Հայաստանը և Ադրբեջանն, ամենայն հավանականությամբ, դեմ չեն, որ սահմանագծման աշխատանքների համար հիմք վերցվեն 1975 թվականի քարտեզները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` Քիշնևում կայացած հնգակողմ հանդիպումից հետո հայ համայնքի հետ հանդիպմանը՝ անդրադառնալով արդյունքներին:
«Ընդհանուր առմամբ պետք է քննարկումը համարեմ օգտակար»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ Պրահայում պայմանավորվել էին, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխադարձաբար պետք է ճանաչեն միմյանց տարածքային ամբողջականությունը Ալմաթայի հռչակագրի հիման վրա: Ալմաթայի հռչակագիրը ստորագրվել է 1991 թ. դեկտեմբերին ԽՄ փլուզումից հետո: Ալմաթայի հռչակագիրն այն մասին էր, որ երկրները ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, սահմանների անխախտելիությունը՝ գոյություն ունեցող սահմանների շրջանակներում:
«Պրահայում այդ պայմանավորվածությունը մենք ձեռք բերեցինք, իսկ Բրյուսելում մի քայլ էլ գնացինք առաջ, եկանք այն ըմբռնման, որ Ադրբեջանը ճանաչում է Հայաստանի 29 800 քկմ տարածքային ամբողջականությունը, իսկ ՀՀ-ն՝ Ադրբեջանի՝ 86.600 քկմ տարածքայի ամբողջականություն»,-ասաց վարչապետը:
Նա ընդգծեց՝ և ըմբռնումն այն է, որ ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության հարցը պետք է քննարկվի Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության ձևաչափով, որը պետք է գործի կամ տեղի ունենա միջազգային ներգրավվածությամբ, որ այդ օրակարգը մոռացության չմատնվի:
«Այսօր շատ նախնական մի դետալ էլ կա, որը կարևոր է: Ինչու եմ ասում շատ նախնական, որովհետև պետք է ստուգենք Ադրբեջանի արձագանքն այսօրվա հանդիպմանը: Կարծես թե կողմերը դեմ չեն, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հետագա սահմանագծման աշխատանքների համար որպես հիմք վերցվեն 1975 թվականի քարտեզները: Սա նշանակում և մեկ քայլ՝ վերահաստատելու 29.800 քկմ և 86.600 քկմ տարածքային ամբողջականությունը»,- հավելեց Փաշինյանը:

Армения и Азербайджан, кажется, не против использования карт 1975 года в качестве основы для делимитационных работ. Как сообщает "Арменпресс", об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал на встрече с армянской общиной после состоявшейся в Кишиневе пятисторонней встречи.
"В целом обсуждение считаю полезной", - сказал премьер-министр.
Пашинян напомнил, что в Праге было согласовано, что Армения и Азербайджан должны взаимно признать территориальную целостность друг друга на основе Алма-Атинской декларации. Алма-Атинская декларация была подписана в 1991 году. после распада СССР. Алма-Атинская декларация была о признании странами территориальной целостности друг друга, нерушимости границ в рамках существующих границ.
"Мы достигли этой договоренности в Праге, а в Брюсселе пошли еще дальше, пришли к пониманию, что Азербайджан признает территориальную целостность Армении в 29,8 тыс кв. км, а Армения признает территориальную целостность Азербайджана в 86,6 тыс кв. км", - сказал премьер-министр.
Он подчеркнул, и в целом восприятие состоит в том, что вопрос прав и безопасности армян Нагорного Карабаха должен обсуждаться в формате диалога Баку-Степанакерт, который должен проходить с международным участием, чтобы эта повестка не была предана забвению.
"Сегодня есть одна очень предварительная деталь, которая важна. Почему я говорю очень предварительно? Потому что нам нужно проверить реакцию Азербайджана на сегодняшнюю встречу. Судя по всему, стороны не против того, чтобы взять карты 1975 года за основу для дальнейшей делимитации границы между Арменией и Азербайджаном. Это означает еще один шаг к подтверждению территориальной целостности 29 800 квадратных километров и 86 600 квадратных километров", - добавил Пашинян.