Սարդարապատի հերոսամարտը անձնուրաց հերոսների ու վախկոտ դավաճանների ջրբաժան էր. Սերժ Սարգսյան
«Սարդարապատի հերոսները թուրք հրոսակների դեմ մղվող գոյամարտում անասելի սխրանքներ գործեցին՝ ի հեճուկս այն վախկոտների, որոնք կոչ էին անում հնազանդվել թուրք նվաճողներին, վայր դնել զենքերն ու  ամեն գնով խաղաղություն հաստատել՝ ընդունելով թուրքերի ստորացուցիչ պայմանները: Այդպիսի թուլամորթներ կային նաև այն ժամանակվա կառավարության ու բարձրաստիճան զինվորականների շարքերում:
Սարդարապատի հերոսներն ընտրեցին պայքարը, բզկտված Հայրենիքի թեկուզ մի  փոքր հատվածում, բայց արժանապատիվ՝ ազատ ու անկախ կյանքը:  Նրանք ապացուցեցին, որ ազատատենչ ոգին պարտվել չգիտի:
Հավերժ փա´ռք բոլոր այն քաջորդիներին, ովքեր կերտեցին Մայիսի 28-ը`փայլուն հաղթանակներ տարած հայ զինվորներին, զորահրամանատարներին ու ռազմական գործիչներին, հոգևորականներին ու բազում այն երախտավորներին, որոնք նախընտրեցին պատվով ապրելը հպատակությունից:
Սարդարապատի հերոսներից շատերը չընկան ռազմադաշտում թշնամու դեմ պայքարում, այլ դավաճանվեցին Հայրենիքում, ամբաստանվեցին, աքսորվեցին ու գնդակահարվեցին սեփական հայրենակիցների ձեռքով՝ նրանց, որոնց փրկել էին թուրքական կոտորածից: Սա մեր պատմության դառը դասերից և ամոթալի էջերից է:
1918 թվականի մայիսյան հերոսամարտերը  հայ ժողովրդի նվիրյալ զավակների ազգային բարձր գիտակցության, պատմական պատասխանատվության ու արժանապատվության, փառահեղ հաղթանակների մասին են,  հերոսներից շատերի կենսագրությունը՝ անձնազոհ խիզախության, պատվախնդրության, բայց և ողբերգական վախճանի մասին:
Սարդարապատի հերոսամարտը անձնուրաց հերոսների ու վախկոտ դավաճանների ջրբաժան էր: Այդպիսի ընտրության առջև կանգնում են բոլոր ժողովուրդները՝ բոլոր ժամանակներում:

Сардарапатское сражение было водоразделом между самоотверженными героями и трусливыми предателями: Серж Саргсян
Третий президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю Праздника Республики.
"Герои Сардарапата в битве против турецких бандитов совершили неслыханные подвиги вопреки тем трусам, которые призывали покориться турецким завоевателям, сложить оружие и любой ценой заключить мир, приняв унизительные условия турок. Такие слабаки были и в рядах тогдашнего правительства и среди высокопоставленных военных.
Герои Сардарапата выбрали борьбу, хоть и в маленькой части растерзанной Родины, но достойную, свободную и независимую жизнь. Они доказали, что жаждущий свободы дух не знает поражений.
Вечная слава всем тем храбрецам, которые сотворили 28 Мая – одержавшим блестящие победы армянским солдатам, военачальникам и военным деятелям, священнослужителям и тем многим ратникам, которые предпочли жить с честью, а не быть порабощенными.
Многие из героев Сардарапата не пали на поле боя в борьбе с врагом, а их предали на Родине. Они были обвинены, сосланы и расстреляны своими земляками, теми, кого они спасли от турецкой резни. Это один из горьких уроков и одна из позорных страниц нашей истории.
Героические сражения мая 1918 года – это о высоком национальном самосознании, исторической ответственности и достоинстве, славной победе преданных чад армянского народа. Биографии многих из героев – это о самоотверженной храбрости, чести, но и о трагической гибели.
Героическое Сардарапатское сражение было водоразделом между самоотверженными героями и трусливыми предателями. Перед таким выбором стоят все народы во все времена.