Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում Հայոց ցեղասպանության 1.5 միլիոն զոհերի հիշատակի առաջ և խորհում ենք անցյալի, ներկայի և ապագայի մասին. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձը է հղել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 108-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
«Սիրելի՛ ժողովուրդ,
Ապրիլի 24-ին մենք ոգեկոչում ենք 20-րդ դարասկզբում Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության 1.5 միլիոն զոհերի հիշատակը, և տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ այսօր հարգանքի, հիշատակի և խոկումի երթ կիրականացնեն դեպի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Ապրիլքսանչորսյան երթը, թերևս, մեր իրականությունը կանխորոշած ու կանխորոշող ամենաազդեցիկ երևույթն է, մեր պատմության, անցյալի և ապագայի մասին մտածելու մի բացառիկ օր: Ի՞նչ են մտածում դեպի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր հաճախ մանկահասակ երեխաների ձեռքերը բռնած քայլող երիտասարդ ծնողները, կամ կյանքի ավելի մեծ փորձառություն ունեցող տատիկներն ու պապիկները:
Նրանք, թերևս, խորհում են երկու հարցի շուրջ. ինչո՞ւ Մեծ Եղեռնը տեղի ունեցավ և ի՞նչ է պետք անել դրա կրկնությունը բացառելու համար: Հայոց ցեղասպանության պատճառների մասին հարյուրավոր ու հազարավոր աշխատություններ են գրվել, ի հայտ են բերվել բազմաթիվ պատճառներ և շարժառիթներ: Ինչ վերաբերվում է նման ոճիրի կրկնությունը բացառելու մեթոդաբանությանը, դա մեծապես կախված է «պետություն» և «տարածաշրջան» հասկացությունների մեր ընկալումներից:
Պետությունը, միայն զարգացած և ինքնիշխան պետությունն է ի վիճակի ապահովել մեր ժողովրդի լինելիությունն ու անվտանգությունը, իսկ պետության կայացման գործում յուրաքանչյուրն ունի անելիք՝ կրթությամբ, աշխատանքով, քաղաքացիական պատասխանատվությամբ ու օրինապահությամբ:
Տարածաշրջանի վերաբերյալ մեր ռազմավարական ընտրությունը հետևյալն է. արդյոք մենք մեր տարածաշրջանային հարաբերությունները կարգավորելու և զարգացնելու կամք ու կարողություն ունենք՝ անկախ այն բանից, կամ առավելևս այն պարագայում, երբ մեր շուրջ առկա անվտանգային սպառնալիքներն ահագնանում են՝ տարածաշրջանային կամ արտատարածաշրջանային պատճառներով:
Բոլոր դժվարություններն ու բարդությունները գիտակցելով՝ մեր կառավարությունը որոշել է գնալ այդ հարցին դրական պատասխան գտնելու ճանապարհով, որովհետև միայն այդ ճանապարհն է, որ կարող է երաշխավորել անվտանգություն և բարեկեցություն:
Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում Հայոց ցեղասպանության 1.5 միլիոն զոհերի հիշատակի առաջ և խորհում ենք անցյալի, ներկայի և ապագայի մասին: Եվ սա անցյալի, ներկայի ու ապագայի մասին խորհելու ամենապատեհ պահն է», - նշված է ուղերձում։

Сегодня мы преклоняемся перед памятью 1,5 млн жертв Геноцида армян и размышляем о прошлом, настоящем и будущем: Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян направил послание по случаю 107-й годовщины Геноцида армян.
24 апреля мы чтим память 1,5 млн жертв Геноцида армян, осуществленного Османской империей в начале ХХ века, и сегодня десятки тысяч граждан пройдут шествием уважения, памяти и размышления к Мемориалу Цицернакаберд.
Шествие 24 апреля, пожалуй, является самым впечатляющим явлением, предопределившим и предопределяющим нашу действительность, является исключительным днем для размышлений о нашей истории, нашем прошлом и будущем. Что думают молодые родители или бабушки и дедушки с большим жизненным опытом, идя к мемориалу Цицернакаберд и часто держа за руки маленьких детей?
Вероятно, они задумываются над двумя вопросами. Почему произошел Геноцид и что нужно сделать, чтобы предотвратить его повторение? О причинах Геноцида армян написаны сотни и тысячи исследований, выявлено множество причин и мотивов. Что же касается методики исключения повторения подобного преступления, то она во многом зависит от нашего понимания понятий "государство" и "регион".
Государство, только развитое и суверенное государство способно обеспечить существование и безопасность нашего народа, а в деле становления государства каждый имеет свою долю работы своим образованием, трудом, гражданской ответственностью и правопорядком.
Наш стратегический выбор относительно региона заключается в следующем: есть ли у нас воля и способность регулировать и развивать наши региональные отношения, независимо от того, или тем более в том случае, когда существующие вокруг нас угрозы безопасности обостряются по региональным или внерегиональным причинам?
Сознавая все трудности и сложности, наше правительство решило пойти по пути поиска положительного ответа на этот вопрос, потому что только этот путь может гарантировать безопасность и благополучие.
Сегодня мы преклоняемся перед памятью 1,5 млн жертв Геноцида армян и размышляем о прошлом, настоящем и будущем. И это самый подходящий момент, чтобы размышлять о прошлом, настоящем и будущем.