Առաջիկայում կկայանա ՌԴ–ի, ՀՀ–ի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների հանդիպումը. Օվերչուկ
Առաջիկայում կկայանա Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների հանդիպումը, որի ժամանակ կքննարկվի Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցը, հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։ Տեղեկությունը հայտնում է «Ինտերֆաքսը», փոխանցում է Sputnik-ը։
«Այսօր պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ այս աշխատանքային խումբը հանդիպում կանցկացնի շատ մոտ ապագայում։ Հարցերը, որոնք կքննարկվեն, կապված են հայ-ադրբեջանական սահմանը հատելու եղանակին վերաբերող տեխնիկական մանրամասներին։ Խոսքն այն մասին է, որ այդ սահմանին կլինեն անձնագրային, մաքսային և վերահսկողության բոլոր մյուս տեսակները, որոնք գոյություն ունեն միջազգային սահմաններին», - ասել է Օվերչուկը ՝ պատասխանելով «Ինտերֆաքսի» հարցին։
«Կողմերն այսօր շատ մոտ են նրան, որպեսզի ասենք, որ մենք կարող ենք վերականգնել երկաթուղային հաղորդակցությունը Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև»,–ասել է նա:
Միաժամանակ Օվերչուկը նշել է, որ Հայաստանն իր հերթին հնարավորություն է ստանում ապաշրջափակել հաղորդակցություններն ու Նախիջևանով, Սյունիքով, Ադրբեջանով շարժվել դեպի Ռուսաստան, ԵՄ այլ երկրներ, հնարավոր է նաև Իրան մեկնել։
Հիշեցնենք, որ 2021 թվականի հունվարի 11-ին Մոսկվայում կայացավ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։
Գրեթե 4 ժամ տևած բանակցությունների արդյունքում ընդունվեց եռակողմ հայտարարություն, որը հիմնականում վերաբերում է 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ՝ տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակելու վերաբերյալ կետի իրագործմանը։
Եռակողմ նոր հայտարարության մեջ նշվում է, որ 3 երկրների փոխվարչապետների համանախագահությամբ ստեղծվում է աշխատանքային խումբ։
Ըստ այդ կետի` ապաարգելափակվում են բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերը տարածաշրջանում։ Հայաստանն ապահովում է տրանսպորտային կապ Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև։ Տրանսպորտային այս կապը հսկում է ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայությունը։ Կողմերի համաձայնությամբ կառուցվելու է տրանսպորտային ուղի՝ Նախիջևանն ու Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները իրար կապելու համար։

Оверчук: встреча вице-премьеров РФ, Армении, Азербайджана пройдет в скором времени
Встреча вице-премьеров России, Армении, Азербайджана по вопросам разблокирования транспортных коммуникаций на Южном Кавказе пройдет в ближайшее время. Об этом заявил вице-премьер РФ Алексей Оверчук, передает Спутник.
25 мая в Москве состоялась трехсторонняя встреча лидеров Армении, РФ и Азербайджана в Москве. Сообщалось, что через неделю пройдут трехсторонние переговоры на уровне вице-премьеров, на которых будут обсуждаться вопросы разблокировки транспортных коммуникаций в регионе.
"Сегодня достигнута договоренность, что эта рабочая группа встретится в самое ближайшее время. Вопросы, которые будут рассматриваться, касаются технических деталей, связанных с модальностью пересечения границы между Азербайджаном и Арменией. Речь идет о том, что на этой границе будет паспортный, таможенный и все иные виды контроля, которые существуют на международных границах", - сказал Оверчук, отвечая на вопрос "Интерфакса".
Он отметил, что стороны "сегодня очень близко подошли к тому, чтобы говорить о том, что мы можем восстановить железнодорожное сообщение между западными районами Азербайджана и Нахичеванью".
"Также и Армения получает возможность разблокирования и движения через Нахичевань, Сюник, Азербайджан в Россию, другие страны ЕС, также можно выходить на Иран", - заявил Оверчук.
Напомним, 25 мая президент РФ Владимир Путин на двусторонней встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном заявил, что Азербайджан без всяких вариантов признает полный суверенитет Армении над транспортными маршрутами, которые будут проходить по ее территории.