Փաշինյանն ընդունել է Nvidia ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ջենսեն Հուանգին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում համաշխարհային առաջատարներից մեկի՝ Nvidia ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ջենսեն Հուանգին:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Հուանգի այցը Հայաստան և նշել, որ ջերմությամբ է հիշում 2019 թվականին Սիլիկոնյան հովտում տեղի ունեցած իրենց հանդիպումը: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Nvidia-ի կողմից մեր երկրում գիտահետազոտական կենտրոնի հիմնումը, որի բացումը տեղի է ունեցել նախորդ տարի: Վարչապետը հավելել է, որ ՀՀ կառավարության համար բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը համարվում է առաջնահերթություն և գործադիրը շարունակելու է ստեղծել պայմաններ ու հնարավորություններ՝ ՏՏ ոլորտի նորանոր ընկերություններ ներգրավելու համար:
Ջենսեն Հուանգը նշել է, որ տպավորված է Հայաստանով, այստեղ բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառում առկա ներուժով ու մարդկային կապիտալով: Nvidia ընկերության հիմնադիրը հավելել է, որ Հայաստանում ՏՏ ոլորտն ունի հետևողական զարգացման լայն հնարավորություններ ու հեռանկարներ, և իրենց ընկերությունը շարունակելու է արդյունավետ գործունեությունը մեր երկրում:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են ինժեներական կրթության զարգացմանը, բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի հետագա առաջընթացին, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության և Nvidia-ի միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցեր ու ծրագրեր:

Пашинян принял основателя и генерального директора компании Nvidia Дженсена Хуанга
Премьер-министр Никол Пашинян принял основателя и генерального директора компании Nvidia Дженсена Хуанга. Компания Nvidia является одним из мировых лидеров в сфере высоких технологий.
Премьер-министр приветствовал визит г-на Хуанга в Армению и отметил, что с теплотой вспоминает их встречу в Силиконовой долине в 2019 году. Никол Пашинян подчеркнул важность создания компанией Nvidia в нашей стране научно-исследовательского центра, открытие которого состоялось в прошлом году. Премьер-министр добавил, что сфера высоких технологий считается приоритетным для правительства Армении, и исполнительная власть продолжит создавать условия и возможности для привлечения новых компаний в сфере информационных технологий.
Дженсен Хуанг отметил, что впечатлен Арменией, имеющимся здесь в сфере высоких технологий потенциалом и человеческим капиталом. Основатель компании Nvidia добавил, что в Армении IT-сфера имеет широкие возможности и перспективы для последовательного развития, и их компания продолжит свою эффективную деятельность в нашей стране.
Собеседники обсудили вопросы и программы, связанные с развитием инженерного образования, дальнейшим прогрессом сферы высоких технологий, а также сотрудничеством между правительством Армении и компанией Nvidia.