Հունիսի 6-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը վերաբերող հարցեր։ Այս համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին քննարկումներին: Կարևորվել է գործընթացի շարունակումն առանց ռազմատենչ հռետորաբանության և ուժի կիրառման  սպառնալիքից զերծ միջավայրում։
Վերահաստատելով հայկական կողմի՝ տարածաշրջանում համապարփակ ու երկարատև խաղաղության հաստատման հանձնառությունը՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է համապարփակ կարգավորման նպատակով առկա առանցքային խնդիրների հասցեագրման փոխադարձ հանձնառության պահպանման և այդ ուղղությամբ միջազգային գործընկերների շարունակական ջանքերի կարևորությունը:

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 6 июня принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обсудили вопросы региональной безопасности и стабильности. В этом контексте были затронуты последние обсуждения по процессу урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Была отмечена важность продолжения процесса в среде без воинственной риторики и угрозы применения силы.
Подтвердив приверженность армянской стороны установлению всеобъемлющего и долгосрочного мира в регионе, министр Мирзоян подчеркнул важность сохранения взаимной приверженности решению ключевых вопросов с целью всеобъемлющего урегулирования и последовательных усилий международных партнеров в этом направлении.