Հորդորում ենք իշխանություններին՝ հրաժարվել պարտվողական մտայնությունից և դրանից բխող կործանարար քայլերից․ Գերագույն Հոգևոր Խորհուրդ
Մայիսի 23-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, նախագահությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, տեղի ունեցավ Գերագույն Հոգևոր Խորհրդի ժողով, որին մասնակցեցին նաև Մայր Աթոռի վանաբնակ եպիսկոպոսները։ Ժողովի ընթացքում քննարկվեցին Հայաստանի և Արցախի առջև ծառացած մարտահրավերները, ինչպես և անդրադարձ եղավ հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացի առնչությամբ օրերս կատարված հայտարարություններին։
Գերագույն Հոգևոր Խորհուրդը հանդես եկավ հայտարարությամբ.
«Հայաստանի ու Արցախի ազատ ու անկախ կյանքի տեսլականը վերջին երեք ու կես տասնամյակների ընթացքում իրականություն է դարձել աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդի հերոսական պայքարի, զոհողությունների ու հանձնառությունների շնորհիվ։ Հայրենյաց պաշտպան մեր նահատակ զավակների սխրանքն ու լուսավառ օրինակը ամուր են պահել մեր ժողովրդի ոգին՝ դիմակայելու ամեն նեղության, շարունակելու հայրենի հողի վրա իր պատմական ներկայությունը։
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ողբերգական հետևանքները մեր հայրենիքը կանգնեցրեցին անվտանգային նոր մարտահրավերների, գոյաբանական սպառնալիքի առջև, սակայն նույնիսկ այդ բարդ իրավիճակում չնվազեց մեր ժողովրդի և ազգային հաստատությունների նախանձախնդրությունը՝ շարունակելու պաշտպանել Հայաստանի ու Արցախի արդար իրավունքները։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մայիսի 22-ի ասուլիսի ընթացքում հնչած հայտարարությունները բացահայտեցին հանրությանը մատուցվող խաղաղության օրակարգի իրական բովանդակությունը, որով ակնհայտ են դառնում Արցախի հետագա ճակատագրի և Հայաստանի սահմանամերձ որոշակի տարածքների առնչությամբ ՀՀ բանակցային գործընթացում իշխանությունների որդեգրած վտանգավոր ու մերժելի դիրքորոշումները։
Գերագույն Հոգևոր Խորհուրդը դատապարտելի և անընդունելի է նկատում խաղաղության պատրվակով «հիմնավորվող» միակողմանի զիջումները։ Ձեռնարկվող անհեռատես քայլերով, Արցախի Հանրապետությունը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելով՝ Հայաստանի իշխանությունները Արցախի մեր քույրերին ու եղբայրներին անխուսափելիորեն կկանգնեցնեն նոր ցեղասպանության և հայրենազրկման առջև։ Մեր զավակների արյան գնով ու մաքառումով կերտված Արցախի անկախությունը, Հայաստանի տարածքները ենթակա չեն սակարկությունների։ Հայրենիքը ամենքինս է, և հայրենիքին առնչվող նման որոշումները պետք է կայացվեն ՀՀ Սահմանադրության հիմնարար դրույթներին և օրենսդրությանը համահունչ և ոչ՝ առանձին քաղաքական խմբերի ու խմբավորումների հայեցողությամբ։
Հորդորում ենք իշխանություններին՝ հրաժարվել պարտվողական մտայնությունից և դրանից բխող կործանարար քայլերից, համազգային մարտահրավերների հաղթահարման համար գտնել խելամիտ ու արժանապատիվ լուծումներ։ Մեր կոչն ենք ուղղում համայն մեր ժողովրդին, ազգային կառույցներին օրհասական այս պահին ողջախոհությամբ սթափ գնահատելու ստեղծված բարդ կացությունը և աննահանջ ու միաբան մնալու մեր համազգային շահերի, Արցախի ինքնորոշման իրացված իրավունքի հետապնդման գործում։ Այս հարցում անհրաժեշտ ենք նկատում մեր ժողովրդի վճռական կամարտահայտությունը։
Խաղաղություն մեր հայրենիքին, ապահով ու անվտանգ կյանք համայն մեր ժողովրդին ի Հայաստան, յԱրցախ և ի սփյուռս»։

Независимость Нагорного Карабаха и территории Республики Армения не подлежат торгу: ААЦ
23 мая в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, под председательством Его Святейшества Католикоса Всех Армян Гарегина II, состоялось собрание Верховного Духовного Совета, в котором приняли участие также и епископы-конгрегаты Первопрестола. В ходе собрания были рассмотрены вызовы, стоящие перед Арменией и Арцахом, а также были затронуты прозвучавшие на днях заявления касательно армяно-азербайджанского переговорного процесса.
Верховный Духовный Совет выступил с заявлением:
"Видение свободной и независимой жизни Армении и Арцаха стало реальностью за последние три с половиной десятилетия благодаря героической борьбе, жертвам и обязательствам нашего народа, разбросанного по всему миру. Подвиг и яркий пример наших погибших сынов – защитников Родины – укрепили дух нашего народа, чтобы противостоять любым невзгодам, продолжать свое историческое присутствие на родной земле.
Трагические последствия 44-дневной Арцахской войны поставили нашу Родину перед новыми вызовами безопасности, онтологической угрозой, однако даже в этой сложной ситуации не уменьшилось рвение нашего народа и национальных институтов продолжать защищать справедливые права Армении и Арцаха.
Заявления премьер-министра РА Никола Пашиняна, сделанные в ходе пресс-конференции 22 мая, раскрыли истинное содержание предлагаемой общественности мирной повестки, через которое становятся очевидными опасные и неприемлемые позиции, принятые властями в переговорном процессе РА относительно дальнейшей судьбы Арцаха и некоторых приграничных районов Армении.
Верховный Духовный Совет считает неприемлемыми и достойными осуждения односторонние уступки под «рациональным» предлогом мира. Предпринимаемыми недальновидными шагами, признавая Республику Арцах частью Азербайджана, власти Армении неминуемо поставят наших братьев и сестер в Арцахе перед новым геноцидом и депатриацией. Добытая в борьбе ценой крови наших детей независимость Арцаха и территории Армении торгу не подлежат. Родина принадлежит всем нам, и связанные с родиной подобные решения должны приниматься в соответствии с законодательством и основными положениями Конституции РА, а не по усмотрению отдельных политических клик и группировок.
Мы советуем властям отказаться от пораженческого мышления и вытекающих из него деструктивных шагов, и найти разумные и достойные решения для преодоления общенациональных вызовов. Мы призываем весь наш народ и национальные структуры в этот судьбоносный момент со здравомыслием, трезво оценить создавшуюся сложную ситуацию и оставаться стойкими и сплоченными в деле преследования наших национальных интересов, в том числе, реализации права Арцаха на самоопределение. В этом вопросе нам видится необходимым решительное волеизъявление нашего народа.
Да будет мир нашей Родине, безопасная и безмятежная жизнь всему нашему народу в Армении, Арцахе и Диаспоре".