Ղարաբաղյան հիմնախնդրի առկայության պայմաններում տարիներ շարունակ ժողովրդավարությունը ստորադասվել է անվտանգային խնդիրներին. Վահագն Խաչատուրյան
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և երկրի բարձրագույն ղեկավարության ներկայացուցիչների հետ ներկա է գտնվել Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի բացմանը:
Հանրապետության նախագահը հանդես է եկել ելույթով.
«Ուրախությամբ ողջունում եմ Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի մասնակիցներին և հյուրերին: Արդեն ավանդական դարձող այս ընդգրկուն միջոցառումը հերթական ապացույցն ու վկայությունն է նրա, որ Հայաստանը անշեղորեն և հաստատակամությամբ ոտք է դրել ժողովրդավարության և ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման ուղու վրա և այդ քայլն անդառնալի է:
Մեր հանրապետությունն իր ստեղծման օրվանից հռչակեց իր հավատարմությունը ժողովրդավարական ու համամարդկային արժեքներին և սկզբունքներին: Անկախության ավելի քան երեք տասնամյակի ընթացքում ժողովրդավարության հաղթանակը մեր երկրում կերտվում էր բազմաթիվ և տարաբնույթ խոչընդոտների՝ պետական կառավարման ապարատում արատավոր երևույթների, կիսապատերազմական իրադրության, անվտանգային լրջագույն մարտահրավերների առկայության պայմաններում:
Բայց ի պատիվ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, մենք այսօր վստահությամբ կարող ենք արձանագրել, որ ժողովրդավարությունն արդեն իսկ կայացած փաստ է մեր երկրում:
Իհարկե, 2020 թվականի պատերազմը, դրան հաջորդած արտաքին ու ներքին քաղաքական խնդիրներն ու մարտահրավերները լուրջ փորձություն էին Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքների ու գաղափարների համար: Բայց ամենակարևորն այս իրադրության մեջ այն էր, որ հայաստանյան իշխանությունները, չնահանջելով ժողովրդավարության էությունից և սկզբունքներից, գնացին խնդիրների հանգուցալուծման ամենադեմոկրատական և ընդունելի ճանապարհով: Ես նկատի ունեմ 2021 թվականին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք դարձան մեր քաղաքացիների կամարտահայտման ամենագործուն ու թափանցիկ միջոցը:
Ժողովրդավարության ֆորումի խորագիրն արդեն իսկ պատասխանատու և պարտավորեցնող այստեղ գտնվող պետական այրերի, գործադիր և օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչների, ֆորումի աշխատանքներին հետևող մեր քաղաքացիների համար, քանի որ ժողովրդավարությունը ազատությունների համախումբ լինելուց զատ նաև պատասխանատվությունը: Ազատ քաղաքացին, ազատ պետական ու հասարակական գործիչը, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչը, ազատ ու ժողովրդավար պետության մեջ շատ ավելի մեծ պատասխանատվություն է կրում, քան որևէ այլ համակարգում:
Սա անբեկանելի ճշմարտություն է, քանի որ ի վերջո Անկախության հանրաքվեում անկախ Հայաստանի Հանրապետության գոյությանը այո էր ասում քաղաքացին, խորհրդարանական կամ այլ ընտրություններում երկրի ղեկավարության հարցը կրկին լուծում է քաղաքացին իր քվեով: Այդ քվեն հենց պատասխանատվությունն է, որը կարծում եմ դեմոկրատիայի կարևորագույն հիմնասյուներից մեկն է և 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում, ազատ կամարտահայտությամբ մեր քաղաքացիներն իրենց քվեարկությամբ լիարժեքորեն վերցրեցին այդ պատասխանատվությունը:
Ժողովրդավարության ֆորումի հարգելի մասնակիցներ և հյուրեր
Ես ցանկանում եմ նաև անդրադառնալ մի իրողության, որը տարաբնույթ մեկնաբանությունների տեղիք է տալիս: Գաղտնիք չէ, որ մեր երկրի արտաքին մարտահրավերների, ղարաբաղյան հիմնախնդրի առկայության պայմաններում տարիներ շարունակ ժողովրդավարությունը ստորադասվել է անվտանգային խնդիրներին:
Ամենաբարձր մակարդակով անտեսվել է ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացումը՝ որը փորձ է արվել ներկայացնել որպես սպառնալիք: Ես ցանկանում եմ ընդգծել, որ նման հակադրությունը ոչ միայն անհիմն է, այլև ընդհակառակը՝ ժողովրդավարությունը պետության ամրության և հզորացման առաջնային երաշխիքներից է: Ի վերջո, Հայաստանի անկախության հանրաքվեն, Հայաստանի առաջին նախագահական ու խորհրդարանական ընտրությունները կայացել են մեզ պարտադրված պատերազմի պայմաններում, ասել է թե, մեր պետականությունն ինչ-որ իմաստով նաև ժողովրդավարության ծնունդ է:
Նույն իրավիճակն է նաև այսօր, երբ դեռ թարմ են 2020 թվականի պատերազմի վերքերը, երկիրը դեռ նոր է ուշքի գալիս ծանր կորուստներից հետո, թվում է՝ ժողովրդավարական ինստիտուտները հետին պլան են մղվել, բայց ինչպես արդեն նշեցի, հայաստանյան իշխանությունը լուծումը գտավ հենց ժողովրդավարության միջոցով: Ես հավատացած եմ, որ հենց ժողովրդավարությունն է այն զենքը, որով մենք կարող ենք և պետք է ներկայանանք աշխարհին:
Եզրափակելով խոսքս, ցանկանում եմ նաև շեշտել մի կարևոր փաստ: Ժողովրդավարությունը ենթադրում է խաղաղություն, քանի որ առանց դրա հնարավոր չէ կամ շատ դժվար է ունենալ կայացած ժողովրդավարական ինստիտուտներ: Եվ այս առումով Հայաստանը հաստատակամորեն շարժվում է դեպի ժողովրդավարություն և դեպի խաղաղություն»:

Демократия является тем оружием, с которым мы можем и должны представать перед миром: Ваагн Хачатурян
Президент Республики Ваагн Хачатурян с Премьер-министром Николом Пашиняном и представителями высшего руководства страны присутствовал на открытии Армянского форума демократии.
Президент Республики выступил с речью:
"Я с радостью приветствую участников и гостей Армянского форума демократии. Это всеохватное событие, которое уже становится традиционным, является очередным доказательством и свидетельством того, что Армения неуклонно и твёрдо вступила на путь демократии и становления демократических институтов, и этот шаг необратим.
Со дня своего создания наша Республика объявила о своей приверженности демократическим и общечеловеческим ценностям и принципам. В течение более чем трех десятилетий независимости победа демократии в нашей стране строилась в условиях многих и разнообразных препятствий, таких как порочные явления в аппарате государственного управления, полувоенная ситуация и наличие серьезных проблем безопасности.
Но, к чести граждан Республики Армения, сегодня мы можем с уверенностью констатировать, что демократия уже является состоявшимся фактом в нашей стране.
Конечно, война 2020 года, последующие внешние и внутренние проблемы и вызовы были серьезным испытанием для демократических ценностей и идей в Армении. Но самым важным в этой ситуации было то, что армянские власти, не отступая от сущности и принципов демократии, пошли самым демократичным и приемлемым путём разрешения проблем. Я имею в виду состоявшиеся в 2021 году внеочередные парламентские выборы, которые стали наиболее действенным и прозрачным средством выражения воли наших граждан.
Название "Форум демократии" уже является ответственным и обязывающим для находящихся здесь государственных деятелей, представителей органов исполнительной и законодательной власти, наблюдающих за работой форума наших граждан, потому что демократия – это не только набор свобод, но и ответственность. Свободный гражданин, свободный государственный и общественный деятель, представитель гражданского общества в свободном и демократическом государстве несет гораздо большую ответственность, чем в любой другой системе.
Это неопровержимая истина, потому что в конце концов на референдуме о Независимости существованию независимой Республики Армения "Да" говорил гражданин, на парламентских или других выборах вопрос руководства страной вновь решает гражданин своим голосом. Это голосование и является ответственностью, которая, я считаю, является одним из важнейших столпов демократии и на парламентских выборах 2021 года наши граждане свободным волеизъявлением своим голосованием полноценно взяли на себя эту ответственность.
Уважаемые участники и гости Форума демократии!
Я также хочу обратиться к одной ситуации, которая порождает различные интерпретации. Не секрет, что при наличии у нашей страны внешних вызовов, в условиях карабахской проблемы демократия годами была подчинена вопросам безопасности.
На самом высоком уровне игнорировалось создание демократических институтов, которые пытались представить как угрозу. Хочу подчеркнуть, что такое противопоставление не только безосновательно, но и наоборот, демократия является одной из первостепенных гарантий силы и укрепления государства. Ведь референдум о независимости Армении, первые в Армении президентские и парламентские выборы проходили в условиях навязанной нам войны, то есть наша государственность, в некотором смысле, является также порождением демократии.
Такая же ситуация и сегодня, когда еще свежи раны войны 2020 года, страна еще приходит в себя после тяжелых потерь, кажется, демократические институты оттеснены на задний план, но, как я уже отметил, руководство Армении нашло решение именно посредством демократии. Я убежден, что именно демократия является тем оружием, с которым мы можем и должны представать перед миром.
Завершая свое выступление, я хотел бы также подчеркнуть один важный факт. Демократия предполагает мир, потому что без него невозможно или очень трудно иметь состоятельные демократические институты. И в этом смысле Армения неуклонно движется к демократии и к миру".