Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների վերաբերյալ Ֆրանսիայի և ԵՄ-ի միակ նպատակը խաղաղության վերականգնումն է․ Կատրին Կոլոնա
Տարածաշրջանային իրավիճակի և Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների վերաբերյալ Ֆրանսիայի և Եվրոպական Միության միակ նպատակը խաղաղության և վստահության մթնոլորտի վերականգնումն է։ Ինչպես հաղորդում է Արմենպրես-ը, այս մասին Ջերմուկում լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոնան։
«Միայն խաղաղության համաձայնագիրը հնարավորություն կտա իսկապես լուծել մնացած բոլոր հարցերը, որոնք բխում են այս իրավիճակից։ Այդ իսկ պատճառով է, որ ԵՄ-ն ուղարկել է դիտորդական առաքելություն, որը քաղաքացիական առաքելություն է, զինված առաքելություն չէ։ Առաքելության նպատակն է տեղում արձանագրել իրավիճակը, ինչը հնարավորություն է տալիս ԵՄ երկրներին ունենալ ուղիղ, առաջին ձեռքից վկայություններ տեղի վիճակի մասին։ Առաքելությունը մեր կարծիքով շատ օգտակար է, և այս առաքելության աշխատանքի շնորհիվ է նաև, որ կարողանալու ենք առաջ գնալ խաղաղության ճանապարհով»,- ասաց Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարը։
Կատրին Կոլոնան նշել է, որ իր համար կարևոր էր Ջերմուկ այցելելը, որպեսզի մի կողմից աջակցությունը հայտնի ԵՄ դիտորդական առաքելությանը, որը կարևոր աշխատանք է կատարում, մյուս կողմից տեղում սեփական աչքերով տեսնի իրավիճակը։ «Մենք իրավիճակի մասին, բնականաբար, տեղեկանում ենք փաստաթղթերի հիման վրա, սակայն տեղում սեփական աչքերով տեսնելն էլ շատ կարևոր է, և այս այցով ևս մեկ անգամ վերահաստատում ենք մեր աջակցությունն ու զորակցությունը բարեկամ հայ ժողովրդին»,- ասաց նախարարը։
Նրա խոսքով՝ ամեն ինչ ավելի լավ ես հասկանում, երբ տեսնում ես քո աչքերով։ «Տեսնելով առաջխաղացումն այս նոր դիրքերի վրա՝ ավելի լավ ենք իրավիճակը հասկանում»,- ասաց նա։

Единственная цель Франции и ЕС в отношениях Армения-Азербайджан - восстановление мира: Катрин Колонна
Что касается ситуации в регионе и армяно-азербайджанских отношений, то единственной целью Франции и Евросоюза является восстановление атмосферы мира и доверия. Как передает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами в Джермуке заявила министр иностранных дел Франции Катрин Колонна.
''Только мирное соглашение позволит реально решить все остальные вопросы, вытекающие из этой ситуации. Вот почему ЕС направил наблюдательную миссию, которая является гражданской, а не вооруженной миссией. Цель миссии - зафиксировать ситуацию на местах, что дает странам ЕС возможность получить прямые свидетельства о местной ситуации из первых рук. На наш взгляд, миссия очень полезна, и благодаря работе этой миссии мы сможем продвигаться вперед по пути мира", - сказала глава МИД Франции.
Катрин Колонна отметила, что для нее было важно посетить Джермук, чтобы, с одной стороны, показать свою поддержку миссии наблюдателей ЕС, которая делает важную работу, а с другой стороны, вместе с ней увидеть ситуацию на месте собственными глазами. "Конечно, мы узнаем о ситуации на основании документов, но также очень важно увидеть ее своими глазами, и этим визитом мы еще раз подтверждаем нашу поддержку и сотрудничество с дружественным армянским народом", - сказала министр.
По ее словам, все понимаешь лучше, когда видишь своими глазами. ''Видя продвижение на эти новые позиции, мы лучше понимаем ситуацию''- сказала она.