Մոդուլային ատոմակայանների հնարավորություններին ծանոթանալու համար ՀՀ- ից ԱՄՆ կմեկնի պատվիրակություն
Կառավարությունը մտադրություն ունի զարգացնելու Հայաստանի միջուկային կարողությունները։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում Կառավարության հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով տարածված տեղեկությանը, ըստ որի՝ ԱՄՆ-ն դիտարկում է Հայաստանում փոքր մոդուլային միջուկային ռեակտորներ կառուցելու հնարավորությունը:
«Ցավոք, մեր գործող  ատոմակայանը ունի մեկ վերջնաժամկետ, որից հետո այն չենք կարող շահագործել: Հիմա  մենք շատ ակտիվ մի քանի գործընկերների հետ բանակցում ենք ատոմակայան  կառուցելու հարցի շուրջ, այդ բանակցությունները վարվում են և՛ Ռուսաստանի, և՛ ԱՄՆ-ի, և երրորդ երկրների հետ: Հիմա դիտարկում ենք, թե այդ տարբերակներից որն է տնտեսապես ավելի շահավետ», - ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով՝  առաջիկայում Հայաստանից պատվիրակություն կմեկնի ԱՄՆ, որ տեղում ավելի մանրամասն ծանոթանան մոդուլային տիպի ատոմային էլեկտրակայանների հնարավորություններին:
Վարչապետը նշեց, որ մոդուլային ատոմակայանները կարող են ավելի ցածր, օրինակ, 70  մեգավատ  հզորություն ունենալ, որոնք կարելի է կտորներով կառուցել: Նա հիշեցրեց, որ ներկայիս ՀԱԷԿ-ը 400 մեգավատ է:
«Մյուս առաջարկները մեզ համար խնդրահարույց են, որովհետև միանգամից 1000 մեգավատանոց ատոմակայան են առաջարկում, մասնագետներն էլ ասում են, որ դեռ շատ հարցեր կան», - ընդգծեց վարչապետը

Делегация из Армении отправится в США для изучения возможностей модульных АЭС
Правительство намерено развивать ядерный потенциал Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании сказал премьер-министр Никол Пашинян, коснувшись информации о том, что США рассматривают возможность строительства в Армении малых модульных ядерных реакторов.
''К сожалению, у нашей действующей АЭС есть срок, после которого мы не можем ее эксплуатировать. Сейчас мы очень активно ведем переговоры с рядом партнеров по вопросу строительства АЭС, и эти переговоры ведутся как с Россией, США, так и с третьими странами. Сейчас рассматриваем, какой из этих вариантов экономически выгоднее'', - сказал он.
По словам Пашиняна, в ближайшее время делегация из Армении отправится в США, чтобы больше узнать о возможностях модульных АЭС.
Премьер-министр отметил, что модульные АЭС могут иметь меньшую мощность, например, 70 мегаватт, и их можно строить постепенно. Он напомнил, что действующая АЭС имеет мощность 400 мегаватт.
''Другие варианты несколько проблематичны, потому что нам предлагают построить реактор сразу на 1000 МВт, а наши специалисты говорят, что относительно такой мощности есть вопросы'', - подчеркнул премьер-министр.