Արցախից 16 անձ է Հայաստանի ԲԿ-ներ տեղափոխվել՝ «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային, սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 16 անձ այսօր, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին տեղեկացնում են ԱՀ Առողջապահության նախարարությունից՝ հավելելով, որ 11 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 3 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 353 հիվանդ։

При посредничестве МККК 16 больных перевезены из Арцаха в Армению
В связи с блокадой Арцаха сегодня при посредничестве Международного Комитета Красного Креста 16 больных  с онкологическими заболеваниями и заболеваниями сердечно-сосудистой системы, больных с патологией и требующих срочного хирургического вмешательства были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения из ЗАО "Республиканский медицинский Центр" министерства здравоохранения Республики Арцах. Об этом сообщает министерство здравоохранения Арцаха.
11 пациентов, направленные на лечение в Армению в рамках государственного заказа, вместе с сопровождающими вернулисъ в Арцах.
3 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации медобъединения "Аревик".
7 пациентов  находятся в реанимационном отделении ЗАО "Республиканский медицинский Центр", 2 из них в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 353 пациентов.