը միշտ օբյեկտիվ և արդար դիրքորոշում է ունեցել ուկրաինական ճգնաժամի հարցում, ակտիվորեն խթանել է խաղաղ բանակցությունները և կառուցողական դեր խաղացել ճգնաժամի քաղաքական կարգավորման գործում։
Ավելի վաղ ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը սպառնացել էր Չինաստանին «ծանր հետևանքներով», եթե վերջինս Ռուսաստանին աջակցի ուկրաինական հակամարտությունում։ Վաշինգտոնը կշարունակի Պեկինին «շատ հստակ կերպով փոխանցել ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը և նրա իրավասության տակ գտնվող ընկերություններին, ցանկացած խախտման հետևանքը ծանր կլինի», - ասել է Յելենը։

Ни одна страна не имеет права вмешиваться в отношения Китая и России: МИД КНР
Третьи стороны не имеют права вмешиваться в двусторонние отношения Китая и России, заявил на брифинге в пятницу официальный представитель МИД КНР Ван Вэньбинь, передает РИА Новости.
"Китай и Россия всегда придерживались принципов неприсоединения, неконфронтации и ненацеливания на третьи стороны и развивали новый тип отношений между крупными странами, основанный на взаимном уважении, мирном сосуществовании и взаимовыгодном сотрудничестве", - сказал дипломат.
Ван Вэньбинь подчеркнул, что отношения Пекина и Москвы кардинально отличаются от "маленьких кружков" и "блоковой конфронтации", которыми занимаются США.
"Ни одно государство не имеет права вмешиваться (в отношения РФ и КНР)", - сказал он.
Дипломат отметил, что Китай всегда занимал объективную и справедливую позицию в отношении украинского кризиса, активно продвигал мирные переговоры и играл конструктивную роль в политическом урегулировании кризиса.
Ранее министр финансов США Джанет Йеллен пригрозила Китаю "тяжелыми последствиями", если тот будет оказывать содействие России в конфликте на Украине. Вашингтон продолжит "чрезвычайно ясно доносить позицию США до Пекина и компаний в его юрисдикции, последствия любых нарушений будут тяжелыми", сказала Йеллен.