ԱԳ նախարարն Իսպանիայի գործընկերոջն է ներկայացրել ՀՀ դիրքորոշումներն Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առնչությամբ
Մայիսի 17-ին Ռեյկյավիկում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Իսպանիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Խոսե Մանուել Ալբարես Բուենոյի հետ։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան՝ շեշտելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամությունը: Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հարցերի շուրջ՝ հաշվի առնելով 2023թ. հուլիսի 1-ից ԵՄ խորհրդում սպասվող Իսպանիայի նախագահությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը անդրադարձ է կատարել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմամբ պայմանավորված Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար մարտահրավերները:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առնչությամբ հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումները: Ընդգծվել է առկա խնդիրները բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով լուծելու հրամայականը:

Глава МИД Армении представил главе МИД Испании позицию Еревана по нормализации отношений с Баку
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 17 мая в Рейкьявике встретился с министром иностранных дел Испании Хосе Мануэлем Альбаресом Буэно.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники с удовлетворением отметили положительную динамику развития отношений между двумя странами, подчеркнув готовность к углублению сотрудничества в представляющих взаимный интерес сферах. Состоялся обмен мнениями по вопросам партнерства Армении-ЕС с учетом предстоящего председательства Испании в Совете ЕС с 1 июля 2023 года.
Были обсуждены вопросы региональной безопасности и стабильности.
Арарат Мирзоян коснулся ситуации, сложившейся в результате провокационных и агрессивных действий Азербайджана в отношении суверенной территории Республики Армения, а также гуманитарных вызовов в Нагорном Карабахе, возникших вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора.
Министр Мирзоян представил принципиальную позицию армянской стороны относительно процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Подчеркнута необходимость решения существующих проблем исключительно путем мирных переговоров.