Տարածաշրջանում լարվածությունը պահպանվում է Երևան-Բաքու հակասությունների պատճառով. ՀԱՊԿ
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա հակասությունների պատճառով Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում լարվածությունը պահպանվում է։ Այս հայտարարությունն արել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը՝ ելույթ ունենալով ՀԱՊԿ-ի միացյալ շտաբի 20-ամյակի կապակցությամբ կազմակերպված միջոցառմանը, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան։
Նրա խոսքով` աշխարհում աճում է հակամարտությունների ներուժը, ինչի բացասական ազդեցությունը զգացվում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության սահմանների ողջ երկայնքով։
«Աշխարհը վերադառնում է առճակատման ժամանակաշրջան՝ հակամարտությունների ներուժի մեծացման հեռանկարով։ Բացասական միտումներն անմիջական ազդեցություն են ունենում ՀԱՊԿ սահմանի ամբողջ երկայնքով ստեղծված իրավիճակի վրա»,- ասել է նա։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ միջազգային հարաբերություններն այժմ խոր վերափոխման են ենթարկվում, փոխվում են տասնամյակներ շարունակ հաստատված աշխարհակարգի հիմքերը։

На Южном Кавказе сохраняется напряженность из-за противоречий Еревана и Баку: генсек ОДКБ
Напряженность в Кавказском регионе сохраняется из-за многолетних противоречий между Арменией и Азербайджаном. Об этом заявил генеральный секретарь Организации договора о коллективной безопасности Имангали Тасмагамбетов, выступая на мероприятии по случаю 20-летия Объединенного штаба ОДКБ, передает Sputnik Армения․
По его словам, конфликтный потенциал в мире усиливается, это оказывает влияние на обстановку по всему периметру границ военно-политической организации.
"Мир возвращается во времена конфронтации с перспективой дальнейшего усиления конфликтного потенциала. Негативные тенденции оказывают непосредственное влияние на обстановку по всему периметру зоны ответственности ОДКБ", - сказал генсек ОДКБ.
Он отметил, что международные отношения в настоящее время переживают глубокую трансформацию, меняются устоявшиеся десятилетиями основы мироустройства.