Ուկրաինայում օրինականացվել է քաղաքացիություն ստանալու համար քննությունը
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին օրենք է ստորագրել, ըստ որի՝ օտարերկրացիները երկրի քաղաքացիություն ստանալու համար պետք է քննություններ հանձնեն ուկրաիներենից և պատմության ու Ուկրաինայի իմացությունից։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Գերագույն Ռադայի կայքում հրապարակված հաղորդագրությունում:
Օրենքի համաձայն՝ Ուկրաինայի քաղաքացիություն ստանալ ցանկացողներից կպահանջվի թեստեր հանձնել Ուկրաինայի Սահմանադրության և երկրի պատմության հիմունքների վերաբերյալ, ինչպես նաև հաստատել պետական ​​լեզվի իմացության մակարդակը: Քաղաքացիություն ստանալ ցանկացողները պետք է իշխանություններին ներկայացնեն քննությունների հանձնումը հաստատող փաստաթղթերը։
Օտարերկրացին քննությունները կարող է հանձնել քաղաքացիություն ստանալուց հետո, դրա համար երկու տարի կհատկացվի: Եթե ​​այդ ընթացքում քննությունը չհանձնի, ապա կզրկվի Ուկրաինայի քաղաքացիությունից։

Зеленский подписал закон об обязательном экзамене по украинскому при получении гражданства
Президент Украины Владимир Зеленский подписал в пятницу закон, согласно которому иностранцы для получения гражданства страны должны будут сдать экзамены по украинскому языку и на знание истории и Украины. Это следует из сообщения, опубликованного на сайте Верховной рады, передает ТАСС
Согласно закону, иностранец, желающий получить гражданство Украины, должен будет сдать экзамены по основам конституции страны, истории Украины и на владение государственным украинским языком на определенном уровне. Он должен будет представить в официальные органы документы, подтверждающие сдачу экзаменов.
Иностранец может сдать экзамены уже после получения гражданства, на это отводится два года. Если за этот срок он не сможет пройти эти испытания, он будет лишен украинского гражданства.