Ֆրանցիսկոս պապը Գրիգոր Նարեկացուն անվանել է համընդհանուր համերաշխության թարգման
Վատիկանի Ս․ Պետրոս հրապարակում ապրիլի 26-ին կայացած ավանդական գլխավոր ունկնդրության ընթացքում Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը մասնավորապես անդրադարձել է Գրիգոր Նարեկացուն՝ նրան անվանելով համընդհանուր համերաշխության թարգման։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջը նաև տեղեկացնում է, որ, խոսելով «Մատյան ողբերգության» աղոթքների ժողովածուի մասին Ֆրանցիսկոս պապն ասել է, որ «Սուրբ Գրիգոր Նարեկացին հայ վանական էր, ով մեզ թողեց աղոթքի գիրք, որում ձուլվեց հայ ազգի՝ քրիստոնեությունը ողջագուրող առաջին ժողովրդի հավատքը․․․։- Գրիգոր Նարեկացին համաշխարհային, համընդհանուր սիրո՝ որին կոչված են բոլոր քրիստոնյաները, փայլուն օրինակ է»։
«Նորին Սրբությունը նաև նշել է, որ հայ վանականն իր ամբողջ կյանքն ապրեց Նարեկի Վանքում, ուր նա «սովորեց ուշադրությամբ զննել մարդկային հոգու խորքը և, աղոթքն ու բանաստեղծությունը միաձուլելով, նշանավորեց թե հայ գրականության և թե հայ հոգևոր ժառանգության գագաթնակետը»։
Հայ սրբի մասին Հռոմի Պապի խոսքն արտացոլված է «Վատիկան Նյուզ»-ի գրեթե չորս տասնյակ լեզուներով, այդ թվում արևմտահայերենով, անգլերենով, ֆրանսերենով, պորտուգալերենով, ռուսերենով, որոնց կարելի է ծանոթանալ՝ այցելելով հետևյալ կայքերը․
https://www.vaticannews.va/.../hy-udienza-generale-26-04...
https://www.vaticannews.va/.../pope-audience-monks-nuns...
https://www.vaticannews.va/.../papa-francisco-audiencia...
https://www.vaticannews.va/.../papa-udienza-generale...
https://www.vaticannews.va/.../papa-monashestvuyushie...»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ
Ըստ աղբյուրի՝ 2015թ․ ապրիլի 12-ին Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագի ընթացքում Հռոմի քահանայապետը հայ միջնադարյան հոգևորական-աստվածաբանին հռչակել է Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ, իսկ 2021թ․ փետրվարի 2-ին Ֆրանցիսկոս պապի հրամանագրով Հռոմեական գլխավոր օրացույցում փետրվարի 27-ը ներառվել է որպես Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու հիշատակի օր։

Папа Франциск назвал Григора Нарекаци примером вселенской солидарности
На площади Святого Петра Папа Франциск утром 26 апреля продолжил цикл катехизических наставлений на тему благовестия, посвятив размышления выдающимся свидетелям апостольского рвения – монахам и монахиням.
Как сообщает "Арменпресс" со ссылкой на Vatican News, Святейший Отец в своем наставлении привел пример армянского монаха св. Григора Нарекаци, авву и Учителя Церкви, который жил около 1000 года. Почти всю жизнь он провел в стенах монастыря и там научился исследовать глубины человеческого духа; сочетая стихи и прозу, он достиг вершины армянской литературы и духовности.
По словам Папы Франциска, больше всего в нем поражает вселенская солидарность. Именно так поступал Иисус, беря на Себя проблемы мира, тяготы, болезни. Монашествующие, отметил Папа, – великие благовестники и, хотя их жизнь скрыта от глаз мира сего, своим словом, примером, заступничеством и ежедневными трудами они являются мостом заступничества за всех людей.
12 апреля 2015 года во время литургии, посвященной 100-летию Геноцида армян, в соборе Святого Петра Ватикана, Папа объявил армянского средневекового богослова Учителем Вселенской Церкви, а 2 февраля 2021 года указом Папы Франциска 27 февраля было включено в основной календарь Ватикана как день памяти святого Григора Нарекаци.