Սուրեն Պապիկյանը ՌԴ խաղաղապահ ուժերի հրամանատարի հետ հանդիպմանը կարևորել է Լաչինի միջանցքի շուտափույթ ապաշրջափակմանն ուղղված ջանքերի գործադրումը
Ապրիլի 28-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի նորանշանակ հրամանատար, գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովին:
Հանդիպմանը ներկա էին Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, պաշտպանական հարցերով կցորդ, գնդապետ Իգոր Շչերբակովը և Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի նախկին հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրեյ Վոլկովը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը ողջունել է գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովին նոր պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել նրան հաջողություններ խաղաղապահ առաքելության ընթացքում:
Կողմերը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ և խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում տիրող օպերատիվ իրավիճակն ու առկա խնդիրները, Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող ՌԴ խաղաղապահ առաքելության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված մի շարք հարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը ընդգծել է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր կետերի անշեղ կատարման անհրաժեշտությունը և կարևորել Լաչինի միջանցքի շուտափույթ ապաշրջափակմանն ուղղված ջանքերի գործադրումը:

Министр обороны Армении встретился с командующим российскими миротворческими силами
28 апреля министр обороны РА Сурен Папикян принял новоназначенного командира миротворческих сил Российской Федерации в Нагорном Карабахе генерал-полковника Александра Ленцова.
На встрече присутствовали Чрезвычайный и Полномочный Посол РФ в РА Сергей Копыркин, атташе по вопросам обороны Посольства РФ в РА, полковник Игорь Щербаков и бывший командир миротворческих сил РФ в Нагорном Карабахе, генерал-майор Андрей Волков.
Глава оборонного ведомства поприветствовал Александра Ленцова в связи с назначением на новую должность и пожелал ему успехов в ходе осуществления миротворческой миссии.
Стороны обсудили оперативную ситуацию вокруг Нагорного Карабаха и в зоне ответственности миротворческого контингента и существующие проблемы, а также ряд вопросов, направленных на повышение эффективности российской миротворческой миссии в Нагорном Карабахе.
Министр обороны РА подчеркнул необходимость неукоснительного выполнения всех положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и важность усилий, направленных на скорейшее разблокирование Лачинского коридора.