Փաշինյան. Մենք պատրաստ ենք Ադրբեջանին վերադարձնել գյուղերը
«29 հազար 800 քառակուսի կիլոմետրի մեջ մտնում է Արծվաշենը, ինչպես նաև Բերքաբեր, Պառվաքար, Այգեհովիտ, Վազաշեն գյուղերի այն տարածքները, որոնք 1990-ական թվականների սկզբից գտնվում են Բաքվի վերահսկողության տակ»,- Panorama-ի հաղորդմամբ նախօրեին Մոլդովայի հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ 1975 թվականի քարտեզներեվ 29 800 քառ. կմ-ն ներառում է նաև Սոթք-Խոզնավար այն տարածքները, որոնք օկուպացվել են վերջին շրջանի հարձակումների ժամանակ։
Փաշինյանի խոսքով, Ադրբեջանն ասում է՝ «1990-ականների սկզբից ունեք տարածքներ, որոնք 1975 թվականի քարտեզով կամ Խորհրդային միության քարտեզով մերն է, բայց ձեր վերահսկողության տակ են գտնվում այդ հողերը»։
«Մենք ասում ենք հետևյալը՝ շատ լավ, եկեք վերցնենք 1975 թվականի քարտեզը, 1975 թվականի գիծը, Խորհրդային միության գիծը, եթե սա վերցնում ենք որպես հիմք, այս գծից՝ կապ չունի ով է առաջ, ով հետ, երկուսն էլ այս գծից համահավասար հեռավարություն են վերցնում։ Բայց շատ կարևոր է, որ գիծը մենք ճանաչենք։
Մենք նույնիսկ առաջարկում ենք, որ սահմանի երկայնքով դեմիլիտարիզացված գոտի ստեղծվի, որ այդտեղ ոչ մի զինված ուժեր չլինեն՝ ոչ Հայաստանի, ոչ Ադրբեջան, ոչ որևէ այլ երկրի։
Մենք այս հենքի վա պատրաստ ենք գալ համաձայնության։ Չեմ կարող ասել, որ ունենք վերջնական մի բան, բայց մենք մեր պատրաստակամությունը հայտնում ենք։
Մենք ուզում ենք, որ հետագա  ռազմական էսկալյացիայի բոլոր պատրվակները, որոնք կարող են օգտագործվել, հանենք, չեզոքացնենք։
Ասում են՝ գյուղեր։ Ասում ենք՝  շատ լավ, գյուղեր, գյուղեր, մենք էլ ունենք գյուղեր։ Մենք պատրաստ ենք վերադարձնել գյուղերը, իսկ դուք պատրա՞ստ եք վերադարձնել։ Եթե այո, ուրեմն հենց հիմա փոխենք։

Никол Пашинян: Мы готовы вернуть Азербайджану села
''В 29800 кв. км входит Арцвашен, а также территории сел Беркабер, Парвакар, Айгеовит, Вазашен, которые с начала 1990-х годов находятся под контролем Баку'', – заявил накануне, 1 июня, в ходе встречи с представителями армянской общины Молдовы премьер-министр РА Никол Пашинян, передает Панорама.
Он отметил, что по картам 1975 года 29 800 кв.км включают также территории на участке Сотк-Хознавар, которые были оккупированы в течение последнего времени.
По словам Пашиняна, в Азербайджане заявляют: ''С начала 1990-х годов у вас есть территории, которые по картам 1975 года или по картам Советского союза являются нашими, но эти земли находятся под вашим контролем''.
''Мы же заявляем следующее: прекрасно, тогда давайте возьмем за основу карты 1975 года, границу времен Советского союза. если брать эту линию границы за основу, то крайне важно признать именно эту линию границы.
Мы даже предлагали демилитаризировать зону, чтобы там не было никаких вооруженных сил, ни Армении, ни Азербайджана, ни другой страны.
На этой основе мы готовы прийти к согласию. Не могу сказать, что достигли чего-то окончательного, но мы выражаем нашу готовность.
Мы хотим убрать и нейтрализовать все предлоги для дальнейшей военной эскалации, которые можно использовать.
Они заявляют про села, мы же говорим, что раз вы хотите села, то и у нас есть такие села. Мы готовы вернуть села, а вы, в свою очередь, готовы вернуть? если да, значит, давайте прямо сейчас обменяемся.
Не так, что мы целый день только и мечтаем о том, что вам отдать. Мы готовы отдавать и получать взамен'', – отметил Пашинян.