ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչներին Բաքուն դեռ թույլ չի տվել տեսակցել մայիսի 26-ին գերեվարված հայ զինվորներին
«Այս պահին որևէ տեղեկություն չունենք, մենք նույնպես հետևում ենք։ Հարցը մեր ուշադրության կենտրոնում է»։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնել է ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին՝ անդրադառնալով ՀՀ ԶՈՒ երկու հայ զինծառայողների հետ կապի ընդհատմանը։
Նա նշել է, որ եթե զինծառայողի ընտանիքի և իշխանության կողմից լինում է դիմում կամ որևէ հաստատում որոնման հետ կապված, այդ դեպքում երկխոսության միջոցով հարցը ուղղում ենք մյուս կողմին։ «Մանրամասների մասին առայժմ ոչինչ չենք կարող ասել. Այս պահին դեռ հետևում ենք իրադարձություններին»,- նշել է նա։
Մայիսի 26-ին հայտնի դարձավ, որ ժամը 19:00-ից ընհատվել է կապը՝ մարտական դիրքեր սնունդ մատակարարող ՀՀ ԶՈՒ 2 զինծառայողի հետ։ Ադրբեջանական կողմը հաստատել է, որ մեր զինծառայողները գերեւարվել են, սակայն ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչներին դեռ թույլ չեն տվել նրանց տեսակցել։

Баку пока не разрешил представителям МККК посетить взятых в плен 26 мая армянских военнослужащих
"На данный момент у нас нет никаких сведений, мы тоже следим за развитием событий. Вопрос находится в центре нашего внимания", – заявила в интервью "ПастИнфо" ответственная за коммуникационные программы МККК в Армении Зара Аматуни, обратившись к вопросу о том, что 26 мая с 19:00 была потеряна связь с двумя военнослужащими ВС Армении, передает Panorama.am.
Она отметила, если поступает заявление или какое-либо подтверждение о розыске от семьи военнослужащего и органов власти, в этом случае они направляют данный вопрос другой стороне путем диалога.
"Подробности пока сообщить не можем. В данный момент следим за развитием событий", – подчеркнула она.
Напомним, ранее министерство обороны РА сообщило: "26 мая с 19:00 была потеряна связь с двумя военнослужащими ВС Армении, поставляющими продукты питания на боевые позиции". Азербайджанская сторона подтвердила, что армянские военнослужащие взяты в плен, однако представителям МККК пока не разрешили их посетить.