Լաչինի միջանցքը պետք է բացվի ամբողջությամբ և առանց նախապայմանների. Ֆրանսիայի ԱԳՆ
Ֆրանսիայի, Եվրամիության և ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի դիրքորոշումն այն է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է բացվի ամբողջությամբ և առանց նախապայմանների։ Այս հայտարարությունն արել է Ֆրանսիայի արտգործնախարար Կատրին Կոլոննան «France Inter» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում, փոխանցում է Sputnik Արմենիա։
Հարցին, թե կարելի է արդյոք պատժամիջոցներ ակնկալել միջանցքը շրջափակող և հայերի դեմ էթնիկ զտումների քաղաքականություն վարող Ադրբեջանի դեմ, նախարարը ուղիղ պատասխան չի տվել` նշելով, որ աջակցում են երկու երկրների բանակցային ջանքերին: Նա ավելացրել է, որ պետք է տարբերակել Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները և Ղարաբաղում՝ Ադրբեջանով շրջապատված և հայերով բնակեցված անկլավում տիրող իրավիճակը»:
Արտգործնախարարի խոսքով` Ֆրանսիան երկար ժամանակ աջակցում է երկու երկրների միջև խաղաղ բանակցություններին։
«Երկրի նախագահ Էմանուել Մակրոնի ջանքերով անցյալ աշնանը կազմակերպվեց Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի հանդիպումը, որը թույլ տվեց երկու երկրներին հաստատել միմյանց տարածքային ամբողջականությունը»,– ասել է նա:
Կոլոննան ավելացրել է, որ կան հարցեր, որոնք կարգավորման կարիք ունեն, և դրանց են նվիրված երկու երկրների արտգործնախարարների վաշինգտոնյան վերջին քննարկումները։
Նախարարը նշել է, որ մայիսին նախատեսված են Եվրամիության միջնորդությամբ այլ քննարկումներ, ինչպես նաև հնարավոր է` երկու առաջնորդների հանդիպում կայանա հունիսի 1-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում:
Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին, ապա այստեղ, նախարարի խոսքով, հումանիտար ռիսկեր կան. «Առայժմ, բարեբախտաբար, ավելի լուրջ բան չկա»:
«Ֆրանսիայի, ԵՄ-ի և ՄԱԿ-ի դատարանի դիրքորոշումն այն է, որ Ղարաբաղ տանող ճանապարհի շրջափակումը պետք է հանվի առանց նախապայմանների, իսկ Ղարաբաղի մուտքը պետք է ազատ և անարգել լինի։ Ես այդ մասին հիշեցրել եմ նախագահ Ալիևին (Բաքու կատարած այցի ընթացքում. խմբ.)»,–ընդգծել է Կոլոննան:
Դիտարկմանը, թե այդ հիշեցումն ազդեցություն չի ունեցել, նախարարը պատասխանել է. «Այդպես է, բայց դա ընթացող բանակցությունների նպատակն է։ Մեր և միջազգային հանրության նպատակն է, որ դեպի խաղաղ բանակցություններ տանող ճանապարհը շարունակվի, այդ թվում` բանակցություններն այն մասին, թե ինչ է հասկացվում Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքներ և երաշխիքներ ասելիս»։
Նա նաև հիշեցրել է, որ Ֆրանսիայի նախաձեռնությամբ ԵՄ դիտորդական առաքելություն է տեղակայվել Հայաստանի տարածքում` նշելով, որ Հայաստան կատարած այցի ընթացքում (Ադրբեջան կատարած այցից հետո) նա մոտ է եղել առաքելությանգտնվելու վայրերին:
«Դա ինձ թույլ տվեց դիտարկումներ անել տեղի ունեցածի վերաբերյալ, արձանագրել փաստերը, ներկայացնել ԵՄ անդամ երկրների դիրքորոշումը։ Դիտորդների ներկայությունն օգնեց մեղմել սահմանային լարվածությունը»,–ասել է նախարարը։

Лачинский коридор должен быть открыт полностью и без предусловий: МИД Франции
Позиция Франции, Евросоюза и Международного суда ООН состоит в том, что Лачинский коридор должен быть открыт полностью и без предусловий. Как передает Sputnik Армения, об этом заявила глава МИД Франции Катрин Колонна в интервью радио France Inter.
На вопрос о том, можно ли ожидать санкций против Азербайджана, блокирующего коридор и ведущего политику этнических чисток против армян, министр не дала прямого ответа, заявив, что поддерживаются переговорные усилия двух стран. Она добавила, что "нужно различать" отношения Армении и Азербайджана и ситуацию в Карабахе – "анклаве, окруженном Азербайджаном и населенном армянами".
Франция долгое время поддерживает мирные переговоры между двумя странами, а усилиями президента республики Эммануэля Макрона прошлой осенью была организована встреча президента Азербайджане и премьер-министра Армении, чтобы провести диалог, который "позволил двум странам подтвердить территориальную целостность друг друга". Остаются вопросы, которые нужно урегулировать и которым посвящены последние обсуждения глав МИД двух стран в Вашингтоне, добавила она.
В течение мая, отметила министр, предусмотрены другие обсуждения при посредничестве Евросоюза, а также, возможна встреча двух лидеров на полях Саммита Европейского политического сообщества 1 июня.
Что касается Нагорного Карабаха, то здесь, заявила министр, есть гуманитарные риски – "пока, к счастью, ничего более серьезного".
При этом позиция Франции, ЕС и суда ООН состоит в том, что блокада дороги в Карабах должна быть снята без предусловий а доступ в Карабах должен быть свободным и беспрепятственным.
"Я напомнила об этом президенту Алиеву (в ходе визита в Баку -ред)", - заявила Колонна.
На замечание о том, что эффекта от этого напоминания не последовало, Колонна ответила: "Это так, но это цель идущих переговоров. Цель наша и международного сообщества в том, чтобы путь к мирным переговорам продолжался, в том числе о том, что подразумевается под правами и гарантиями для народа Карабаха".
Она также напомнила, что по инициативе Франции миссия наблюдателей ЕС была размещена на территории Армении, и отметила, что в ходе визита в Армению (вслед за визитом в Азербайджан) побывала вблизи от мест ее расположения.
"Это позволило мне провести наблюдения за происходящим, зафиксировать факты, представить позицию стран-членов ЕС. Присутствие наблюдателей помогло смягчить напряжение на границе, которое очевидно, начиная с момента ее размещения", - сказала министр.