Կստեղծվի ռազմատեխնիկական համագործակցության հայ-չեխական աշխատանքային խումբ
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Չեխիայի Հանրապետության կառավարության միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին» համաձայնագրի վավերացման հարցը քննարկվել է ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 7-ի նիստում: Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2019 թվականի ապրիլի 9-ին, Երևանում: Սահմանվելու են ռազմատեխնիկական բնագավառում համագործակցության ուղղությունները, որոնք ներառում են ռազմական նշանակության արտադրանքի արտադրության, ներմուծման և արտահանման, լիցենզավորման, որակի նկատմամբ հսկողության ապահովման, անհրաժեշտ մասնագետների և տեխնիկական անձնակազմի պատրաստման գործընթացները, ռազմատեխնիկական ոլորտում գործունեություն իրականացնող կազմակերպություններին աջակցության, տեղեկությունների փոխանակման և պահպանման հետ կապված հարաբերությունները: Համաձայնագրի դրույթների իրագործման նպատակով կողմերի լիազոր մարմիններ են հանդիսանալու Պաշտպանության նախարարությունները, ինչպես նաև Հայ-չեխական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակում ստեղծվելու է ռազմատեխնիկական համագործակցության աշխատանքային խումբ: Հիմնական կարգավորումները ներկայացնելիս նշել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը:
Հարակից զեկույցում հանձնաժողովի անդամ Գուրգեն Մելքոնյանն առաջարկել է կողմ քվեարկել համաձայնագրի վավերացմանը:
Հաջորդ կարգավորմամբ առաջարկվում է օրենսդրական նախադրյալներ ստեղծել պարեկային ծառայության կազմում ջրային պարեկային ծառայության մասնագիտացված ստորաբաժանման ստեղծման համար: Կնախատեսվեն նաև լիազորություններ, որ կառույցն իր ֆունկցիաների իրականացման շրջանակում պրոֆեսիոնալ աշխատի և իրավաչափ միջամտություն ցուցաբերի: «Ոստիկանության մասին» և «Տեխնիկական անվտանգության ապահովման պետական կարգավորման մասին» օրենքներում փոփոխությունները ներկայացնելով՝ ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցման ռեժիմում ներկայացվել են տեխնիկական առաջարկներ:

Создается армяно-чешская рабочая группа по военно-техническому сотрудничеству
7 июня на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности обсуждался вопрос ратификации соглашения ''О военно-техническом сотрудничестве между Правительством Республики Армения и Правительством Чешской Республики''. Соглашение подписано 9 апреля 2019 г. в Ереване. Определяются направления сотрудничества в военно-технической сфере, которые включают процессы производства, импорта и экспорта продукции военного назначения, лицензирования, контроля качества, подготовки необходимых специалистов и технического персонала, отношения, связанные с обеспечением, информационным обменом и обслуживанием организаций, работающих в военно-технической сфере. Для реализации положений соглашения уполномоченными органами сторон будут министерства обороны, а в рамках армяно-чешской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству создается рабочая группа по военно-техническому сотрудничеству, отметил заместитель министра обороны А.Саргсян, представляя основные положения документа.
В содокладе член комиссии Г.Мелконян предложил проголосовать за ратификацию соглашения.
Следующим регулированием предлагается создать законодательные предпосылки для формирования в составе Патрульной службы специализированного подразделения Водной патрульной службы. Также будут предоставлены полномочия для профессиональной работы структуры в рамках своих функций и проявления правомерного вмешательства. Заместитель министра внутренних дел А.Саргсян, представляя изменения в законы ''О полиции'' и ''О государственном регулировании обеспечения технической безопасности'', заметила, что в режиме с первого по второе чтения представлены лишь технические предложения.