Ալիևն առաջին անգամ ներկա կգտնվի ԵԱՏՄ գագաթնաժողովին
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին առաջին անգամ հյուրի կարգավիճակով կմասնակցի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը: Այս մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է Sputnik-ը:
Նա հավելել է, որ տեսակապով միջոցառմանը կմիանան Ուզբեկստանի և Տաջիկստանի առաջնորդներ Շավքաթ Միրզիյոևը և Էմոմալի Ռահմոնը:
Պեսկովը նաև հաստատել է, որ Պուտինն այսօր առանձին երկկողմ հանդիպումներ կունենա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, այնուհետև կկայանա առաջնորդների եռակողմ հանդիպումը:
Օրվա առաջին կեսը նվիրված կլինի Եվրասիական տնտեսական միության զարգացման հարցերին. Կրեմլի մեծ պալատում ԵԱՏՄ երկրների ղեկավարները գագաթնաժողով կանցկացնեն:

Алиев впервые будет присутствовать на саммите ЕАЭС
Впервые в качестве гостя в заседании Высшего Евразийского экономического совета примет участие президент Азербайджана Ильхам Алиев, сообщил пресс-секретарь главы РФ Дмитрий Песков, передает Sputnik Армения.
Он добавил, что по видеосвязи к мероприятию присоединятся лидеры Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Таджикистана Эмомали Рахмон.
Песков также подтвердил, что Путин в четверг проведет отдельные двусторонние встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном, затем состоится трехсторонняя встреча лидеров.
Первая половина четверга будет посвящена вопросам развития Евразийского экономического союза: в Большом Кремлевском дворце лидеры стран ЕАЭС проведут саммит.